Vaihdoin kesärenkaat alle muutama viikko sitten, ja huomasin heti että toinen eturengas vuotaa. Vuoto on todella pientä, n. 0,1 bar/päivä, mutta selkeä vuoto kuitenkin.
Osaako joku sanoa mitä tuolle voi tehdä? Onko olemassa jotain kikkaa jolla tuon saisi itse korjattua, vai onko tuohon jotain renkaan vaihtoa kevyempää korjausmenetelmää? Pitää kai viedä johonkin tarkistettavaksi...
Rengas vuotaa
9
13088
Vastaukset
- onnistuu
Jos siinä on ihan selkeä reikä niin ei muuta kun kaara huoltoasemalle ja ne dumppaa sellasen liimamadon pistoolilla reikään. Tietysti se vuotokohta pitäisi ensin löytää...
Jos vuotaa jostain vanteen välistä niin sisärengas taitaa olla ainut vaihtoehto- HOj
Hei
Vuotopaikkoja on joko Kumi, venttiili tai vanteen ja kumin sauma.
-> rengasliikkeeseen renkaan kanssa ja siellä testataan laittamalla rengas saippuavesikaukaloon. Vuotopaikka näkyy jos on isompi vuoto.
Pienen vuodon kanssa on juuri tuo ongelma että vuotaa vain jotain alle 0.1 bar päivässä eikä sitten näy tuossa saippuatestissä kuplia.
Itsellä oli vanha vanne ja auttoi sitten lopuksi kun otin kumen paikoiltaan ja hienolla hiomapaperilla hioin kumea vasten tulevan kannaksen puhtaaksi ja sitten vain pohjamaalia ettei uudestaan ruostu.
-> Nyt on pitänyt ilman sisässä eikä vuoda yhtään.
Renkaan irrotus ja takaisinlaitto maksoi 10 euroa eli koko homma tuli alle 20 eurolla kuntoon ja kannatti korjata. - Anonyymi
Sisärenkaan laittamisen voi unohtaa. Uudemmissa paineanturi venttiilitapin reiässä.
- paikkausvaahtoa
onhan se halpa ja helppo mutta ruostuttaa peltivanteen, ja alut hapettuu.
- Jamppa1
enpä ole sellaistakaan ikinä nähnyt.
Mutta jos reikää ei löydy, voi kokeilla vaihtaa venttiilin neulan. Tarviit avaimen, neulan ja ilmaa.
Jos ei tokene, niin rengasliikkeeseen etsimään vikaa.
- ei paljon maksa
Jos jaksat itse ruuvata renkaan irti ja laittaa talvirenkaan tilalle, ei monikaan rengasliike taida veloittaa tuollaisen irtorenkaan tarkistuksesta mitään.
Kuten joku jo sanoikin, voi venttiilin neulan vaihtaa joka tapauksessa, ei montaa senttiä maksa ja liikkeessä voivat ruuvata uuden ilmaiseksikin.
Talvirenkailla vuoto voi tulla helposti suolan ruostuttaman peltivanteen kehän ja renkaan välistä ja silloin rengas pitää irrottaa, kehä hioa sileäksi ja tietenkin maalata ruostumisen estämiseksi.
Kesärenkailla tuollaista kyllä harvemmin tapahtuu joten todennäköisesti jossain päin kulutuspintaa on naula tai rautalanganpätkä joka istuu niin tiukassa että ilmaa pihisee vain hiljakseen sen sivu. Katsopa irtorengas tarkkaan läpi, jos tuollainen löytyy on se helppo paikata liimanarun pätkällä.
Mutta teetpä mitä tahansa, niin älä tunge sinne renkaaseen joulupukin oksennusta (ts. paikkasprayta) se ruostuttaa vanteen ja pilaa tasapainon ja maksaakin yhtä paljon kuin oikea korjaus. jos vuotaa renkaan ja vanteen välistä esim. epätasaisen reunan johdosta niin rengas pois päältä takaisinlaitossa silikonituubista silikonit väliin, kyllä pitää tosin seuraava renkaan pois otto vähän tihkaisee.
- vazman
Nimittäin jos sinne silikonia heitetään.Kun kuitenkin joudut käymään rengasasentajalla irrottamassa sen renkaan niin parempi vaihtoehto on vaikka 'Bead sealer',se on eräänlainen liima renkaan reunaan.Tai sitten se perinteinen sisäkumi.Myös vanha venttiili voi vuotaa juuresta..
- Anonyymi
Kun ostin käytettynä aluvanteet renkaat nyt alkoi hivenen tulemaan kuplia 1 vanteen ja renkaan saumakohdasta, aikaisempi omistaja oli tasapainottanut lyijypainoilla, siinähän on se rautakoukku mikä sulkee painon vanteen reunaan, juuri siltä kohtaa kupli, n. 2 sentin matkalta ei paljoa kupla silloin tällöin, tyhjensin renkaan ja raotin entisen painon kohdalta renkasta ja liimamassaa väliin, alkoi pitämään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2024404Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t583142Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881737Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181316Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va121314Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20231117Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101101- 491075
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2471073- 49976