Miten saa kalkkisaostumat pois wc-pytyn alaosasta, jossa on vettä? WC-puhdistusaineet tehoavat kyllä "kuivaan" osaan hyvin, mutta sekoittuvat tietysti veteen ja laimenevat, joten vedessä oleva osa ei puhdistu.
Wc-pytyn puhdistus
bora
810359
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Osta Lidlistä sellaisia tabletteja jotka laitetaan sinne veteen.
kloriittia. desin verran pönttöön ja muutamaksi tunniksi "hautumaan" sen jälkeen huuhtelu.
maataloudessa käytettyä Torkku nimistä ainetta ei tarvii ko pikku loraus ja annat vaikuttaa noin 5 min niin vähän vaan pyyhkäset harjalla niin kylläpä lähtee ...mutta pidä varasi harja tummuu jos jätät harjan siihen aineeseen...sillä lähtee myös ruostekkin
Koulutan alan työntekijöitä.
Torkku aineesta ei ole kokemusta, kloriitti
saattaa toimia riippuen saostuman laadusta.
Parhaiten toimii kuitenkin hapan puhdistusaine.
Käyttäisin aluksi Farmos/Sanitop (ph3) ja sen jälkeen jatkuvassa käytössä ehkäisemään
saostumien syntyä, joutsenmerkitty Vetrok Reocid(ph muistaakseeni n.5)
Voin kerta mistä saat hankittua aineet, riippuen missä asut, edullisesti. (Em. aineet halpoja!!!)
Asun Helsingissä, Vallilassa.
onko tämä joku helvetin ilmainen mainospalsta.Mainostat joka keskustelussa itseäsi ja tuotteita ja kuinka sinä koulutat ihmisiä ja olet itse siivousalan ammattilainen.
Kaada illalla kuumaa vettä pyttyyn ja paljon pyykinpesupulveria. Aamulla on puhdasta.
Harpic Max auttaa.. Muutimme vuosi sitten uuteen asuntoon ja toisen vessan kanssa kokeilin vaikka mitä!
Klooria, etikkaa, astianpesuainetta, pyykinpesuainetta, vahanpoistoa, ihmesientä, veitsellä raaputtamista jne jne, kunnes ajattelin kaupassa käydessäni, että "no, kokeillaan nyt tätäkin". Aina oli mustapulloinen Harpic Max jota laitoin pönttöön kahtena päivänä useaksi tunniksi ja sitten pesin harjalla. Tummat rannut sivuilla lähtivät vihdoin pois!