Monet näyttävät olettavan, että lasten jotka haluavat yksityiskouluun on syötävä rehtorin kanssa. Tämä on harhaanjohtava tieto. Mulla oli kaksi teiniä (toinen melkein aikuinen n. 6 päivää aikaa) ja lapsi kaksoset. Rehtori kutsuttiin kylään. Lapset teki läksyjä, äiti ruokaa, isä esitteli taloa, vaari jutteli toisen teinin kanssa ja toinen lähti töihin. Ruokapöydässä oli rehtorin kanssa äiti, isä, toinen lapsi ja toinen teinin. Kun rehtori lähti, pääsivät kaikki lapsukaiset yksityskouluun. Kaksosista toinen oli nukkumassa ja toinen teini oli töissä. Tämä töissä ollut teini ei puhunut rehtorille sanaakaan eikä syönyt sen kanssa, joten "pakko syödä rehtorin kanssa päästäkseen yksityiskouluun" ei pidä paikkaansa.
Eli koko pitkän selostuksen pointti on, että perheen kaikki lapset ja teinit pääsevät yksityiskouluun kunhan rehtori on tyytyväinen taloon, ruokaan ja jutteluun, riippumatta kuka sille juttelee.
Ei se yhteinen ateria tietysti pahastakaan ole, muttei se ole mikään edellytys päästä yksityiskouluun.
Eli koko pitkän selostuksen pointti on, että perheen kaikki lapset ja teinit pääsevät yksityiskouluun kunhan rehtori on tyytyväinen taloon, ruokaan ja jutteluun, riippumatta kuka sille juttelee.
Ei se yhteinen ateria tietysti pahastakaan ole, muttei se ole mikään edellytys päästä yksityiskouluun.
Vastaukset 16
Vanhimmat
"..joten "pakko syödä rehtorin kanssa päästäkseen yksityiskouluun" ei pidä paikkaansa.
Eli koko pitkän selostuksen pointti on, että perheen kaikki lapset ja teinit pääsevät yksityiskouluun kunhan rehtori on tyytyväinen taloon, ruokaan ja jutteluun, riippumatta kuka sille juttelee."
Eiköhän tuo nyt ole aivan päivänselvä asia. Taas pistetty turha topic pystyyn.
Kuka näitä tietoja tarvitsee? Jos tarvitsevat, niin kysykööt. Eivät ne kysyjät jaksa kuitenkaan etsiä vanhoja aiheita samasta aiheesta.
Totuudenmukaisesti minun täytyy sanoa, että en ole juuri tuota asiaa sen tarkemmin ajatellut. :P Olen vain joskus aijemmin lukenut, että kaikki lapset pääsevät yksityiskouluun, jos ruokailevat rehtorin kanssa yhtä aikaa ja sitten vain (aluksi) varmuuden vuoksi ja sitten myöhemmin tottumuksesta laittanut rehtorin kanssa aterialle kaikki yksityiskouluun haluavat simlapsukaiset. En silti sen pahemmin ajatellut, että se olisi pakko, jos haluaa lapsensa yksityiskouluun. :)
Kiitos kuiten valistuksesta. ;)
Olen erimieltä nimimerkin >__
Itse laitan aina perheen lapset tekemisiin rehtorin kanssa, hehän sinne ovat kuitenkin menossa (eivät lasten vanhemmat).
Lapset ovat suuressa minulla aina suuressa roolissa etenkin, kun kouluunpääseminen jäi kiinni siitä, etteivät
lapset olleet tarpeeksi tekemisissä rehtorin kanssa.
Eikä se rehtorin kanssa ruokailu ole pakko, mutta minusta on jotenkin herttaista, kun talon lapset sonkaavat ruokapöydässä suuvaahdossa leluista, tai ovat pikkuviisaita ufoasiantuntijoita.
Lopulta oma taktiikka on:
lapset tekevät kaiken minkä voivat ja aikuiset pitävät huolen lopusta (ruoka, kahvi ja drinkki).
-------------------------------------------
Suurin puppu on minusta se, että jokaisessa huoneessa tulisi olla leluja, simieni taloissa niitä on vain lastenhuoneessa eikä rehtorille ole koskaan tullut asiasta pahamieli.
miks mulla pääsee vaan yks lapsi yksityiskouluun ku rehtori on käymässä? Mun pitää aina kutsua erikseen joka lapselle rehtori et kaikki pääsee yksityiskouluun.
Jos lapsistasi/teineistäsi jotkut ovat jo yksityskoulussa ja osa lapsista on vielä taaperoja, pääsevät lapset ja teinit yksityiskouluun, mutta taaperot ei pääse. Joten kun lapsi kasvaa taaperosta lapseksi pitää sille kutsua uudestaan rehtori kylään, jos haluaa senkin yksityiskouluun. Taas kun seuraava taapero kasvaa lapseksi pitää sille kutsua rehtori kylään. Eli rehtorin vierailulla ollessa sen hetkiset lapset ja teinit pääsevät yksityiskouluun, mutta sillä hetkellä taaperoina olevat eivät pääse suoraan vaan pitää kutusua rehtori.
Itehän sä oot edellisissä viesteissä sanonu, et lapset pitää laittaa yhtä aikaa syömään rehorin kanssa, että ne kaikki pääsisivät kerralla yksityiskouluun. Ja nyt sitten vaa sanot, et se on herttasta.
Jahas, kuka on väittänyt, että niitä leluja pitäisi olla? Esimerkiksi joku on voinut kertoa laittavansa joka huoneeseen lelun/pari, mutta minusta kukaan ei kuitenkaan ole sitä pakoksi meinannu. Vai meinasitko sinäkään? :P
Minulla muuten, kun on rehtori kylässä, niin kierrospisteitä tulee ihan kunnioitettavasti, vaikkei talo pursuaisikaan hintavista tavaroista. Hyviin pisteisiin minulla riittää, että huoneet ovat avaria, hyvä valaistus ja sohvan ja tv:n lisäksi muutama lelu ja ei tietenkään mitään roskia tms. :)
Jos sulla ei kerralla pääse kaikki lapset kouluun voi olla et kyseessä on jokin bugi. Tai sitten lapsilla on liian huonot todistukset, silloin ei vissiin pääse yksityiskouluun jos on liian huono todistus. Eli kouluun pääse ne joilla on tarpeeksi hyvä todistus. En ole varma oliko se arvosanan raja 7 vai 8, jotain sitä luokkaa se taitaa olla. Lapset joilla on tuo 7 tai 8 tai paree arvosana pääsevät yksityis kouluun, mutta jos se on huonompi niin ne lapset eivät pääse.
Näin ajattelisin sen olevan. Nämä nyt oli vaan ehdotuksia mistä voi johtua, jotta kenenkään ei tarvi vetää hernettä nenään.
Onko puhe kenties viestistä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=105&conference=1000000000000019&posting=22000000016213649
Jos on niin viestin ensimmäinen rivi kuuluu!
Tämä on minun tapa toimittaa lapset kouluun
Josta voisi jo päätellä, ettei kyseessä ole ainut mahdollisuus, eikä välttämättä edes se oikeaoppisin, se on vain minun tapani tehdä asia, ei jumalallinen ilmoitus.
"Ja nyt sitten vaa sanot, et se on herttasta."
Mitä tuohon sitten vastaisi *huokaa*, muutakuin lue myös viestien otsikot.
Se "pakko" taisi olla aika tyhmä termi.
Hain lyhyellä viestillä tuota, mitä sinä nyt väännät rautalangasta. heh.
Muuten, aikalailla samoilla eväillä näytetään menevän kierrosta (ainakin sisustuksen osalta).
Anteeks
Suora lainaus tekstistäsi: "...jos perheessä on muitakin tenavia voi heidät istuttaa aterioimaan samaan aikaan, jolloin hekin pääsevät ykstyiskouluun."
Tämän lauseen normaali ihminen käsittää niin ettei yksityiskouluun pääse kuin ne tenavat, jotka syövät rehtorin kanssa.
sattuuhan näitä. :)
rehtorille ruokaa. Juttelen vaan eri simeillä sen kanssa ja pääsen aina yksityiskouluun
Onnistuu se ilman ruokailuakin kunhan juttelee tarpeeksi, mutta ruokailulla saa nopeammin pisteitä kun juttelemalla.
Vaikka mulla ois perheessä kolme lasta silti vaan yks pääsee uskokaa jo ja mitä nuo taaperot tähän liittyy ku ehkä mä kumminkin tiedän et taaperot ei oo koulussa.