lämpöongelma

e.s.c.o.r.t mk4 1,3L

Escortissa on viime aikoinan ollut semmosta ongelmaa lämpöjen kanssa että aluksi lämmöt nousevat normaaliksi, sitten kun ajat vähän aikaa niin ne tippuvat alle normaalin.

Lämmöt eivät nouse takaisin normaaliksi vaikka ajasit jonkun 50km yhtä soittoa vaan lämmöt nököttävät alle normaalin koko ajan..


Jäähdytinnestettä ei katoa, nesteet vihreät, puhtaat, termarikin on uusittu parisen kertaa.. lämmityslaite puhaltaa lämmintä mutta ei niin järjettömän kuumaa.. :/ polttoaineen kulutus on ehkä noussut hieman.. voiko kyseessä olla kansipahvi?

5

748

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jää kai täysin auki.

    • se ekkerin vika

      termarikotelosta helmi liuennu pois ja tästä johtuen ohivirtausta termarin ohi. ota termari kotelo käsiin ja tarkista helmi. ite tein niin että termarikotelossa on 10 mm halk.oleva (ruosteinen) sokeatulppa(peltinen) poralla reikä ja meisselillä pois loput rojut reijästä hankalampi kaivaa mut pihdit ja meisseli tamppi apuna kyllä lähtee sitte tilalle M10x40 kokokierteellä oleva pultti liiman kanssa kiertäen(ite käytin wurthin teflon putkikierreliimaa) halvin keino korjata tuo vika. motonetissä tais uuskotelo maksaa about 85€.itellä autossa lämmöt nous normaaliin eikä mitään oireita tuosta ilmausventtiilin poistosta ole ollu kesähelteelläkää.termariin voi tehä vaikka millin reijän yläreunaan jos pelkää ettei ilmat tuu pois.

    • peu..

      ei taija olla 1,3l hcs koneessa tuota helmeä vai olenko täysin väärässä?

      • se ekkerin

        enpä muista onko 1.3 sitä helmee. mut ainaki 1.6 cvh moottorista se löytyy. mut etsivä löytää...jos on.


    • Linnanherra Esco von Wurtsburg

      Tähän aikaan "talvesta" lämppärin puhaltama lämmin ilma ei välttämättä tunnu kovin kuumalta johtuen autossa jo vallitsevasta lämpimästä ilmasta. Lämppärissäsi ei siis välttämättä ole mitään vikaa.

      Jos termari on vaihdettu, niin syylariin tai letkustoon on voinut jäädä ilmaa. Se osaltaan estää kuuman ilman oikeaoppisen tulon sisään eli vesi ei kierrä niin kuin asiaan kuuluu.

      Lämpömittarisikin voi olla jollain lailla viallinen. Näin on itsellänikin eli mittari ei aina näytä normilämpöä, vaikka kone olisi kuinka kuuma tahansa. Neula liikehtii n. 1 cm matkan edestakaisin, mutta joskus näyttää ihan oikeaakin lämpöä. Ei ole ollut syytä huoleen, sillä jäähdytysjärjestelmässä ja konehuoneessa kaikki muu on kunnossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3463
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      40
      2277
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2168
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1927
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1528
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1339
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1252
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1200
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1155
    10. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1119
    Aihe