Miten esteettömyystodistuksen saa? Mitä siitä käy ilmi? Miten paljon ennen häitä haettava? saako suoraan käteen vai tuleeko postissa? täyttävätkö sulhanenja morsian vain yhden vai onko molemmilla omat? kumman nimellä tulevat postissa?jos postiosoite on eri kuin kotiosoite, kumpaan tulee?
esteettömyystodistus,kiireellinen!!!
8
43512
Vastaukset
- Charles
Sen saa maistraatista. Siitä käy ilmi se, että naimisiin aikovalla parilla ei ole laillisia esteitä avioliiton solmimiseen. Hakemuksen käsittely kestää viikon. Saa suoraan käteen tai tulee postissa ihan sen mukaan, miten on haluttu. Täytetään vain yksi hakemus, johon tulee kummankin tiedot. Tulee postissa sen nimellä, joka on pistetty hakemukseen vastaanottajaksi. Tulee siihen osoitteeseen, joka on pistetty hakemukseen vastaanotto-osoitteeksi.
Vinkki: Soittamalla maistraattiin nämä asiat olisivat myös selvinneet. Samalla olisit voinut varata vihkimisajan, jos asialla on kiire. - xXx
http://www.maistraatti.fi/ -> Lomakkeet
- sen lomakkeen
maistraattiin toissa päivänä.Eli saat tulostettua sen maistraatin sivuilta kuten edellinen onkin linkin sulle laittanut.
Täytätte sen ja jos täytätte lomakkeen kotona teillä täytyy olla 2 todistajaa jotka todistavat että olette itse allekirjoittaneet sen ja he laittavat myös nimensäö siihen samaan paperiin TAI sitten menette sen lomakkeen kanssa maistraattiin ja täytätte siellä ja he todistavat sen sitte.
Ja 7 päivän päästä lomakkeen jättämisestä sinne voitte mennä vihittäväksi :)
ONNEA TEILLE :)))- edellinen kirjoittaja
siinä lomakkeessa on kohta minne ruksitte haluatteko sen todistuksen esim.kotiin. Jos menette maistraatissa vihille niin sen paperin voi jättää myös sinne,jolloin se on valmiina siellä.
- häät tiedossa
tarvitseeko esteettömyystodistusta, jos haluaa kirkkoon vihittäväksi?
- Tottakai
Juu, tarvitaan. Sen saa hakea joko morsiamen tai sulhasen seurakunnasta. Kyllä seurakunnasta neuvovat ja www.evl.fi auttaa myös hääkysymyksissä.
- Zzimbba
Kun esteettömyystodistus on saatu, vihkiminen voidaan toimittaa seitsemäntenä päivänä todistuksen hakemisesta. Todistus on voimassa 4 kuukautta.
- hggjbj
voiko sen lapun postittaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3584255Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1403723Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92411KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti812395Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei112234Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511897Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181798- 1181796
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241399Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551085