Sonyn PS3:n hintajulkistuksen vastaanotto on ollut tylyä kaikkialla. 600 euron hintainen konsoli on aivan liian kallis. Sony yrittää epätoivoisesti houkutella ostajia 500 euron hintaisella halpamallilla.
Karvahattumallin ostajat joutuvat langattoman lähiverkon ja muistikortin lukijan lisäksi luopumaan PS3:n merkittävimmästä ominaisuudesta, eli HDMI-ulostuloista ja 1080p resoluutiosta, jolloin Blu-Ray elokuvatkin skaalataan DRM:n sallimaan kökköresoluutioon.
Eikä unohdeta sitä että konsolia ei ole saatavilla vielä puoleen vuoteen.
Karvahattumallin ostajat joutuvat langattoman lähiverkon ja muistikortin lukijan lisäksi luopumaan PS3:n merkittävimmästä ominaisuudesta, eli HDMI-ulostuloista ja 1080p resoluutiosta, jolloin Blu-Ray elokuvatkin skaalataan DRM:n sallimaan kökköresoluutioon.
Eikä unohdeta sitä että konsolia ei ole saatavilla vielä puoleen vuoteen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ja Xbox360 on aivan samoilla aseilla liikenteessä kuin pleikkari2 oli edellisen konsolisodan alkuaikoina. Se on julkastu ensin, se on selvästi edellistä sukupolvea parempi, mutta erotuksena, xbox360 on yhtä tehokas kuin ps3. Joten uskon että pleikkari floppaa ja lujaa...
se myy vaikka olisi samanlaista grafiikkaa mitä suoltaa tuleva wii.muutenkin ohjain ps3 on surkea kopio ps2 huonosta ohjaimesta eikä sitä pelasta typerä liikuttelu kun jokainen haluaa pelata istuen eikä hyppiä pitkin kämppää palikka kädessä.
Pelien grafiikka tulee olemaan huomattavasti aidompaa ja muutenkin pelien grafiikan tulee huomaamaan Xbox 360 ja PS3 välillä,mm.polygonien määrä PS3 peleissä tulee olemaan enemmän,mitä Xbox 360-peleissä!.
Sonyn oli luovuttava force feedbackista saadakseen ohjaimen typerän, huonosti toimivan ja ennen kaikkea turhan liiketunnistuksen toimimaan.
Muutamat pelikehittäjät ovat jo maininneet että ps3:n ja 360:n ruutukaappauksia tulee olemaan mahdoton erottaa toisistaan ja että kaikki mikä pyörii 360:lla pyörii myös ps3:lla ja päinvastoin.
miksi maksaisin 600 euroa koneesta joka ei eroa edukseen kun samalla hinnalla saan 360:n ja Wiin! =)
kyllä pelaajia taas hemmotellaan
"Karvahattumallin ostajat joutuvat langattoman lähiverkon ja muistikortin lukijan lisäksi luopumaan PS3:n merkittävimmästä ominaisuudesta, eli HDMI-ulostuloista ja 1080p resoluutiosta, jolloin Blu-Ray elokuvatkin skaalataan DRM:n sallimaan kökköresoluutioon."
Miten paljon uskot tavispelaajien tuosta kaikesta loppujen lopuksi välittävän? Voi kuulostaa nörttipalstoilla aivan uskomattomalta, mutta jotkut oikeasti hankkivat pelikoneen pelatakseen sillä pelejä ja kaikki PlayStationeita tähänkin asti myyneet pelit jatkavat PS3:lla. Tuskinpa koko PlayStation yht'äkkiä lakkaisi olemasta se pleikkari, vaikka alkuhinta olisi minkälainen.
Sony pyytää 60Gt kovalevyllä varustetusta mallista: $599/599€ (:Suomessa (731)€ veroineen)???.
se PlayStation-logo, vaikka onhan vastaavia myyty tappiolla ennenkin. Onkos tuo Suomi-verotusjuttu totta? 600 euroa kuulosti jo tarpeeksi pahalta...
Tottakai Sony kansainvälisessä tiedotuksissaan ilmoittaa verottomat hinnat, vai kuvitteleeko joku tosissaan että Sony tyytyisi esimerkiksi punikki-Suomen kaltaisen riistoverotuksen onnelan kohdalla huomattavasti pienempään voittomarginaaliin kuin pienemmän veroprosentin maissa?
Ei, vaan kyllä Sony haluaa kaikilta eurooppalaisilta sen saman 499 tai 599 euroa per konsoli (miinus kauppiaan myyntikate) ja verot luonnollisesti jäävät asiakkaan maksettavaksi kunkin maan verotuskäytännön mukaisesti.
Lopullinen hinnoittelu kai kuitenkin jää kauppiaiden tehtäväksi.
enkä verotuksestakaan mitään, myönnän. :)
...mikälli tehtaan pojat tajuavat pistää karvalakkimalliinkin tuen että PS3lla pelata PS2sen pelejä...toisin mitä mikrosoftin päätös XBox 360 ja XBoxin välillä oli.
jos mikkisofta nyt korttinsa oikein pelaa, niin taitaa joulumarkkinoilta ja niiden jälkeenkin kuluttajat kantaa 360 koteihinsa kuin jäisivät odottamaan netistä tilattua pleikkaria.
"Sony has already pledged that all PS2 games _which_adhered_to_the_company's_TRC_ (technical requirements checklist) will be playable on the PS3"
http://gamesindustry.biz/content_page.php?aid=16310
http://sektori.com/uutiset/7112
Eivät kohtaa PS3:ssa