Niin onko tietoa miten suuri miinus rikosrekisteri on aseluvan hankkimiselle? Kuulun metsästysseuraan ja minulla on ennestään haulikkoon lupa. (Törttöiltyä tuli siis jälkeenpäin)
22 pistooli olisi mielessä.
Onko rikosrekisteri este aselupaan?
11
4088
Vastaukset 11
- Törttöilit
kai törttöilit sentään aseesi kanssa?
Ellei töppisi ollut kovin paha, se ei todennäköisesti vaikuta uusiin lupiin.
Kysy poliisin lupatoimistosta, älä nettineroilta! - ilil
Todennäköisesti et saa lupaa. Kaverillani rattijuopumus esti saamasta lupaa 22:seen vaikka hanellä oli ollut jo ennestään luvat haulikolle ja kiväärille.
- rikoksesta
Väkivaltaiset, ase tai huumausainerikokset ovat ehdoton no-no. Tosin törttöilysi taisi liitty aseisiin? Kuitenkaan et menettänyt haulikkosi lupaa?
- läp
rikoksesta kirjoitti:
Väkivaltaiset, ase tai huumausainerikokset ovat ehdoton no-no. Tosin törttöilysi taisi liitty aseisiin? Kuitenkaan et menettänyt haulikkosi lupaa?
Ratista ikävä kyllä minäkin. Hiukan yli sallitun. Eli tarkoittanee ehdotonta eitä?
En ole mitään lupia menettänyt. - futari2
läp kirjoitti:
Ratista ikävä kyllä minäkin. Hiukan yli sallitun. Eli tarkoittanee ehdotonta eitä?
En ole mitään lupia menettänyt.Rattijuopumus niukasti yli sallitun. Jos olit ensikertalainen, niin se tuskin löytyy rikosrekisteristä. Poliisin sisäisissä rekistereissä se tosin näkyy, ja saattaa vaikuttaa luvan saantiin. Ei kuitenkaan välttämättä, jos ei siellä rekistereissä ole mitään muita merkintöjä kuin tämä yksi "ratti".
- pyssyllä!
Saankos lupia kun pyssy oli matkassa pankissa?
- toki!
Kyllähän pankkirosvolla on oikeus aseenkantolupaan jo ihan noin ammatin puolesta.
- nimimerkki
Mitenkäs nopeesti aseluvat saa rikos rekisterin vanhentumisen jälkeen eli kuinka monta vuotta rikosrekisteri pitää 0lla puhtaana että saa aseluvat?
- oiksusn
Pääjohtajien miljoonien talousrikokset ei vaikuta mutta jos varastat reikäleivän nälkääsi se vaikuttaa.
- kikkelikakkelikukkel
Onks talousrikos vaikka salametsästys?
- hyvä juttu
Totta roskaporukan rikokset on eri asia, kuin jos sattuu oleman yhteiskunnan tukipylväs. Kyllä se näin kuuluu ollakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei201334Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331231- 641220
- 1081205
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671049- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94957Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 84847
- 43824
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66791Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50676- 43656
- 58653
- 70636
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087608Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123582- 52564
- 60544