vihkiraamattua jos vihitään maistraatissa?
Kuulumme molemmat kirkkoon ja maksetaan kirkollisveroja,niin eikö siltikään sieltä saa vihkiraamattua jos käy pyytämässä?
Kuulumme molemmat kirkkoon ja maksetaan kirkollisveroja,niin eikö siltikään sieltä saa vihkiraamattua jos käy pyytämässä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
siis ei oo totta!
järki käteen järjettömyydessäkin.
Voittehan mennä kirkossa vihille, mikä sen estää. Miksi pitää olla maistraatti? Eikä tarvitse olla kuin kaksi todistajaa läsnä. Puolisoni kanssa menimme kirkossa vihille kahden todistajan kanssa ilman sen kummemmitta seremonoita.
kyllä varmaan saatte omasta seurakunnasta.Me ainakin saadaan samalla kun haen estettömyystodistuksen ja meidän tapauksessa vain minä kuulun kirkkoon.
... pyytäkää vihkimistä (siis kirkollista) vaikakpa kirkkoherranvirastossa. Eräät tutut menivät eräänä kesäaamuna shortseissa ja t-paidoissa kirkkoherranvirastossa naimisiin, todistajina seurakunnan työntekijöitä. Aviopari ajoi jäätelökioskin kautta kotiin ja grillailivat iltapäivän... Aika karua monen mielestä, mutta heidän tyylistään.