kissan hengityksen rohina

ssi

mikähän voisi olla kisulla (5kk) kun sen hengitys rohisee.rohina on jatkuvaa.joskus kovempaa joskus kuuluu vain pieni tuhina. ruoka maistuu ja leikkii paljon

15

17537

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jenxi

      parempi mennä eläinlääkäriin tämän asian kanssa kuin olla öllöttää. Kyseessä todennäköisesti hengitysteiden tulehdus.

    • rohina

      Juu hengitystietulehdusta sanoisin minäkin rohinan olevan.
      Ei sille kyllä välttämättä pysty lääkärikään mitään tekemään jos kyseessä on viruksen aiheuttama tulehdus. Menee sitten vaan ajan kanssa ohi.
      Lääkärillä menisin silti katin käyttämään.

    • sitten

      Onko sillä kissalla selvästi vaikea hengittää? Läähättääkö se?

    • kapin

      luuria kouraan ja soitto ell. kertoo sitten pitääkö pikaisesti käydä näyttämässä.

      • voi tietysti

        olla joku tulehdus..Meillä jo 9 vuotias kolli ja hengitys rohissu jo muutaman vuoden eikä lääkärissä mitään vikaa löytyny vaan keuhkot sun muut ihan kunnossa.


      • ssi

        ja kaksi antibiotti kuuria syöny mutta ei ole auttanut. lääkäri ei osaa kuulemma enää sanoa mikä on ja ehdotti lopettamista mutta kun se kuitenkin leikkii ja syö hyvin niin ei sitä viitsisi lopettaa ja sitä läähätystä ei ole.


      • ssi

        eli huomenna viedään mirri röntgeniin jospa siellä jotain selviäisi. eikö muilla ole ollut samanlaisia ongelmia kissan kanssa? olisi kiva tietää jos mikään ei auta siihen niin kärsiikö se jos sen pitää? vielä tarkennusta vaivoihin se on oikeastaan "röhkimistä" eli voisi olla myös nenässa jotai häikkää!? mutta jospa se huomenna selviäisi.


      • Ikäväon
        voi tietysti kirjoitti:

        olla joku tulehdus..Meillä jo 9 vuotias kolli ja hengitys rohissu jo muutaman vuoden eikä lääkärissä mitään vikaa löytyny vaan keuhkot sun muut ihan kunnossa.

        Mun kissalla oli sama, el lääk ei löytänyt ikinä mitään, mutta nyttemmin on kuollut sydämen liikakasvuun 😢 sydänultran pyydän vastaisuudessa, sillä voi kerätä vettä keuhkoihin ja aiheuttaa siten hengityksen rohinaa 🙁


    • lopetus

      No höpöhöpö sitä kissaa lopettaa tarvitse!!! Mulla on semmonen "rohiseva kissa". Sillä on lääkärin mukaan flunssaviruksista (ei tutkittu mistä viruksesta tarkemmin) jäänyt krooninen hengitystietulehdus. Lääkäri sanoi, että kokemuksensa mukaan oireet helpottavat kissan vanhetessa (useimmiten tällaiset kroonikot ovat alle 2 vuotiaita kissoja, vanhemmiten virus hellittää).
      Varsinaista hoitoa ei ole. Tukihoitona kissalle pitää tarjota stressitön koti, laadukasta ruokaa ja hyvää hoivaa niin ettei virus pääse pahenemaan. Niin juu ja hurjat riehumiset pitäisi rauhoittaa - vaan en ole kyllä vielä keksinyt miten kissanpennun leikki-intoa rauhoitetaan :)

      • Rontti

        Meillä kissan "rohina" olikin kehräystä. Mistä sitä tämmösiä voi tietää kun 20 vuotta elänyt ensin koirien kanssa ja sitten ottaakin kissan... Kyllä sitä ehti jo huolestua aika tavalla, vaikka se katti osoittikin vain mielihyväänsä. :P


      • Anonyymi
        Rontti kirjoitti:

        Meillä kissan "rohina" olikin kehräystä. Mistä sitä tämmösiä voi tietää kun 20 vuotta elänyt ensin koirien kanssa ja sitten ottaakin kissan... Kyllä sitä ehti jo huolestua aika tavalla, vaikka se katti osoittikin vain mielihyväänsä. :P

        Parempi se on olla huolissaan,jos epäilee jtain outoo olevan. Jotkut kissat tosiaan kehrää kärisemällä, että kuulostaa rohinalta.
        oma kissani silleen tuhisee oudosti, puh-hh kun nukkuu. Oon monesti kuunnellut, että onpa outo. Ei valveilla kuulu kyseistä ääntä. Ihan pirteä yli vuoden ikäinen. Tullessaan pentuna luokseni sillä oli kakomista- matokuuri auttoi, kun kahdesti madotin axilurilla. Hienosti velitki kermaan jauhetun axilurin. Axilur on hyvä laajakirjoinen matolääke, eikä juuri maistu millekään, se on helppo jauhaa ruokaan kuin ruokaan sekaan.( eikä annostus ole millintarkkaa, kunhan vähintään on matoihin tepsivä)
        Hyvä, että oot alkanut oppia uusia asioita.


    • catwelfare

      Kannattais kaikki kissat rokottaa, niin kissaflunssa ja kissarutto ei iske! Ihan uskomatonta, ettei joku rokota! (Vaikka pieni mahdollisuus on, että kissa kuitenkin kissaflunssan joskus saa, koska rokote ei kata 100-prosenttisesti kaikkia kissaflunssan muotoja.)

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Mun toisella kissalla hengitys rohisee (se on ollu sen koko elämänsä 7kk ikäinen) ja se ei vaikuta sen elämään mitenkään syö todella hyvin ja leikkii todella paljon mutta lenkin jälkeen se rohina selkeästi pahenee ja hetken päästä helpottuu nii mitä voisin tehdä asialle

      • Anonyymi

        mene eläinlääkäriin. Voi olla astma


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      191
      3155
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      2882
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2260
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1906
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1803
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1741
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      108
      1595
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1186
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1140
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1099
    Aihe