Mikä olisi hyvä ja edullinen virveli ja kela aloittelijalle 30v tauon jälkeen?
Mistä sen saa ostaa Itä-Suomessa?
Entä pari hyvää uistinta siihen? Toinen hauelle, toinen ahvenille.
Aion kalastaa mutapohjaisissa sisäjärvissä.
kiitos!
Virveli
5
1596
Vastaukset
- jkhg
Ostat jonkun about. 50€ esim. Shimanon avokela sarjan. Tälläisia settejä vapoineen on useasti tarjolla ja niillä kalastelee pari kesää harraste mielessä ihan mukavasti. Hauelle ostat vaikka muutaman tobyn lusikan millä olen itse saanut erittäin hyvin. Toinen hyvä on Nils Master invincible vaappu. Ahvenelle lippoja ja jigejä.
- avustasi!
..ja hyvää kalastuskesää
- kalastelija
Hauelle=puna musta valko : calicocat-lippa
vastaavasti suo-järvellä pronssi väritys punaisilla pilkuilla :P iskee hauki ahven
Hauelle=rapalan ahven/lohenpoikas vaaput. Oma suosikki on uppoava. mahdollisimman pienet jonkin verran painavat, vajoavissa on usein riittävästi painoa heittojen saamiseksi pitkälle. 2 osaiset rapala vaaput on purtu rikki joten voisin vetää johtopäätelmän että rapala tekee huippu vieheitä.
Kuha=Syvällä uiva ratlinrap vajoava ja hiukan ääntä pitävä vaappu.
Värit päiväs aikaan:Toimi merellä calicocat:puna/kelta/valkoinen - suhteellisen iso lippa. Saalis isoja ahvenia.
Puna/musta/valko väri parasta illalla / yöllä.
omat suosikkini top ten
Rapala - ahven vaaput (mahdollisimman pienet)
Rapala - lohi vaaput
Rapala - 2-osaiset vaaput
Rapala - RatlinRap
(Värit=Musta/hopea/Ahven/lohi/silakka)
Lippaat
Calicocat - Bluefox - Meps
Mepsin cometalla : pronssi punaiset pilkut , mahtava menekki suonympäröimässä järvessä.
Lusikat
Kaislikon reuna. Useimmiten nappaa iso hauki.
Krokotiili, sininen. Abu-ahven väritys.
Lusikalla ota mitta huomioon , tarkoitus ei ole ajaa kalaa pois.
Suosittelen Shimanoa. Avokelaa ja mahdollisimman ohuita siimoja / rasituskesto. Säädä jarru herkälle äläkä kisko kalaa väkisin maalle.
Itse yks kesä viskasin 2-3 kertaa sinne tänne calicolla ja huomasin heti yhden hauen seuraavan... jäin paikalle ja sain maukkan aterian. - laikaman
Setistä tulikin asiallinen vihje. Itse en paljon vieheitä kanna. Hauelle Mepss Lusox, ahvenelle ja hauelle Meps Aglia 3. Lusoxin värillä ei väliä, Aglia vaikkapa kultainen tai kuparinen punaisilla pilkuilla. Lusoxista voi riisua painon pois ja lippa toimii silloin kaislikossakin. Herkästi pyörivä mahdollistaa isotkin mötköt pettävän hitaan uiton. Painon kanssa voi sitten kuokkia kuopat melkein jigityyliin.
- Galamiäs
Daiwa silvercast tai daiwa goldcast ovat hyviä aloittelu umpikeloja, jotka ovat varmatoimisia ja
helppo käyttöisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 437397
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543683Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu473546- 623298
- 512984
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/522920Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342799Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302474IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1931861- 471541