Kannattaako ko. autoa ostaa automaattivaihteistolla(kestääkö ja onko hyvä)? Vuosimalli on 2001 ja ajettu 17tkm, joten kunnossa ainakin pitäisi olla. Lisäksi mielipiteitä automaattivaihteisesta autosta talviajossa. Kiitos!
Opel vectra 1.8i automatic
juk
4442
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Aina kannattaa ostaa automaatti. Vain hullut haluavat pumpata kytkintä ja hämmennellä sitä hammasrataspuuroa. Talviajokin on helpompaa automaatilla, ei sudi niin helposti kuin manuaali (ilman luistonestoa).
Vain rahan puute on hyväksyttävä syy jättää automaatti ostamatta. Voin vaikka vannoa, että paluutta käsivaihteiseen et tule kokemaan. Minulla on muuten vastaava peli, joka täytti juuri kolme vuotta. Ei ongelmia automaatissa, eikä missään muuallakaan. Pensaa palaa kyllä hieman enemmän, satasella 0.5 - 1 litra. Suosittelen
Itsellä oli käytössä vastaava -00 mallia oleva puolisen vuotta. Oli ensimmäinen automatique ja paluuta ei ole. Laiskahan se oli ko. koneella liikkumaan, mutta kun vauhtiin sai niin kyllä se sitten kulki. Omassa ajossa kulutus pyöri muistaakseni 7,5-8l.
Talviajossa ja etenkin paniikkitilanteissa(!) ei ole automaatin voittanutta. Manuaalilla menee olennaiset hetket ihmetellessä polkimien lukumäärää. Kaupunkiliikenteessä todella vaivaton.
Moro!
Ota ihmeessä automaatti! Varmasti kestää kun vaihtaa öljyt edes joskus...
Itselläni on vuoden 95 corsa ja hyvin toimii kesällä että talvella. Lisäksi Opelin automaateissa on vielä talviasento jolla saa varmasti auton liikkeelle liukkaammallakin kelillä ja sporttiasento tiukempiin tilanteisiin :)
Vähän aikaa kun ajaa niin ei paluuta ole ratassopan hämmentäjäksi...