...
miten kde asennetaan?
aloittaja
8596
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mikä jakelu? Ubuntuun löytyy ainakin oma pakettinsa, jolla sen saa "Kubuntuksi". Saataa löytyä ihan pakettienhallinnasta.
Mutta enpä ole moista pohtinut koskaan. Itse asensin joskus KDE:n lataamalla kde.orgista kaikki kde:n paketit ja asentamalla ne paketinhallinnalla. Toimi se, ei ehkä aivan oikeaoppinen ja riskitön tapa.
Ubuntussa kubuntu-destop niminen paketti tekee Ubuntusta Kubuntun.
Muissa jakeluissa asennetaan kde niminen paketti jakelun omalla paketinhallinnalla. Joissain jakeluissa on sekä gnome että kde valmiiksi asennettuna ja käytettävä työpöytä valtaan sisäänkirjautumisruudun valikosta.
se tuo paketti, kubuntu-destopia ei löydy dapperista.
# apt-get install kde-base
[Y/N] Y
Se on kdebase, ei kde-base.
jostain syystä sitä ei tosin välillä löytynyt.
mutta nyt löytyy synapticilla kubuntu-desktop nimellä.
kannattaa hakea sanalla "kubuntu" kun siinä on muitakin paketteja kuin pelkkä kubuntu-desktop.
tulleen.
Mitäköhän distroa käytät? Helpottaisi kummasti tuo auttaminen kun kysyjä antaisi hieman edes taustatietoa.