Kiinasta tietoa

matkakettu

Suunnitelmissa lähteä Hong Kongiin, jonka jälkeen jatkan muualle Kiinaan. Millainen on elintaso siellä? esim. Peking? Ruoka ja jos haluaa edullisen, mutta suht koht siistin hotellin. Onko turvallista matkustaa yksin naisena? osaavatko, miten englantia? Suositelkaa paikkoja, jossa olisi järkevää käydä. Aikaa ainakin kuukausi Kiinassa...

9

974

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shanghaista

      Elintaso on hyvin alhainen muissa kuin suurkaupungeissa kuten Peking tai Shanghai.

      Yleensa on turvallista liikkua yksin, mutta kannattaa kayttaa tervetta maalaisjarkea :-)

      Voit lahtea siita oletuksesta (ei tule yllatyksia) etta englantia ei puhuta, Shanghaissa ja Pekingissa jonkun verran, maaseudulla ei ollenkaan.

      • Luchtar

        liikkuessasi Pekingissä taksilla varmista että taksin ikkunassa on tarra jossa ilmoitetaan hinta/km. jos tarraa ei ole, älä ota sitä taksia, sellainen taksi voi pyytää ties minkämoisia summia. kannattaa myös varmistaa ennen matkaa että kuski varmasti tietää missä päämääräsi on! tosin kiinalainen saattaa sanoa kyllä vaikka ei ymmärtäisikään sinua! suurin osa taksikuskeista ei ymmärrä englantia. sen sijaan kiinalaisissa tavarataloissa myyjät puhuvat englantia ja jotkut jopa muutaman sanan suomea! ainakin minä törmäsin sellaisiin.

        Pekingissä asuu paljon köyhiä ja kerjäläisiä. jos annat rahaa yhdelle muut kerjäläiset ryntäävät myös luoksesi ja silti ne pyytävät vaan lisää. oman turvallisuuden vuoksi ei kannata antaa rahaa vaikka sääliksi niitä kerjäläisiä käy.

        tässä sinulle nyt muutama vinkki, toivottavasti on apua :o)


      • Pekingistä
        Luchtar kirjoitti:

        liikkuessasi Pekingissä taksilla varmista että taksin ikkunassa on tarra jossa ilmoitetaan hinta/km. jos tarraa ei ole, älä ota sitä taksia, sellainen taksi voi pyytää ties minkämoisia summia. kannattaa myös varmistaa ennen matkaa että kuski varmasti tietää missä päämääräsi on! tosin kiinalainen saattaa sanoa kyllä vaikka ei ymmärtäisikään sinua! suurin osa taksikuskeista ei ymmärrä englantia. sen sijaan kiinalaisissa tavarataloissa myyjät puhuvat englantia ja jotkut jopa muutaman sanan suomea! ainakin minä törmäsin sellaisiin.

        Pekingissä asuu paljon köyhiä ja kerjäläisiä. jos annat rahaa yhdelle muut kerjäläiset ryntäävät myös luoksesi ja silti ne pyytävät vaan lisää. oman turvallisuuden vuoksi ei kannata antaa rahaa vaikka sääliksi niitä kerjäläisiä käy.

        tässä sinulle nyt muutama vinkki, toivottavasti on apua :o)

        Kerjäläisyys Kiinassa on järjestettyä liiketoimintaa ja kerjäläisten taustalla on järjestäytynyt rikollisliiga. On tapauksia, joissa kerjäläisen on nähty kaivavan taskustaan ison tukun seteleitä. Kaikki ei ole sitä miltä näyttää ja noille kerjäläisille ei pidä antaa rahaa, vaikka sääliksi käy.


    • lolleto

      senkin homo älä meesinne

    • Kieli tulee olemaan ongelma. Keskitason hotelleissa ei juuri englantia puhuta. Yksi tapa ratkaista asia on astua nk. backpacker trackille. Youth hostellien henkilökunta puhuu poikkeuksetta englantia ja usein jopa hyvää sellaista. Siellä voit järjestää itsellesi juna/bussiliput, nähtävyydet yms. Toisinsanoen voit siirtyä youth hostellista toiseen hyvin helppoa usein niillä on jopa palvelu, että tulevat sinua asemalle vastaan. Sanoisin, että tuollaisella backpacker trackilla matkustaminen on hyvin helppoa jopa Kiinassa. Ruoka on halpaa ja hyvää, mutta tilaaminen on haasteellista, koska suurkaupunkien ulkopuolella vain harvoin listat englanniksi. Tosin useissa hostelleissa on myös keittiö ja niissä on hyvin helppo syödä. Olen tavannut Kiinassa useita yksin matkustavia naisia, enkä koskaan ole kuullut keneltäkään mitään ikävää. Maa on turvallinen ja ihmiset ystävällisiä.
      Itse olen käynyt melkein kaikissa Kiinan provinsseissa ja suosittelisin, että kun olet jo matkan alussa valmiiksi "alakerrassa", niin pohjoiseen ei kannata mennä lainkaan. Onhan sielläkin paljon nähtävää, mutta maa on iso kuin...
      Tässä on yksi suunnitelma, joka sopii ihmiselle, joka pitää huimista maisemista ja jossa pääsee maaseudulle, tapaa vähemmistökansoja (mm.tiibetiläisiä) jne.
      KH-Guangzhou-Guilin-Chongqing-Chengdu-Xichang-Lugu lake-Lijiang-Tiger leaping gorge-Zhongdian(Shangri-La)-Dali-Kunming-(Guiyang-Nanning)-Hainan-Macao-HK
      Muutama sana yksittäisistä paikoista:
      Guilin on melko tylsä paikka, mutta sieltä kannattaa otta Lijoen risteily Xingpingiin, joka on viehättävä pikkukaupunki. Xingpingistä bussi Yangshuohon, josta vuokraat pyörän ja retkeilet ympäri karstivuoristoa, erittäin upeat maisemat. Mulla on pari videota Yangsuosta
      http://www.youtube.com/user/marpihster1971?feature=mhee#p/u/7/XQTyRiyfcN8
      http://www.youtube.com/user/marpihster1971?feature=mhee#p/u/6/oNv-sRiHNWU
      http://www.youtube.com/user/marpihster1971?feature=mhee#p/u/9/1z6sRCwZUeE
      Chongqing on mielenkiintoinen kaupunki. Oma suosikkini, mutten oikein osaa sanoa miksi. Hotpotin pääkaupunki, täällä täytyy käydä syömässä Hotpotia.
      Chengdu on Sichuanin pääkaupunki. Pakollisia kohteita ovat tietysti Pandat. Lähellä mm Leshanin jättiläisbuddha, emei-vuori jne.
      Lugu-järvi. Mosu-väestön asumapaikka, erittäin kaunis paikka. Mosut ovat siitä mielenkiintoisia, että siellä on maailman viimeinen matriarkaalinen järjestelmä. Kannataa tsekata wikipediasta, varsinkin "avioliitto" on erikoinen
      http://en.wikipedia.org/wiki/Mosuo
      Dali ja Lijiang, erittäin suosittuja turistikohteita sanan negatiivisessa merkityksessä, mutta toki ovat hienoja paikkoja kumpikin. Lijiangissa jylläävät kiinalaiset turistit ja Dalissa länsimaalaiset.
      Tiger leaping gorge, täällä on yksi Kiinan huikeimmista nähtävyyksistä. Kannattaa varata pari päivää vaelteluun vuorilla.

      Sitten on vielä yksi reittivaihtoehto, joka vaatii jo seikkailuhenkeä, sillä matkustamoinen on erittäin vaikeaa ja raskasta. Lonely Planetissa tämä reitti on nimetty Backdoor to Yunnan. Eli Chengdusta ei lähdetäkkään Xichangiin vaan länteen vuoristoon. Ensimmäinen määränpää Kangding on melko tylsä, mutta täällä voi akklimatisoida pari päivää ennen Litangia, joka on 4km korkeudella, Litang on käytännössä täysin tiibetiläinen. Täällä pääsee katsomaan mm. tiibetiläistä sky burial jos sellainen kiinnostaa. Litangista otetaan bussi Xiangchengin kautta Zhongdianiin. Litangista on hankala saada bussia xiangchengiin, mutta taksilla pääsee. Xiangchengistä matkustaminen Zhondianiin talvella on epävarmaa, sillä tiet saattaa olla suljettu lumimyrskyjen vuoksi. Erittäin jylhät maisemat tällä välillä, täytyy myöntää että välillä pelkäsinkin kun bussin ikkunasta alas katsoessa ei näkynyt kuin pelkkää rotkoa. Tämä reitti saattaa ola järkevämpi tehdä toiseen suuntaan, sillä nousu tapahtuu tasaisemmin ja pitemmällä ajalla. Itsellä oli ongelmia Litangissa korkeuden vuoksi mm kevyttä päänsärkyä.
      Voi kun olisi paljon kirjoitettavaa, mutta eiköhän tämä riitä, ainakin näin aluksi. Vastaan mielelläni, jos sinulla on jotain erityisempää kysymistä.

    • Jäi vielä sanomatta, että Kiinassa kannattaa matkustaa junalla. Lippuja on joskus vaikea saada, joten jos jalkahien haju ei haittaa liikaa, niin voi matkustaa nk. sleeperbusseilla. Toisaalta usein joku polttaa bussissa tupakkaa joten jalkahien haju peittyy tupakan hajun alle ja aika nopeasti siihen kyllä tottuukin ;-). Ainakin siihen täytyy varautua suunnittelussa, että junaliput täytyy ostaa päivää, kahta aikaisemmin.
      Tossa on hyvä linkki juna-aikatauluihin ja hintoihin. Sen avulla on hyvä suunnitella reittejä ja aikatauluja.
      http://www.chinatravelguide.com/ctgwiki/Special:CNTrainSearch

    • Olen itse naisena matkustellut Kiinassa ja omasta mielestani maa on erittain turvallinen ulkomaalaisille turisteille. Liikkuminen kaupunkien valilla hoituu hyvin yojunilla, illalla matkaan ja monesti aamulla olet perilla.

      Kannattaa tosiaan varautua siihen, etta englantia ei osata, suurkaupungeissa jonkin verran. Elekielella kylla parjaa ja mukana olevalla matkaopaskirjalla, jossa on kohteiden nimet ja osoitteet kiinalaisilla kirjoitusmerkeilla. Taksikuskit eivat osaa englantia tai lukea kiinaa jos se on kirjoitettu lansimaalaisilla merkeilla (eli pinyinilla). Omasta mielestani Lonely Planet oli oiva apu reissussa.

      Yopyminen kannattaa hoitaa hostelleissa, kuten jo mainittiinkin. He auttavat lipuissa, nahtavyyksissa ja muissa. Sielta voi myos loytya matkaseuraa.

      Ruokaa loytyy ihan mita tahansa haluatkin. Lansimaalainen ruoka on kalleinta, edullisin ruoka puolestaan loytyy kaduilta ja pikkuravintoloista.

      Kannattaa valita muutama kaupunki/kohde, jossa haluaa kuukauden aikana vierailla. Minkalaiset asiat ja kohteet sinua voisivat kiinnostaa? Oletko historiallistenkohteiden peraan vai haluatko shoppailla? Enta haluatko pysytella suurkaupungeissa vai nahda myos maaseutua? Kiinasta loytyy kaikkea, joten tarkempia vinkkeja on vaikea antaa. happy_buddha antoikin jo mielenkiintoisia reittivaihtoehtoja. (Jos paadyt kaymaan taalla Guangzhoussa, niin sitten osaan neuvoa tarkemmin.)

    • 200006

      Matkakettu kysyi Kiinasta vuonna 2006...

      • meis934

        Mutta vastauksista on hyötyä ja iloa minulle vuonna 2012...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      88
      1998
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      82
      1800
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      54
      1449
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      48
      1405
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      146
      1348
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1282
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      144
      1234
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1084
    9. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      975
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      972
    Aihe