Onko tämä totta?!

blondi-83

"Villien leikkien harrastaminen on hyvä jättää vain muutamaan kertaan viikossa, koska ne ovat erittäin stressaavia." Otin yhdestä tekstistä suoraan, minä kun luulin että se on pennulle mukavaa, ja ajattelin viedä "koko" (melkeen päivittäin) ajan koirapuistoon leikkimään, kun pentu niin selvästi siitä tykkää, mutta onko se todella stressaavaa? Nyt kun rokotukset alkaa olemaan kunnossa niin olisi mukava tälläisellä säällä siellä istuskella.

6

1140

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bordeauxindoggi?

      oli aijemmin se uros? mihin se kuoli tai miksi lopetettiin? ei oo pakko vastata ihan mielenkiinnosta kysyn vaan kun huomsin sen "kuolin ilmotuksen" otan myös osaa menetyksestä :(

      • blondi-83

        Mulla on kyllä ensimmäinen koira, koskas oon semmosen kuolin ilmotuksen laittanu?! ja poika on kyllä mutta reilu 4kk...


    • pikkuhaukku

      Näin sanottiin meillekin koirakoulussa. Mut meillä ainakin pojat leikkii päivittäin ja eihän sitä mitenkään voi ees estää kun asuu yhessä. :)

      • mieltä

        muuta ei 4 kk voi viedä "koko" päiväksi puistoon!
        jos leikkii kaverinsa kanssa niin ok, mutta riehua vieraitten koirien kanssa vieraassa paikassa... en tekis en.


      • blondi-83
        mieltä kirjoitti:

        muuta ei 4 kk voi viedä "koko" päiväksi puistoon!
        jos leikkii kaverinsa kanssa niin ok, mutta riehua vieraitten koirien kanssa vieraassa paikassa... en tekis en.

        käsitit väärin... meinasin että ollaan joku noin puol tuntii per päivä... tai ainaski eilen oltiin ja virtaa ois riittäny vaikka kuinka paljon mutta en viittiny olla kauempaa kun oli niin kuuma (vaikka tänään kuumempi) päivä.


    • Samaa olen minäkin kuullut, jopa useammasta lähteestä. Toisten koirien kanssa riehuminen on koiralle tosi stressaavaa. En tiedä, kuinka usein on liikaa, mutta kyllä koiran voi vielä puistoon aina välillä. Itse en veisi joka päivä. Sama juttu erilaisten pallo- ja repimisleikkien kanssa, ne voivat stressata koiraa henkisesti ja koira alkaa käydä ylikierroksilla tai oirehtia muuten.

      Ulkona voi istuskella muutenkin, esim. ihan tavallisessa puistossa tai järven rannalla. Koiranpentujen ja aikuistenkin koirien mielestä moni asia on mukavaa, vaikka se ei aina olisikaan niille hyväksi. Esimerkiksi suklaa.

      Ulkona voi myös kouluttaa koiraa, jos löytää sopivan paikan. Hommasta voi tehdä koiralle hauskan leikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      107
      1288
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      908
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      824
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      703
    5. 32
      645
    6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      642
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      578
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      486
    Aihe