Mitäs mieltä olette siitä että Kokkolaan tulee ympärivuotinen kävelykeskusta?
kävelykeskusta
*****
231971
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
mun mielestä se on täysin paska idea. Kaikki muutokset on perseestä, siis aina. En myöskään pidä siitä, että mitään koskaan tehdään / päätetään, enkä tietysti valittamisesta enkä oikeastaan mistään muustakaan. Mutta aina saa marista ja kitistä justiinsa niin paljon ku vaan vielä laillinen resepti sallii, plus vähän vielä päälle. Toivottavasti tämä kirjoitus kerää aivan äärimmäisen pitkän ketjun jossa kaikki maailman vittumaisimmat valittajat lyövät rumia päitänsä yhteen. Niin.
Näin sen olla pitää.
Parasta mitä kaupunkisuunnittelussa vuosiin on saatu aiakaan on kävelykeskusta.
Kävelykeskusta ideana ei ole yhtään hassumpi, siitä vaan, tervettä meininkiä!
Mutta ihmettelen vain miten kävelykeskustan alueella on suunniteltu alueella olevien kauppojen tavarantoimitukset tai taksien kulku.
Jos olette sattuneet huomaamaan, kaupungin taksit kuljettavat tämän tästä vanhuksia rullaattoreineen. Vanhemman ikäluokan on melkein pakko päästä Ovelta Ovelle, sillä joillakin kunto ei kestä enempää, ja silti on mm. pankissakin käytävä, hoitamassa raha-asioita ja laskuja. Tai sitten se tavarantoimitus. Joissakin liikkeissä ainoa mahdollinen sisäänkäynti tavarantoimittajille on se sama ovi mistä asiakkaatkin kulkevat, kävelykadun puolelta.
Olisi ihan mielenkiintoista kuulla jokin järkevä ratkaisu tuohon, koska melko varmasti kävelykeskusta tukitaan täysin ajokelvottomaksi.
Saahan noita päätöksiä tehdä kaikenlaisia, kunhan eivät päättäjät itse sitten parin, kolmen kymmenen vuoden jälkeen sanallakaan päätöksistään valita...
Asiointi ja tavaraliikenne sujuu muualla,miksi ei Kokkolassa sujuisi.? Tuntuu,että osalle kokkolalaisia kaikki uusi on ylivoimaisen vaikeaa.
Vittu tuo on niin paska idea että ei turhempaa rahan haaskausta vois edes tehdä. Kaupunki vois sijottaa rahaa edes moottori urheiluun muutamaman hassun euron, eli tuonne vaasantien varteen motocross rataan, ja sit vois tehdä ralliautoille jonkun reitin ja muutaman kilometrin pituinen asfaltti rata, sinne sais tämä kaahaava nuoriso mennä sitten suttailemaan omalla vastuulla, ja alueesta pitäis tulla suljettu, 1 eurolla sais ajaa niin kauan ku haluaa ja sitten toisella eurolla pääsis pihalle. Tällä kaupunki maksais sitä rataa jo pitkästi, itsekkin voisin mennä sinne ajelemaan harrasteautollani.
Myös sinne vois tehdä tommoisi makkaran paisto pisteitä.
Kävelukatu on perseestä.
Vai että vielä moottorirata, että parikymmentä pikkupoikaa saa rälläilla mopoilla.
Tai suttailla taunuksillaan, voi pyhä vittu.
Tai vastaavasti että 36000 kokkolalaista turistit saa nauttia kunnon keskustasta?
Johan ne mopot suttailee tuolla vaasantien hiekkamontuilla nytkin, miks ei se kelpaa?
Aikuistukaa jo.
Kemiran suoralla pääsee kovaa.
Muuten olen sitä mieltä, että Kemora rakennettiin aikoinaan väärään paikkaan. Kälviällä sen pitäisi olla.
Tai sitten rahat voisi laittaa vaikka yhdys sanojen opetteluun. Oikein kirjoitus näyttäisi nyky aikana olevan aivan ylitse pääsemättömän vaikeaa opetella. Se olisi paljon tärkeämpää minun mielestäni kuin vaikka motocross rata tai asfaltti rata. Makkaran paisto pisteitä kylläkin saisi olla koska käriste makkarat ovat niin hyvän makuisia. Onko täällä väeltä jäänyt äidin kielen opinnot unholaan? Moottori urheilu ideoita kokkola palstan keskustelijoilla onneksi on.
Äläpäs makkaran paistaja rupea mollaamaan, eihän sankarimme Kimi Räikkönenkään osaa artikuloida kunnolla, mutta osaa kyllä ajaa autolla ihan kiitettävästi. Siinä on kävelevä esimerkki siitä että, ei tarvitse välttämättä osata puhua mutta voi kumminkin tehdä enemmän rahaa kuin kaikki Kokkolalaiset yhteensä.
Revi siitä, meitsi lähtee suttaileen ja syömään makkaraa makkaranpaistopisteelle
Ammattikoulu voisi lisätä suomenkielen opetusta.
Kyllä Räikkösen Kimi voisi harjoitella sitä artikulaatiota jotta suomi kuva parantuisi mutta eihän motocross radalla tai asfaltti radalla tarvita oikein kirjoitus taitoja saatikka yhdys sanojen taitamista mutta tällä keskustelu palstalla niitä olisi hyvä vähän edes osata niin olisi mukavampi lukea näitä mieli pide kirjoituksia.
YMPÄRIVUOTINEN TÄÄLLÄ ETELÄPOHJANMAALLA ON SAANU SATOJA VUOSIA KÄVELLÄ KESKUSTASSA KESÄT TALAVET
Kuinkahan paljon kokkolan keskusta hiljenee tästä uudesta kävelykeskustasta ?. Hyvänä esimerkkinä voidaan pitää rundia, helmikuussa eräänä lauantai iltana noin klo 00.00 kaks autoa rundilla, rundi loppu siihen kun kirjasto tuli, näkeehän sen jo liikkeistä, esimerkiksi haaralakin siirtyy muualle
Rundi loppuu,kun bensiini maksaa syksyllä 2€ litro.Ei pappa betalaa enää.Ei voi tyhmempää touhua olla,kuin autolla kiertää samoja katuja,humalainen öykkäri porukka kaljakoreineen kyydissä.Siisus mitä viljuttaja porukoita.On siinä elämä.
"Ei voi tyhmempää touhua olla,kuin autolla kiertää samoja katuja,humalainen öykkäri porukka kaljakoreineen kyydissä.Siisus mitä viljuttaja porukoita.On siinä elämä."
Kaikki ei todellakaan ole mitään humalaisia amiksia jotka siellä ajelee. Ei kannata heti yleistää joka asiassa vaan miettiä asioita eteenpäin. Joillekkin rundi voi olla todellinen sosiaalinen lähde ja tapaamispaikka muiden samanikäisten kanssa. Toiset taas liikkuvat baareissa tai muualla, jokaisella omat mieltymykset.
Keskustan päälle pitää rakentaa katto, mieluiten lasia.
kyllähän tuo sinänsä voi olla ihan mielenkiintoinen idea, mutta onhan siinä pari juttuakin mitkä ihmetyttää. Ensinnäkin tuo mistä jo joku sanoi, niin tuo vanhusten liikkuminen kauppoihin. Jos ei saa autolla ajaa lähellekkään kauppaa niin kyllä se aika vaikeeta varmaan se kaupassa käynti sitten on.
Sitten mihin nämä kaikki kypsyneet amispojut pääsevät rundille?! Joutuvatko he pyörittää bemareitaan jossain kaupungin ulkopuolella ettei kovin moni ihminen nää heitä.
Mutta kokonaisuudessaa tuo voi olla ihan hyvä idea. Mutta vois kaupunki rahaa käyttää järkevämpiinkin asioihin, kuten jo monta vuotta jauhetusta asiasta, eli salibandyhallista! Laji on kokoajan nousussa ja jo viime kaudella joutui nibacos pelaamaan kälviällä kotipelinsä. Kyllä esimerkiksi tähän olisi rahaa järkevämpi käyttää ennen kuin nykyinen hallikin kokonaan puretaan.
Kaupunki voi haistaa niin paljon paskaa, kun ne pilavat koko kaupungin kävelykaduilla! Sukset kuuseen, huomista päivää ei tule!!
Muuten hyvä idea, mutta ei rundilla pyörijöille. Kokkolan rundi on alkanut vihdoinkin elpymään ja siellä on enemmänkin kuin kaksi autoa. Näköjään nämä päättäjän haluavat kuitenkin tehdä kaupugista aution iltaisin ja sysätä kaikki nuoret pyörimään vaikka Jeppikseen mielummin, siellä kyllä rundikulttuuri toimii.
Toisaalta päivisin kävelykeskusta on ihan mahtava juttu.
Miksi ajaa autoilla ympyrää?
Saastuttaa, kuluttaa kallista polttoainetta?
Miksi ette kävele, sosiaalisempaa, terveellisempää.....
Rundi? Köyhää.
se on vitun paska homma... vituttaa tuommonen.. miks ei voi antaa ajaa autolla ku kerta on semmonen.