Maanmittausinsinööri(AMK)

kiinnostunut

Minkälaisissa tehtävissä maanmittausinsinööri(AMK) voi toimia, ja mitä kaikkea kyseiset tehtävät pitävät sisällään? Ei siis pelkkiä nimikkeitä, vaan toimenkuvaa mukaan myös!
Mikä opiskelussa oli hyvää/hauskaa, ja mikä taas ei? Eli kommentteja opiskelusta saa heittää myös.
Eikä sitten mitään paskanjauhantaa! Kiitos!

5

4131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • surffailija
    • Teukka

      Parasta maanmittausalalla on mielestäni monipuoliset työmahdollisuudet. Tässä nyt joitakin tehtäviä mitä tulee näin heti mieleen:
      työskentely mittaustöissä maastossa tai rakennuksilla (takymetri/gps), kaukokartoitus ilma- tai satelliittikuvista, kiinteistöbisnes, erilaiset suunnittelutehtävät (kaavoitus, ympäristö, tie- ja katu, kunnallistekniikka...), paikkatieto (kartat, tietojärjestelmät, mobiilihommelit...)

      Siis aika monenlaista hommaa on tarjolla oman kiinnostuksen mukaan. Amk-insinööörin koulutus antaa hyvät valmiudet kaikkiin alan tehtäviin. Huonoa on se että alan palkat ovat aika huonoja verrattuna yleisesti insinöörien palkkoihin. Mutta tässäkin pätee sääntö että kunnon duunista maksetaan kunnon liksa, eli maastohommissa taitaa nykyään tienata enemmän kuin toimistossa istumisella.

      Opiskelussa myöskin parasta oli juuri monipuolisuus, välillä oli paljon tylsiä luentoja lakipykälistä ym, mutta vastapainoksi oli sitten paljon käytännön harjoituksiakin. Myös runsaasta työharjoittelusta oli paljon hyötyä. Kahtena ensimmäisenä opiskeluvuotena ei ollut paljoa valinnaisuutta eikä ammattiaineita, vaan lähes pelkästään pakollista matematiikkaa, fysikkaa, lainsäädäntöä, ym. aamusta iltaan. Viimeisenä kahtena vuotena taas pystyi valitsemaan kursseja aiheista joista oli kiinnostunut, ja töissäkin ehti käymään. Lisää aiheesta http://www.evtek.fi/tekniikka/koulutusohjelmat/maanmittaustekniikka/

      • Leyster

        Koulutus on helppo ja palkat ruhtinaalliset verrattuna esim. lastentarhanopettajien palkkoihin ja koulutukseen. Lisäksi työtkin ovat helppoja ja tehtäväkuvat suppeita. Kiirettäkään ei tarvitse pitää jos ei halua. Suosittelen hommia erityisesti naisille. Sasitte tekin pitää joskus jalkoja pöydällä ja katsella pörssikursseja netistä.


      • en tajuu!
        Leyster kirjoitti:

        Koulutus on helppo ja palkat ruhtinaalliset verrattuna esim. lastentarhanopettajien palkkoihin ja koulutukseen. Lisäksi työtkin ovat helppoja ja tehtäväkuvat suppeita. Kiirettäkään ei tarvitse pitää jos ei halua. Suosittelen hommia erityisesti naisille. Sasitte tekin pitää joskus jalkoja pöydällä ja katsella pörssikursseja netistä.

        Miten ihmeessä kävi mieleen kaivaa esille keskusteluketju vuodelta 2002? Siis ihan oikeastio?


      • Anonyymi
        en tajuu! kirjoitti:

        Miten ihmeessä kävi mieleen kaivaa esille keskusteluketju vuodelta 2002? Siis ihan oikeastio?

        Miksi ei? Nyt minä kaivaan tämän esiin vuonna 2025.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      483
      6315
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      263
      2317
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      386
      1978
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      124
      1159
    5. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      1084
    6. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      29
      1077
    7. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      77
      902
    8. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      60
      884
    9. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      834
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      39
      764
    Aihe