Juna Rooma-Napoli

Matkalainen

Vinkkiä junamatkaan rooma-napoli? kannattaako liput ostaa netistä vai paikanpäältä? mitä maksaa ja kuinka pitkä matka? Entäs lenttokenttäkuljetus, pääseekö metrolla tms julkisella Fiumicino-lentskariasemalta keskustaan?

7

7839

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mutkalainen

      Aivan tällä viikolla on tällä palstalla keskusteltu siitä, voisiko tällaiset perusasiat katsoa itse googlesta. Juuri nämä samat asiat, juna-aikataulut, Fiumicino-termini junayhteys jne. pyörivät täällä yhtenään. Esimerkikisi aikataulut on joka tapauksessa paras katsoa netistä eikä luottaa tuntemattomien ohjeisiin.
      Mutta koska täällä on erittäin kiivaasti oltu myös sitä mieltä, että kaikkiin kysymyksiin on syytä vastata asiallisesti, ja olen itse ehdottomasti samaa mieltä, niin:

      Liput voi aivan hyvin ostaa paikanpäältä. Hinnat, matkan pituuden ja aikataulut näkee osoitteesta
      www.trenitalia.net. Nopeimmillaan matka kestää puolitoista tuntia, tavallisella pikajunalla tunnin enemmän. Hintakin sitten vaihtelee kympin ja kahden paikalla vastaavasti.
      Juna Fiumicinosta Terminiin kulkee puolen tunnin välein, matka kestää samoin puolisen tuntia. Matkan hinta on 8.80€.

      • Matkalainen

        Kiitokset! Ymmärrän kyllä kehotuksen googlata itse, mutta eivätkös nämä palstat ole juuri sitä varten, että matkailijat vaihtavat tietojaan? Kaikki eivät myöskään ole tottuneita googlaajia eivätkä käytä konetta 24 h, joten sikälikin puolustaisin näitä peruskyssäreitä. Aikataulut jne tarkemmat jokainen itse tietty selvittänee luotettavammin.


      • Seuramatkailija

        Eipä juuri kai kannata tuontapaisiin kysymyksiin vastata. Jos kysymyksessä ei ole "lusikka ja lapio" -tapaus, niin mahdollisesti pelkkää kiusantekoa...meitä on niin moneksi?


      • Kyllästynyt näihin valituksiin

        Googlella kyllä löytyy. Joopa joo. Mitähän varten nämä keskustelupalstat on sitten olemassa, kun kaikki löytyy googlesta. Tartteeko sitä googlea joka paikkaan tyrkyttää, kaikkihan sen tietää, mutta me jotkut vaan halutaan käyttää näitä keskusteluryhmiä tiedonsaantiin. Että menee hermo.


      • huokailija
        Kyllästynyt näihin valituksiin kirjoitti:

        Googlella kyllä löytyy. Joopa joo. Mitähän varten nämä keskustelupalstat on sitten olemassa, kun kaikki löytyy googlesta. Tartteeko sitä googlea joka paikkaan tyrkyttää, kaikkihan sen tietää, mutta me jotkut vaan halutaan käyttää näitä keskusteluryhmiä tiedonsaantiin. Että menee hermo.

        Tarttee sitä googlea tyrkyttää, kun eivät näy kaikki tietävän. Alkuperäinen kysymys oli ilmeinen provo, vitsi, joka syntyi siitä, että joku oli täällä uskaltanut arvostella näiden ikuisten samojen kysymysten jauhamista.
        Vastaus tällä palstalla ei ole ollenkaan sama kuin esim googlen avulla saatu eksaksti tieto. Ei kannata uskoa täällä saatuviin kirjaviin aikataulu- ym tietoihin, pakko ne on kuítenkin tarkistaa jostain. Tämän pitäisi olla keskustelupalsta.


    • matkamies

      viime viikolla matkustin junalla roomasta napoliin ja matka maksoi ic-junalla 38 euroa meno-paluu paikkalipulla

      • vierailija 21.7.

        Kiitos tiedosta! Ajon tehdä matkan syksyllä..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      3188
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      3015
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      49
      2896
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      51
      2440
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      2187
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2071
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1035
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      115
      976
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      950
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      38
      934
    Aihe