Levoton?

?kysyn

Onko tooperit yleisesti levottomia ja helposti kiihtyviä, vinkuvat ja huutavat? Ne pari tapausta jotka tiedän huutavat suoraan huutoa ihan vain kun ne viedään lenkille, puhumattakaan kun eteen ilmestyy ihmisiä tai koiria lenkin aikana.

Jotenkin olen saanut sellaisen kuvan näistä koirista että ne ovat kovin levottomia eivätkä osaa rauhoittua. Löytyykö palstalaisilta rauhallisia toopeja joiden kanssa voi käydä kentillä eikä ne huuda suoraan huutoa ja kisko kuin villieläimet?

5

747

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saku-neiti

      Minulla kyllä sellainen käsitys, että ko. "vikaa" löytyy melkeinpä kaikista pk-roduistakin. Muutamia dobbereita, joilla vikaa on "tunnen". Omassa kodissa on 2 sakemannia, joista toinen on juuri tuollainen, vuotaa kaikissa kiihdyttävissä tilanteissa. Vaikkakin osaa kyllä rauhoittua ja on muuten rauhallinen.

    • dobberit ole sellaisia; vaan kyllä kuvaamaasi käytöstä esiintyy. Toisilla se kuvastaa vain vahvaa viettisyyttä, ja toisilla on kyse ikävästä luonteenpiirteestä.

      Vähän samaan tapaan, kuin joillakin ihmislapsilla on silkasta oppimishalusta tapana kysellä ja kyseenalaistaa kaikki koko ajan, toisilla lapsilla taas tapana vinkua ja kitistä tyhjää joka asiasta.

      Joskus on vaikeata erottaa, kummasta on kyse, olipa kyse sitten ihmislapsista tai koirista.

    • Dobermannn

      Täällä huudetaan kun lähdetään lenkille (sisällä, rappukäytävässä ja liikennevaloissa, jos pitää pysähtyä). Takaisinpäin tullessa ollaankin taas jo "ruodussa" ja kotona nukkuu kuin "rätti" nojatuolissaan.

      Aivan ihana otus, kuka oikeesti jaksaakaan olla noin innostunut ihan mistä vaan tekemisestä päivästä toiseen..

      • ok-talo alueella

        kyllä sitä huutoa on kuule vähän pirun paljon ihan kaiken rotuisilla koirilla.
        Hermoheikoimmilta vaikuttaa täällä suunnalla bordercolliet, jotka ravaa ympäri pihaa joka rasahduksen perään. Sitten on ihan noutajia ja erilaisia seurakoiria. Meteli on jatkuvaa kuljen sitten yksin tai koirieni kanssa.

        Se yksi dobberi kyllä vain katsoo aidan raosta.

        Oma koirani yritti jossain vaiheessa piipata uloslähdöissä mutta menin aina sohvalle istumaan kunnes koira rauhoittui. Kyllä se siitä pikkuhiljaa ymmärsi lopettaa ujellukset ja piippaukset.


      • ei ole tarkoitettu
        ok-talo alueella kirjoitti:

        kyllä sitä huutoa on kuule vähän pirun paljon ihan kaiken rotuisilla koirilla.
        Hermoheikoimmilta vaikuttaa täällä suunnalla bordercolliet, jotka ravaa ympäri pihaa joka rasahduksen perään. Sitten on ihan noutajia ja erilaisia seurakoiria. Meteli on jatkuvaa kuljen sitten yksin tai koirieni kanssa.

        Se yksi dobberi kyllä vain katsoo aidan raosta.

        Oma koirani yritti jossain vaiheessa piipata uloslähdöissä mutta menin aina sohvalle istumaan kunnes koira rauhoittui. Kyllä se siitä pikkuhiljaa ymmärsi lopettaa ujellukset ja piippaukset.

        seurakoiraksi vaan pitkäjänteiseen työskentelyyn..katso sen työskentelyä lammaslauman karsinaan ajossa intoa piisaa ja sitä siinä hommassa tarvitaan.

        Dobberi saattaa vaatia myös enemmän toimintaa kuin omistaja tajuaa koiran tarvitsevan eli viettisyydestä on kyse ja innostuneisuudesta kun ottaa "vinkuvan" aktiivisen dobberiyksilön ..yleistä en usko silti olevan onhan dobberista tullut hyvä kaupunki/perhekoira.

        Jos haluat oikean kiihkeän rodun sanoisin että belggari on hyvä silloin. ;)

        Koirat on jalostettu toiminnallisiksi ja kannattaa katsoa minkäluonteisen rodun ottaa jos haluaa helpon seurakoira/tokokoiran eikä käyttökoiraa, joita usein nämä vinkujat on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      127
      1316
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      100
      1003
    3. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      944
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      917
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      298
      798
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      758
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      658
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      55
      613
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      140
      599
    Aihe