Kyllä kestää Skanskan taholta vuosikorjauksiin kuuluvien vikojen korjaus.
Luulisi noin suuren firman pystyvän parempaan toimintaan, kuin mitä ovat saaneet aikaan.
Skanska
18
4685
Vastaukset
- kokemuksia on
kuin edelliselläkin, korjaukset tehdään pitkin hampain jos ollenkaan. Laatu tehdylle työlle on surkeaa ja Skanskan käyttämien konsulttien käden jälki sekä laatu täysin ala-arvoista.
- ym virheitä
kun asunnon ostaa uutena ns. RS-kohteena, niin sitä olettaa saavansa suht virheettömän asunnon.
Ainakin Skanskan rakentamassa kohteessa tämä olettamus osoittautui illuusioksi.
Mittavirheistä sen verran, että olen aina tiennyt rakentajien mitassa olevan vain senttejä mutta sekään ei ole riittävä Skanskan rakennusmiehille.
Luovutustarkastuksessa selitetään, että kyllä se korjataan vuositarkastuksessa, ehkä jotain korjataankin mutta kannatta listata kaikki virheet pikkutarkasti joten ei tarvitse selitellä jälkeenpäin.
Olkaa tarkkana, kun olette tekemisissä tälläisen rakentajan kanssa. - tekoja vähemmän
ym virheitä kirjoitti:
kun asunnon ostaa uutena ns. RS-kohteena, niin sitä olettaa saavansa suht virheettömän asunnon.
Ainakin Skanskan rakentamassa kohteessa tämä olettamus osoittautui illuusioksi.
Mittavirheistä sen verran, että olen aina tiennyt rakentajien mitassa olevan vain senttejä mutta sekään ei ole riittävä Skanskan rakennusmiehille.
Luovutustarkastuksessa selitetään, että kyllä se korjataan vuositarkastuksessa, ehkä jotain korjataankin mutta kannatta listata kaikki virheet pikkutarkasti joten ei tarvitse selitellä jälkeenpäin.
Olkaa tarkkana, kun olette tekemisissä tälläisen rakentajan kanssa.sopii Skanska toimistaperiaatteeseen.
- karttuu
kun viat jotka on konsulttifirma aiheuttanut ei hoideta kuntoon.
Kuitenkin Skanskalla on kokonaisvastuu toimittamastaan asunnosta ja näinollen huonon toimittajan maine kasvaa kuin sienet sateella. - suomalainen rakennuskulttuuri
karttuu kirjoitti:
kun viat jotka on konsulttifirma aiheuttanut ei hoideta kuntoon.
Kuitenkin Skanskalla on kokonaisvastuu toimittamastaan asunnosta ja näinollen huonon toimittajan maine kasvaa kuin sienet sateella.valitettavasti on. Skanska lisäksi kaikki muutkin syyllistyvät tällaiseen toimintaan.
Elämä on. - Teettävät pitkällä ketjulla
tekoja vähemmän kirjoitti:
sopii Skanska toimistaperiaatteeseen.
reippaasti alihintaan kaikki työt ja hankkivat kaikkea paskaa jota vaan on markkinoilta saatavissa materiaaleiksi niihin "luxusasuntoihinsa", sitten myydään helvetillisellä hinnalla vaikka tuote on edelleen sitä samaa paskaa jota eivät pienemmät grynderit saisi aikaiseksi vaikka yrittäisivät. Pikkugrynderit eivät vaan pääse tekemään niitä kohtuu hintaisia asuntoja kun on noilla isosilla pää päättäjien "jalkovälissä". Ei saa järkihintaisia kunnollisia tontteja johon voisi rakentaa kunnollisia koteja ihmisille, kohtuullisimmilla kustannuksilla.
- Anonyymi
Vuosikorjaus on jotakuinkinkin tetramassa ja maali päälle, jos sitäkään.
- putzpro
Skanskan mainoslauseessa lukee "sertifioitu laatujärjestelmä".Oikeassa elämässä tuolla ei ole hevonvitun merkitystä.Tyypilliseen suomalaiseen tapaan kukaan ei noita "laatujärjestelmiä" valvo!
- Kuluttajan
harhaanjohtamista koko laatujärjestelmä.
Pitäisiköhän kysyä Ruotsin pääkonttorista, että on siellä sama meinikki kuin täällä Suomen haarakonttoreissa. - Goyaa'lé
Kuluttajan kirjoitti:
harhaanjohtamista koko laatujärjestelmä.
Pitäisiköhän kysyä Ruotsin pääkonttorista, että on siellä sama meinikki kuin täällä Suomen haarakonttoreissa.Koko ”laatujärjestelmän” nimi pitäisi vaihtaa. Se ei oikeasti kerro mitään laadusta, vaan lähinnä takaa, sen että tuote on suunnitelmien ja sopimusten mukainen.
Eli kun laitetaan kätevä juristi tekemään sopparit sellaiseksi, että rakennus täyttää juuri ja juuri rakennusmääräyskokoilman vaateet, niin laatujärjestelmä takaa, sen että valitun laadun tasoa ei ylitetä eikä aliteta. - rakentaja
Goyaa'lé kirjoitti:
Koko ”laatujärjestelmän” nimi pitäisi vaihtaa. Se ei oikeasti kerro mitään laadusta, vaan lähinnä takaa, sen että tuote on suunnitelmien ja sopimusten mukainen.
Eli kun laitetaan kätevä juristi tekemään sopparit sellaiseksi, että rakennus täyttää juuri ja juuri rakennusmääräyskokoilman vaateet, niin laatujärjestelmä takaa, sen että valitun laadun tasoa ei ylitetä eikä aliteta.jokaisella rakennusvaiheella on omat toleranssinsa joissa myös pysytään kiitos työmaamestarien, ja asukastarkastuksissa (erittäin tärkeät) todetut virheet korjataan muuttotarkastukseen mennessä, jolloin havaitut virheet tullaan korjaamaan samointein ja asumisen aikana havaitut virheet korjataan (huom! elämistä haittaamattomat)vuositakuukorjauksien yhteydessä (elämistä haittaavat korjataan välittömästi) ja tosiaan ihmiset näitä taloja rakentvat toisin kuin robotit autoja joita kutsutaan harva se päivä korjauksiin...
- kotikutoista, sitä
Kuluttajan kirjoitti:
harhaanjohtamista koko laatujärjestelmä.
Pitäisiköhän kysyä Ruotsin pääkonttorista, että on siellä sama meinikki kuin täällä Suomen haarakonttoreissa.todellista "suomalaista laatua". Täällä saapi ja pitääkin kusettaa asiakkaita niin paljon kuin ehtii. Kuka noille isoille mitään voi. Saavat perkele säädöksissäkin läpi sellaisia, omaa etuaan pönkittäviä määräyksiä, ja niiden lievennöksiä. On niin kytkyissä rakennustarviketeollisuuteen ja päättäjiin ... kaikki ristiin, yksin ja yhdessä ettei siellä ketään kiinnosta mitä mieltä muutama tuhat pettynyttä kodinostajaa on mieltä. Kunhan raha liikkuu muusta viis.
- joskus että
rakentaja kirjoitti:
jokaisella rakennusvaiheella on omat toleranssinsa joissa myös pysytään kiitos työmaamestarien, ja asukastarkastuksissa (erittäin tärkeät) todetut virheet korjataan muuttotarkastukseen mennessä, jolloin havaitut virheet tullaan korjaamaan samointein ja asumisen aikana havaitut virheet korjataan (huom! elämistä haittaamattomat)vuositakuukorjauksien yhteydessä (elämistä haittaavat korjataan välittömästi) ja tosiaan ihmiset näitä taloja rakentvat toisin kuin robotit autoja joita kutsutaan harva se päivä korjauksiin...
korjaisivat kun sanotaan. aina vaan kaikki on ihan kunnossa vaikka maallikkokin näkee että paskaa on niin että soi!
- ostaneet....
kotikutoista, sitä kirjoitti:
todellista "suomalaista laatua". Täällä saapi ja pitääkin kusettaa asiakkaita niin paljon kuin ehtii. Kuka noille isoille mitään voi. Saavat perkele säädöksissäkin läpi sellaisia, omaa etuaan pönkittäviä määräyksiä, ja niiden lievennöksiä. On niin kytkyissä rakennustarviketeollisuuteen ja päättäjiin ... kaikki ristiin, yksin ja yhdessä ettei siellä ketään kiinnosta mitä mieltä muutama tuhat pettynyttä kodinostajaa on mieltä. Kunhan raha liikkuu muusta viis.
ovat todennäköisesti pettyneet Skanska rakentamisen laatuu ja erikoisesti vuosikorjauksien suoritukseen.
Täyttä sekundaa on Skanskan laatuasiat.
- Talo kallellaan
Kun Skanskan rakentama talo täyttää 10 vuotta, hävittävät kaikki rakentamiseen liittyvät paperit, raportit, lausunnot yms. Näin ainakin vuokratalojen osalta. Yritin kysyä muutamia taustatietoja asunnostani, johon muutin hiljattain, mutta sain "ei oota" koska takuu on umpeutunut. Eli homma haisee tasan sen verran, että tiedetään tehneen niin paskaa, että nopeasti todisteet kankkulan kaivoon kunhan ikäraja täyttyy!
- totuus esiin....
uudet skanskan rakentamat talot täys vikoja, saatika sitten 10-vuotta vanhat kerrostalot purkukuntoisia homelääviä......
- Hekki Eemeli
Luin näitä teidän valituksianne täältä. Olen huomannut, että aina isot firmat vähät välittävät pienasiakkaista. Valita puhelinliittymästäsi ja olet maksullisessa jonossa puoli päivää jne. Minun taloni urakoi Kaivopuiston Erbau Oy Lahdesta ja valmista tuli mittojen mukaan, eikä ollut itkua ja hammasten kiristystä.
- huijaako
höpö höpö , Kaivopuiston Erbau Oy ei ole urakoinut taloa sinulle eikä muillekkaan ,
erään Heikki Eemelin oma räpellys koko paska
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2317876
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s455460- 594842
- 763547
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin1533462Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko162045Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗322041- 311869
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹451748- 391697