Olisimme menossa italiaan ja kreikkaan reilaamaan, onko mitään järkeä mennä junalla sinne asti, kestääkö matka kuinka kauan?? Vai kannattaisiko ottaa lentokone aluksi? olisi muutenki kiva kuulla kokemuksia jos joku on vastaavanlaisen matkan tehnyt :)
italiaan
chili.:
31080
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei italia tai kreikka nyt NIIN kaukana ole. Eurooppa on itse asiassa aika pieni "pläntti" ja junalla matka Tukholmasta vaikkapa Roomaan taittuu sujuvasti 1,5 - 2 vuorokaudessa. Tietenkin lentäen pääsee nopeammin mutta se maksaa sitten ekstraa äkkiä sen InterReil-kortin verran.
Jos liikutte lähinnä vaan Italia-Kreikka-suunnalla, niin nehän sijaitsee samalla vyöhykkeellä. Jos 2vk:n 1 vyöhykkeen kortti riittää, niin suosittelen, että lennätte esim. Tampere-Hahn-Milano Ryanairilla ja sieltä sitten reilikortilla eteenpäin. Reililipullahan saa joistain Italia-Kreikka-laivalipuista myös alennusta.
Olin kesällä 2004 Italiassa reilaamassa pienellä budjetilla. Kävimme myös Sloveniassa ja Kroatiassa pikaisesti, mutta palasimme aika nopeasti takaisin Italiaan. Etukäteen ei juuri suunniteltu matkaa, vaan katsottiin päivä kerrallaan mitä tapahtui (ja paljon tapahtuikin..). Lensin Tukholmasta SAS:n Snowflake-hintaisilla lennoilla (www.flysnowflake.com) Milanoon, ja takaisin Roomasta Tukholmaan. Hinta oli jotain 50 tai 60 euroa/suunta veroineen. Reililippuna oli kai sitten kahden vyöhykkeen lippu joka kolme viikkoa voimassa, voin muistaa väärinkin (?). Ystäväni lensi Tampereelta Ryanairin lennoilla Lontoon kautta Milanoon (tai siis pienempi kenttä Milanosta pohjoiseen, Bergamo). Lisäksi hän oli hieman pitempään Italiassa kuin minä, ja oli lisäksi käynyt Kreikassa laivalla.
Olimme ostaneet reililiput jo etukäteen Ruotsista/Suomesta, mutta yks juttu minkä huomasimme oli että Italia ei todellakaan ole mikään kovin hyvä reilimaa. Junaliput ovat edullisia muutenkin, ja usein tulee kalliita lisämaksuja päälle. Lisäksi usein bussiyhteydet toimivat paremmin kuin junat, ja bussiliputkin ovat melko edullisia. Busseja emme tietenkään kokeilleet, koska olimme reililiput hankkineet. Valitsimme lisämaksuttomia junia välttääksemme ylimääräiset kustannukset ja matkustimme todella paljon (!) junalla, mutta silti olisi ehkä tullut edullisemmaksi ostaa vaan tarvittavat juna-/bussiliput paikan päällä. Sloveniassa ja Kroatiassa reililippu tuntui vielä turhemmalta, ja bussi oli todellakin toimivampi vaihtoehto kuin juna. Kreikasta varmasti sama juttu. Reililippu on varmasti edullisin vaihtoehto Länsi-Euroopassa ja Pohjoismaissa, mutta ei Etelä- ja Itä-Euroopassa!
Matkustimme usein yöjunilla mm. säästääksemme majoituskustannuksissa. Otimme aina kaksi paikkalippua/henkilö (vastakkaiset tuolit kuuden hengen hytissä, maksoi muistaakseni 4-6 euroa). Nämä tuolit sai muodostettua sängyksi, ja näin nukuimme yömme hyvin. Varustuksena oli makuupussi, silmälaput ja korvatulpat, emmekä tulleet häirityiksi. Rinkat piilotimme "sängyn" alle tai köytimme kettingillä kiinni hattuhyllyyn jos tuntui epäilyttävältä. Ainoastaan Kroatian yöjunassa (Rijeka-Zagreb) meidät yritettiin ryöstää, mutta sekin jäi yritykseksi. Kannattaa tosin olla varovainen, sillä ainakin idän junissa varkaita nousee yöllä juniin syrjäisiltä asemilta ja nukuttavia/huumaavia suihkeita käytetään paljon. Italian yöjunissa oli usein aika täyttä, joten paikkaliput kannattaa varata ajoissa (päivää tai paria ennen, ainakin loppukesästä).
Matkareittini oli Milano-Verona-Trento-Verona-
Bergamo-Milano-Genova-Milano-Pompei (ja Vesuvio)-
Napoli-Pompei-Napoli-Capri-Napoli-Pompei-Taormina-
Siracusa-Noto-Rooma-Verona-Trieste-Ljubljana-
Postojna-Ljubljana-Pula-Rijeka-Zagreb-Ljubljana-
Venezia-Bologna-Firenze-Pisa-Firenze-Rooma. Matka kesti siis kolme viikkoa. Lisämaksullisen junan otimme muistaakseni kerran (Ljubljana-Venezia) ja bussin kerran (Ljubljanasta Postojnaan ja takas). Tosin kuten mainitsin edellä, olisi bussi monesti ollut yksinkertaisempi vaihtoehto. Yövyimme yleensä hostelleissa, paitsi Veneziassa, Napolissa ja Roomassa edullisessa hotellihuoneessa ja Firenzessä joidenkin paikallisten asunnossa. Pulassa olimme kaksi yötä teltassa, ja junassa meni viisi yötä. Ruokaa ostimme yleensä edullisista supermercatoista ja söimme jossain puistossa.
Mikäli jokin tietty kohde/muu seikka kiinnostaa enemmän, voin kertoa lisävinkkejä. Onko teillä tarkempia reittisuunnitelmia?