oisin kysyny että onko muilla samaa ongelmaa että kissa oksentaa kerran/pari vkossa. oksennus on joko vaaleaa nestemäistä, vähä niinku sylkeä tai sit kunnolla mitä on juuri ruokakupilta käynyt syömässä, esim raksut tulee samanlaisena joskus ulos mitä mennytki sisään, eivät ole kerinneet sulaa vatsassa. voisikohan johtua madoista? ulosteen mukana ei ole matoja näkynyt
kissa oksentaa
maiza
1347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
kissaa ole madotettu tarpeeksi usein, tee se nyt. Madot voivat aiheuttaa oksentelua. Ulosteessa ei välttämättä matoja näy, vaikka niitä olisi paljonkin.
Noin harvoin tapahtuvasta oksentelusta ei tarvitse huolestua. Jos oksennus on pelkkää nestettä, kissan maha voi olla tyhjä, tarkista ruokailuvälit. Usein kokonaisena ulos tuleva ruoka voi olla merkki allergiasta mutta joskus kissat pulauttelevat hotkimisen jälkeen. Isompi raksukoko voi auttaa.