esteettömyystodistus,kiireellinen!!!

mina

Miten esteettömyystodistuksen saa? Mitä siitä käy ilmi? Miten paljon ennen häitä haettava? saako suoraan käteen vai tuleeko postissa? täyttävätkö sulhanenja morsian vain yhden vai onko molemmilla omat? kumman nimellä tulevat postissa?jos postiosoite on eri kuin kotiosoite, kumpaan tulee?

8

43466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Charles

      Sen saa maistraatista. Siitä käy ilmi se, että naimisiin aikovalla parilla ei ole laillisia esteitä avioliiton solmimiseen. Hakemuksen käsittely kestää viikon. Saa suoraan käteen tai tulee postissa ihan sen mukaan, miten on haluttu. Täytetään vain yksi hakemus, johon tulee kummankin tiedot. Tulee postissa sen nimellä, joka on pistetty hakemukseen vastaanottajaksi. Tulee siihen osoitteeseen, joka on pistetty hakemukseen vastaanotto-osoitteeksi.

      Vinkki: Soittamalla maistraattiin nämä asiat olisivat myös selvinneet. Samalla olisit voinut varata vihkimisajan, jos asialla on kiire.

    • xXx
    • sen lomakkeen

      maistraattiin toissa päivänä.Eli saat tulostettua sen maistraatin sivuilta kuten edellinen onkin linkin sulle laittanut.
      Täytätte sen ja jos täytätte lomakkeen kotona teillä täytyy olla 2 todistajaa jotka todistavat että olette itse allekirjoittaneet sen ja he laittavat myös nimensäö siihen samaan paperiin TAI sitten menette sen lomakkeen kanssa maistraattiin ja täytätte siellä ja he todistavat sen sitte.
      Ja 7 päivän päästä lomakkeen jättämisestä sinne voitte mennä vihittäväksi :)
      ONNEA TEILLE :)))

      • edellinen kirjoittaja

        siinä lomakkeessa on kohta minne ruksitte haluatteko sen todistuksen esim.kotiin. Jos menette maistraatissa vihille niin sen paperin voi jättää myös sinne,jolloin se on valmiina siellä.


    • häät tiedossa

      tarvitseeko esteettömyystodistusta, jos haluaa kirkkoon vihittäväksi?

    • Tottakai

      Juu, tarvitaan. Sen saa hakea joko morsiamen tai sulhasen seurakunnasta. Kyllä seurakunnasta neuvovat ja www.evl.fi auttaa myös hääkysymyksissä.

    • Zzimbba

      Kun esteettömyystodistus on saatu, vihkiminen voidaan toimittaa seitsemäntenä päivänä todistuksen hakemisesta. Todistus on voimassa 4 kuukautta.

    • hggjbj

      voiko sen lapun postittaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      206
      11891
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8218
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6313
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      177
      5227
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      57
      4978
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      50
      4508
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      117
      4425
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3916
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3415
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1957
    Aihe