Pikku Huopalahti - basenjien pääkaupunki?

Viaton sivustakatsoja

Helsingin Pikku Huopalahdessa tuntuu tulevan vastaan basenjeja päivittäin - sekä 'vanhoja tuttuja' että uusia.

Kun olen hiljattain sinne muuttanut, olen alkanut ajatella, että ehkä pitäisi hankkia basenji, jotta sopeutuisi joukkoon. Mukavia hauveleita ovat olleet nämä tapaamani.

Tosin: muualla basenjeja on aina kaksi, täällä vain yksi. Mahtaisinko silti uskaltaa ottaa kaksi, ne kun kuulemma eivät oikein viihdy yksin ja olen päivät melko usein poissa? (Niin niin: ei pitäisi ottaa koiraa lainkaan, tiedän!)

6

2247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tervehdys,
      olipas mielenkiintoinen tilasto. Että Huopalahdessa tosi paljon, mutta vain yksi kerrallaan kussakin perheessä, ja muualla sitten kaksi?? Missähän on sinusta se paikka nimeltä "muualla"? :-))

      Kaikissa niissä paikoissa mitä itse tiedän, luku on keskimäärin kolme per ruokakunta... Noh, Huopalahdesta en tiedä kyllä yhtään mitään muutenkaan, enkä tosin ole siitä kiinnostunutkaan. Olipa sitten kyseessä Pikku tai Iso Huopalahti.

      Vaan mitä tuohon koirien lukumäärään omassa kotona tulee, niin kyllä varmaan ihan sama sääntö pätee ihan kaikkiin eläimiin: yksinäisellä on aina yksinäisempää kuin sellaisella, jolla on kaveri.

      Eihän sen kaverin välttämättä tarvitse olla samaa rotua, eikä edes samaa lajia: basenjinkin kaveriksi sopii ihan yhtä hyvin paitsi toinen basenji, myös mikä tahansa muu koira, kissa, kilipukki, ihminen, minipossu...

      Mieluiten kuitenkin sellainen, jolla olisi suunnilleenkaan samantapaista aivotoimintaa. Eli melko älykäs kaveri mielellään kiitos, ja nopeita soluja... Juoksukilpailut kun ovat kivoja!

      Kaikkihan me basenjien orjat joudumme käymään päivittäin töissä tienaamassa rahaa ostaaksemme uutta kamaa lemmikkemme tuhoamien tilalle. Ei se poissaoleminen ole mikään este koiran ottamiselle. Ellet sitten ole poissa enemmän kuin kahdeksan tuntia tuosta vuorokauden kahdestakymmenestä neljästä, ja ihan aina.

      Vähintään kerran viikossa tulisi olla aikaa ja mahdollisuus antaa koirien revittää irrallaan sataa ja tuhatta muutaman tunnin ajan, jossakin turvallisella alueella. Rotu on luotu juoksemaan, ja jatkuva narunnokassa käveleminen ei minun mielestäni ole psyykelle hyväksi.

      Joku toinen voi tietysti olla ihan toista mieltä: että ajoittainen vapaana olo luo sellaisia odotuksia, joiden joskus täyttymättä jääminen aikaansaa psyykkisiä oireita. Mutta mutta, niinhän se on, jotta aina on yhdelle asialle vähintäänkin kaksi, ja yleensä ihan vastakkaista mielipidettä.

      Vaan tutustuhan rotuun tarkemmin vaikka Suomen Basenjikerhon sivuilla, tai googlettamalla. Varoitan vain: lähempi tutustuminen voi tarkoittaa, että menetät sydämesi kokonaan.

      Niin on käynyt, meillekin.

    • Pikkisläinen.

      Itse asun myös pikkiksessä enkä kyllä ole tuollaista "basenjivaltausta" huomannut lainkaan!
      Täällä on vain muita pieniä ja välillä hyvinkin ärsyttäviä räksyttäviä koiria, ja samanmoisia omistajia.
      Muuten kyllä ihan kiva paikka.
      Kaarnikan puisto vaan kyllä aika onneton. varsinkin tossa kuukausi sitten kun oli se lammikko siinä "takaportin" edessä pitkään ja kuraa riitti.

      • tuleva pikkisläinen

        että pikkiksessä on todella paljon koiria, erirotuisia ja useimmilla kaksi samanrotuista:) Minua kohtaan kaikki koiranomistajat ovat siellä olleet todella mukavia, samoin kuin koirat minun koiraani kohtaan. On kiva muuttaa alueelle, jossa koiruuteni saa uusia ystäviä, ja itsekin ehkäpä sitä kautta pikkisläisiä ystäviä myös!
        Ihanaa luontoa siellä kyllä todellakin, ei voisi kuvitellakaan olevansa niin lähellä Helsingin keskustaa!


    • ei koiria

      Älkää nyt vaan hommatko yhtään koiraa tänne lisää!! Koko seutu pilattu koirametelillä.

    • basenjiowner

      Hehee, koirameteli. Tarkoitat vissiin haukkumista. Basenjit eivät muuten hauku lainkaan, kun eivät pysty.

    • Näin on kuten basenjiowner sanoo. Eivät hauku, ärmättävät kylläkin tarvittaessa. Ovat kissamaisen siistejä. Pikku Huopalahti haloo, hankkikaahan lisää basenjeja, paranee koirien imago sillä seudulla:-))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      350
      34989
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      63
      2653
    3. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      95
      2190
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      218
      1873
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      173
      1712
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      58
      1564
    7. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      100
      1298
    8. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      37
      1160
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      114
      1103
    10. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1088
    Aihe