Saaristolaiskiviarkkulaituri

busterman

Voisko joku neuvoa miten kiviarkkulaituri tehdään, kokoa jotain 2x3m. Tai jos tietäis mistä tietoa sais, esim kirjallisuutta. Tai olisko jotain muuta vaihtoehtoa laituriksi, kun järven selkää n. 10km ja joskus melkoinen aallokko.

8

13642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkjkjkjkkjk

      Arkkulaituri ei tule kestämään, koska jäänpaine on helkkarinkova noinkinison järvenselän kohdalla.
      Tutut valoivat samantyyliseen rantaan noin kahden kuution petoniarkun laiturin alle, ja ensimmäisenä talvena jäät työnsi sen rantaanpäin noin metrinverran, joten jäällä on uskomaton voima.
      He joutuivat lopulta tekemään sellaisen laiturin jossa oli pyörät alla ja vetämään sen syksyisin maalle.

    • mokkeilija

      Kyllä noin iso hyvin tehty kiviarkkulaituri saattaa hyvinkin kestää sisävesillä, kestäähän ne merenkin rannoilla. Kysy ja katsele paikallisilta minkälaiset laiturit ovat seudulla kestäneet.

      Täällä jotain ohjeita: http://www.kestopuu.fi/26.html

      • Mökki saaressa

        Kiviarkku eikä muutkaan talveksi veteen jäävät laiturit ole kestäneet saaren edellisellä omistajalla.
        Avointa järveä on noin 10 km suuntaan S - SW - W.
        Edeltäjällä oli karmea laite joka perustui niittokoneen metallisiin pyöriin ja vedettiin talveksi maihin.
        Olen ajatellut pukkilaituria tai mikäli nuukuus antaisi periksi Lip-Lap:in korkeussuunnassa säädettävää tolpparatkaisua.
        Kevytponttoonilaituri heiluu, on märkä ja upoaa ison miehen alla tai viimeistään kun saareen viedään raskaampaa rakennustavaraa.
        Tolpillaan tai pukkien päällä seisova laituri on tukeva ja kestää kuormaa.
        Kiviarkkun en arvaa ryhtyä koska sen tekeminen jo on suuri työ, mutta sen hajonneen arkun poissiivoaminen veden alta ei tunnu houkuttelevalta.
        Kommentit että pysyyhän ne merelläkin, juu suojaisissa paikoissa tai sitten niin valtavina betonivaluina johon ei mökkiläisen kannata alkaa.
        Kaikki pienemmät ratkaisut lähtevät jäiden mukana. Lapsuuteni kesämökillä aavan merem rannalla perämerellä, jäät toivat monen kuution kiviä rantaan. suurin näkemäni jäiden maihin tuoma kivi on 3 - 4 m korkea ja 4 - 5 metriä kanttiinsa. Sitä ei näkynyt veden pinnalla edellisenä syksynä.
        Saman kohtalon kokivat kaikki mereen talveksi jätetyt kyhäelmät koosta ja painosta riippumatta.
        Siis meren tai edes järven rannassa ei pysy mikään ihmisen tekemä mikäli paikka on riittävän avoin.


    • fmas

      Tee arkku sellaiseen paikkaan, että jäät ei pääse tunkeutumaan sen arkun reunan alle ja nostamaan sitä ilmaan. Eli jään reunan pitäisi osua siihen arkun kylkeen. Ja tämä kylki olisi hyvä olla vino, eli arkun pitäisi kaventua yläosaa kohti. Silloin jään reuna alkaa kohota kun jäämassa painautuu arkkua vasten ja reunan kohotessa se murtuu ennenkuin siirtää arkkua. Käsittääkseni tästä syystä useimmat mereen tehdyt rakennelmat, kuten majakat, ovat kartion mallisia eli kapenevat ylöspäin. Lisäksi on hyvä minimoida kaikki arkun ulkonemat, joista jää voisi saada hyvän otteen.

      • lisään vielä

        Edellisiin hyviin vinkkeihin pieni lisäys: jos pohja on sileää kalliota, on arkku pultattava kiinni. Tai jos on vähän rosoa, niin sementtikerrros kivien pohjaan. Jäät siirtävät sitä muutoin helposti.


    • täältä
    • RFi

      Osta tai tee kelluva laituri mutta älä mitään lip-lappia osta. Ne kiikkuu ja keinuu. Jos takatasku vaan kestää niin osta reilun kokoinen potkiponttoonilaituri, vakavuudessa hakkaa mennen tullen betoniponttonilaiturit. Sitten vaan vetelet joka talvi sen ylös. Saa aikamoiset valut tehdä että merellä saa kestävän ratkaisun. Hyväksy olosuhteet ja pyydä ammatilaista arviomaan paikka ja siihen soveltuva laituri.

    • jyrkiin rantoihin

      Jos on kallioinen ranta tai siten isoja kiviä ja samanlainen rinne takana, kannattaa tehdä vaijereiden varassa roikkuja "norjalaismallista" teräslaituria. Kannatusvaijerin maanpuolissa päässä ketjutalja ja voit säätää laiturin nokan vedenkorkeuden mukaan. Tälläinen on meillä jo 10 vuotta tosihankalassa paikassa syvässä ja upottavassa rannassa ison järven rannassa.
      Meidän laituri on 6m pitkä ja 1m leveä, vois olla leveämpikin, vaijereiden mitoitus sen mukaan. Ankurointi rinteellä on tietysti oltava "ikuinen" ja palkin maapuoli niveleenä.

      Lisäneuvoja tarvittaessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      30
      5892
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4444
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3257
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      52
      2991
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      339
      1581
    6. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      71
      1351
    7. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1338
    8. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      233
      1227
    9. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      10
      1180
    10. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1179
    Aihe