Kunnioitettiinko sinuakin puhelulla?

Puhelin soi ja vastasin: "Orvokki".

Sieltä kuului: ”Hei, täällä on ’Lilja Kukkanen’ (epäselvä mutina):sta. Soitamme kaikille, jotka on valittu tähän kunniakierrokseen, kun on juhlavuosi ja kaikkea. Tiedäthän, että on muistovuosi?”

Orvokki: ”Niin.”

Lilja: ”Soitan, kun haluamme muistaa ja osoittaa kunnioitustamme kaikkia sodan kokeneita kohtaan henkilökohtaisesti.” (tauko)

O: ”Minä en ole kokenut mitään sotaa.”

L: ”No, olet varmaan nähnyt kuitenkin ja siksi soitan….” (tauko)

O: ”Minä en ole nähnytkään mitään sotaa. Olen syntynyt sodan jälkeen niin kuin varmaan sinäkin.”

L: ”?????? Oletko paljonkin sodan jälkeen syntynyt?”

O: ”Olen. Entä sinä?”

L: ”Siis,... et ole nähnyt sotaa.” (tauko) ”Kuinka paljon sodan jälkeen olet syntynyt?”

O: ”Haluaisin kuulla, mitä asiaa sinulla on.”

L: ”???? ... Kiitos ajastanne. Kuulemiin.”

Jäin miettimään, mitähän nainen oli myymässä vai olisiko ollut kerjäämässä ovelalla tavalla jotain. Vähän harmitti, etten tapani mukaan kysynyt uudelleen mitä yhteisöä hän edusti, kun hän epäselvästi ja nopeasti huitaisi esittelynsä. Toivottavasti eivät onnistu kovin monilta "kunnioituksen osoituksensa" kohteiltaan ainakaan rahaa huijaamaan.

Olisi kiva kuulla, mistä oli kysymys, jos joku on saanut samanlaisen puhelun.

4

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokeili

      ollaanko kotona ja mikä/kuka vastaa. Vanha temppu.
      Jos ei vastata, tyhjennetään asunto, oletus vain.

    • myös

      vastaavan puhelun, myös viime vuonna vaikka he väittivät etteivät olleet saaneet minua silloin kiinni. Olisikohan jostain kirjasta ollut kysymys.

      • soitettiin

        ja kerrottiin etteivät ole viime vuonna saaneet kiinni?? Sanoin samoin, etten ole sotaa nähnyt enkä kokenut.


    • historiaa

      -Siitä lienee jo muutama vuosi,kun sain todennäköisesti kyseistä asiaa koskevan puhelun.Soittaja oli erittäin hienokäytöksinen nuori mies ja vietimme hetkisen omien lapsuuden- ja koulumuistojeni äärellä.Hän kuunteli hyvin mielenkiinnolla omia kokemuksiani sodan jälkeisestä lapsuudesta.Kysyi esimerkiksi,että pitivätkö tytöt siihen aikaan koulussa esiliinoja.-Ennakkotilaajana ostin hyvin edullisesti kirjan "Kotirintama -Sotavuosien Suomi naisten ja lasten silmin".Hinta oli 89 euroa ja sen sai maksaa 22 euron erissä.Muutoin kirjan hinta oli muistaakseni yli 200 euroa.-Se on suurikokoinen,304-sivuinen,laadukkaasti painatettu ja sisältää hyvin paljon vanhempieni kokemaa historiaa,esimerkiksi sen paikan evakkoonlähtökuvia,mistä äitini oli kotoisin ym.
      -Itsekin olen sodan jälkeen syntynyt vuonna 1946.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2789
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      62
      2247
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1939
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1522
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      61
      1078
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      230
      875
    10. 39
      770
    Aihe