impedanssi

8ohm

Käytännön impedansseja

Monien kaiuttimien impedanssin itseisarvon minimi on neljän ohmin tuntumassa, vaikka nimellinen impedanssi olisi suurempikin. Tällainen impedanssi on yleensä täysin ongelmaton, koska vaihekulma on normaalisti lähellä nollaa itseisarvon minimin kohdalla.

Esimerkkinä on kaksitiekaiutin Magnat Quantum 503, jossa itseisarvon minimi on 3,9 ohmia (230 Hz). Matalampia taajuuksia kohti vaihekulma kasvaa, mutta samalla itseisarvo suurenee. 125 hertsillä vaihekulma on -40 astetta, mutta itseisarvo on 5,2 ohmia. 100 hertsillä vaihekulma on maksimissaan -53 asteessa, mutta itseisarvo on jo 12 ohmia.

Järeämmät kaiuttimet eivät ole välttämättä vaativampia. Vielä edellä mainittua helpompia kuormia ovat esimerkiksi Amphion Xenon, Dynaudio 72 SE, Gradient Revolution, KEF XQ5 ja Magneplanar MG-1.6/QR.

Hieman vaativampi kaiutin on B&W Nautilus 804, jonka impedanssissa on 70 hertsillä yhdistelmä 4,6 ohmia ja -48 astetta. Rakenteeltaan epätavallisemmasta Crevasse-kaiuttimesta löytyy jo 4,0 ohmia ja -55 astetta (41 Hz). Tämä onkin vaativin HIFI-lehden viime vuosina testaamista malleista. Sekin jää kuitenkin alle 4 ohmia/60 astetta -mittauksen helpommalle puolelle.

Joissakin erikoisia diskanttitoteutuksia käyttävissä kaiuttimissa impedanssin minimi voi korkeilla taajuuksilla olla hyvinkin pieni. Gallo Reference 3:n itseisarvo on 20 kilohertsillä 3,4 ohmia ja vaihekulma -60 astetta. Tannoy TD10:ssä taas 6,6 kilohertsillä on arvopari 3,6 ohmia ja -60 astetta. Sähköstaattista elementtiä käyttävässä Martin Logan Clarityssä itseisarvo laskee 20 kilohertsillä jopa alle kahden ohmin, mutta vaihekulma on kuitenkin alle -30 astetta.

Tehon kannalta matalat äänet ovat kriittisin alue. Korkeiden taajuuksien hankalat impedanssit eivät yleensä rajoita äänenpainetta, koska tämän alueen osuus musiikissa on pieni. Joissakin tapauksissa ne voivat yhdessä sopimattoman kaapelin kanssa kuitenkin vääristää taajuusvastetta.

2

941

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heeboilija

      Ja tämän viestin pointti oli mikä?

    • Anonyymi

      jotai hajua mutta voisko ap kertoa chorusken ja amphionin 8ohmin kaiuttimista millainen minimi ja sitä kautta kuorma ovat? elacilla on monet 6ohmia, mikä näissä on sitten minimi ja vaikeutuuko sitä kautta kuorma, mihin tuijoottaa??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4926
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2239
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      2069
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      202
      2013
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      177
      1619
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      303
      1560
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      212
      1314
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      88
      1239
    9. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      207
      1192
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1184
    Aihe