Escortissa on viime aikoinan ollut semmosta ongelmaa lämpöjen kanssa että aluksi lämmöt nousevat normaaliksi, sitten kun ajat vähän aikaa niin ne tippuvat alle normaalin.
Lämmöt eivät nouse takaisin normaaliksi vaikka ajasit jonkun 50km yhtä soittoa vaan lämmöt nököttävät alle normaalin koko ajan..
Jäähdytinnestettä ei katoa, nesteet vihreät, puhtaat, termarikin on uusittu parisen kertaa.. lämmityslaite puhaltaa lämmintä mutta ei niin järjettömän kuumaa.. :/ polttoaineen kulutus on ehkä noussut hieman.. voiko kyseessä olla kansipahvi?
lämpöongelma
5
777
Vastaukset
Jää kai täysin auki.
- se ekkerin vika
termarikotelosta helmi liuennu pois ja tästä johtuen ohivirtausta termarin ohi. ota termari kotelo käsiin ja tarkista helmi. ite tein niin että termarikotelossa on 10 mm halk.oleva (ruosteinen) sokeatulppa(peltinen) poralla reikä ja meisselillä pois loput rojut reijästä hankalampi kaivaa mut pihdit ja meisseli tamppi apuna kyllä lähtee sitte tilalle M10x40 kokokierteellä oleva pultti liiman kanssa kiertäen(ite käytin wurthin teflon putkikierreliimaa) halvin keino korjata tuo vika. motonetissä tais uuskotelo maksaa about 85€.itellä autossa lämmöt nous normaaliin eikä mitään oireita tuosta ilmausventtiilin poistosta ole ollu kesähelteelläkää.termariin voi tehä vaikka millin reijän yläreunaan jos pelkää ettei ilmat tuu pois.
- peu..
ei taija olla 1,3l hcs koneessa tuota helmeä vai olenko täysin väärässä?
- se ekkerin
enpä muista onko 1.3 sitä helmee. mut ainaki 1.6 cvh moottorista se löytyy. mut etsivä löytää...jos on.
- Linnanherra Esco von Wurtsburg
Tähän aikaan "talvesta" lämppärin puhaltama lämmin ilma ei välttämättä tunnu kovin kuumalta johtuen autossa jo vallitsevasta lämpimästä ilmasta. Lämppärissäsi ei siis välttämättä ole mitään vikaa.
Jos termari on vaihdettu, niin syylariin tai letkustoon on voinut jäädä ilmaa. Se osaltaan estää kuuman ilman oikeaoppisen tulon sisään eli vesi ei kierrä niin kuin asiaan kuuluu.
Lämpömittarisikin voi olla jollain lailla viallinen. Näin on itsellänikin eli mittari ei aina näytä normilämpöä, vaikka kone olisi kuinka kuuma tahansa. Neula liikehtii n. 1 cm matkan edestakaisin, mutta joskus näyttää ihan oikeaakin lämpöä. Ei ole ollut syytä huoleen, sillä jäähdytysjärjestelmässä ja konehuoneessa kaikki muu on kunnossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2183265- 582766
Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk172419Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I192396Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve631859Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841820Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401802Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro161779Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.841622Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65945