Gary McKinnonin haastattelu (video)

Eli tässä kaveri kertoo hakkeroinnistaan Nasan ja Pentagonin tietokoneisiin:

http://video.google.com/videoplay?docid=8339565504006440232&q=ufo
5680
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tyypillistä. Tämä mies etsii totuutta joka vapauttaisi ihmiskunnan saastuttavista, fossiilisista polttoaineista ja toisi vaurautta ja hyvinvointia joka puolelle planeettaa ja miten hänet palkitaan siitä? Linnalla.

Tälle miehelle pitäisi antaa mitali eikä heittää häntä tyrmään!

Äänestä
  • Mutta hei.... Ehkäpä tärkeämpää tällä hetkellä on öljymiljonäärien rikastuminen, kuin tasapainoinen ja harmooninen luontoa saatuttamaton elämä? Näin niin kauan kuin siitä viimeisestäkin pisarasta on saatu kokoon se viimeinenkin ropo!

    Äänestä

  • Amerikkalainen 20-vuotias Jeanson Ancheta on tuomittu lähes viiden vuoden vankeusrangaistukseen satojen tuhansien tietokoneiden kaappauksesta ja roskapostin levittämisestä.

    Ancheta kaappasi käyttöönsä arviolta lähes puoli miljoonaa tietokonetta ja tartutti niihin roskapostiohjelmia. Saastuneiden koneiden joukossa oli muun muassa armeijan palvelimia. Kaapatuilla koneilla Ancheta pystyi tekemään massiivisia roskapostihyökkäyksiä haluamaansa kohteeseen.

    Kyseessä on pisin tuomio, mitä Yhdysvalloissa on annettu vastaavantyyppisistä rikoksista. (STT)

    Mikä on toisen tuomio luku harrastuksista, väärillä sivustoilla ?

    Äänestä

  • ebis kirjoitti:

    Amerikkalainen 20-vuotias Jeanson Ancheta on tuomittu lähes viiden vuoden vankeusrangaistukseen satojen tuhansien tietokoneiden kaappauksesta ja roskapostin levittämisestä.

    Ancheta kaappasi käyttöönsä arviolta lähes puoli miljoonaa tietokonetta ja tartutti niihin roskapostiohjelmia. Saastuneiden koneiden joukossa oli muun muassa armeijan palvelimia. Kaapatuilla koneilla Ancheta pystyi tekemään massiivisia roskapostihyökkäyksiä haluamaansa kohteeseen.

    Kyseessä on pisin tuomio, mitä Yhdysvalloissa on annettu vastaavantyyppisistä rikoksista. (STT)

    Mikä on toisen tuomio luku harrastuksista, väärillä sivustoilla ?

    ja hakkerit linnaan vaan, ja PITKÄKSI aikaa.
    En minä vaan pysty tajuamaan että joku kaappaa satojatuhansia ventovieraiden koneita omaksi huvikseen.
    Tietokoneet ovat nykyisin niin monimutkaisia ja haavoittuvia että niistä saa paljon harmia ilman hakkereitakin.
    Muistan elävästi kun joku aika sitten tyttäreni kirjoitti pitkän esitelmän tietokoneelle ja yks' kaks koko esitelmä oli kadonnut koneesta varmuuskopioineenkin. Esitelmän piti olla valmis seuraavana päivänä.
    Tytär rupesi kirjoittamaan kaiken uudestaan ja juuri kun oli loppusuoralla niin kaikki katosi taas, joskus aamuyöllä. Voi sitä itkua.
    Myöhemmin selvisi että joku oli laittanut viruksen koulun koneeseen ja sitä kautta se oli levinnyt myös oppilaiden koneisiin.
    Jestus, että toivoin että tuo viruksenlevittäjä olisi ollut ulottuvillani silloin.Minulla olisi ollut asiaa hänelle.On vieläkin jos löydän hänet.
    Henkilökohtaista asiaa.

    Äänestä

Nettiin on jo ilmestynyt McKinnon vapaaksi-sivu. Pienimuotoinen "kansanliike". Ehkä siitä ei kuitenkaan muotoudu sen suurempaa?
Ja tuskin McKinnon pääsee vapaaksi. Vapaaksi pääseminen ei varmaan palvelisi ainakaan niiden etuja, joilla jotakin salattavaa.

http://www.freegary.org.uk/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_9080 kirjoitti:

Eli tässä kaveri kertoo hakkeroinnistaan Nasan ja Pentagonin tietokoneisiin:

http://video.google.com/videoplay?docid=8339565504006440232&q=ufo

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu