esteettömyystodistus,kiireellinen!!!

mina

Miten esteettömyystodistuksen saa? Mitä siitä käy ilmi? Miten paljon ennen häitä haettava? saako suoraan käteen vai tuleeko postissa? täyttävätkö sulhanenja morsian vain yhden vai onko molemmilla omat? kumman nimellä tulevat postissa?jos postiosoite on eri kuin kotiosoite, kumpaan tulee?

8

43632

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Charles

      Sen saa maistraatista. Siitä käy ilmi se, että naimisiin aikovalla parilla ei ole laillisia esteitä avioliiton solmimiseen. Hakemuksen käsittely kestää viikon. Saa suoraan käteen tai tulee postissa ihan sen mukaan, miten on haluttu. Täytetään vain yksi hakemus, johon tulee kummankin tiedot. Tulee postissa sen nimellä, joka on pistetty hakemukseen vastaanottajaksi. Tulee siihen osoitteeseen, joka on pistetty hakemukseen vastaanotto-osoitteeksi.

      Vinkki: Soittamalla maistraattiin nämä asiat olisivat myös selvinneet. Samalla olisit voinut varata vihkimisajan, jos asialla on kiire.

    • xXx
    • sen lomakkeen

      maistraattiin toissa päivänä.Eli saat tulostettua sen maistraatin sivuilta kuten edellinen onkin linkin sulle laittanut.
      Täytätte sen ja jos täytätte lomakkeen kotona teillä täytyy olla 2 todistajaa jotka todistavat että olette itse allekirjoittaneet sen ja he laittavat myös nimensäö siihen samaan paperiin TAI sitten menette sen lomakkeen kanssa maistraattiin ja täytätte siellä ja he todistavat sen sitte.
      Ja 7 päivän päästä lomakkeen jättämisestä sinne voitte mennä vihittäväksi :)
      ONNEA TEILLE :)))

      • edellinen kirjoittaja

        siinä lomakkeessa on kohta minne ruksitte haluatteko sen todistuksen esim.kotiin. Jos menette maistraatissa vihille niin sen paperin voi jättää myös sinne,jolloin se on valmiina siellä.


    • häät tiedossa

      tarvitseeko esteettömyystodistusta, jos haluaa kirkkoon vihittäväksi?

    • Tottakai

      Juu, tarvitaan. Sen saa hakea joko morsiamen tai sulhasen seurakunnasta. Kyllä seurakunnasta neuvovat ja www.evl.fi auttaa myös hääkysymyksissä.

    • Zzimbba

      Kun esteettömyystodistus on saatu, vihkiminen voidaan toimittaa seitsemäntenä päivänä todistuksen hakemisesta. Todistus on voimassa 4 kuukautta.

    • hggjbj

      voiko sen lapun postittaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      693
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe