Wien

talvella?

Suositteleeko kukaan reissua Wieniin talvisaikaan ??

5

1131

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkaa

      Miksei, riippuu mitä matkaltasi haluat. Mutta kyllä Wien on kesällä kauneimmillaan. Suosittelen kaupunkilomia kesäksi, vaikka onhan Wienissä talvella ihania joulumarkkinoita, luistelua jne. Konsertteihin ja oopperaan pääsee paremmin talvella kun osa niistä on kesäisin lomalla. Mutta museot on tietysti lähes aina auki, mutta esim. Schönbrunnin linna on kaunis puistoineen kesällä. Talvella näky ei ole yhtä henkeäsalpaava. Katsohan finnairin kesätarjoukset ja lennä Wieniin jo tänä kesänä. Niin teen minäkin :).

    • Sissi

      Olin joulun ja uuden vuoden välissä Wienissä. Kaupunki ei varmaankaan ollut kauneimmillaan, mutta toisaalta oli jouluvaloja ja koristeita vielä kaunistamassa entisestään historiallista ympäristöä. Aivan ihana kaupunki! Linnat ja museot, kahvilat, Straussin konsertti, hevosvaunut kaupungilla, sekä sitten ihan nykyaikaisia ostoskatujakin. Jäi kyllä sellainen olo, että seuraavaksi kesäaikaan ja sitten katsomaan myös Schönbrunnin linnaa puistoineen.

      • TIM

        Oltiin kauniimman puoliskoni kanssa heti uuden vuoden jälkeen Wienissä viime talvena. Kelit olivat aika ikävät, loskaa, vesi- ja lumisadetta riitti. Silti kaupunki hurmasi meidät aivan totaalisesti. Kun kylmästä tulet kahvilaan ja saat kupin ihanaa melangea ja palan sacheria, niin kyllä maistuu!

        Wien on niin mahtava kaupunki, että nähtävää riittää myös talveksi. Itse tosin aion seuraavan reissun tehdä kesällä, jolloin mm. Schönbrunnin puutarha kukoistaa.


      • tienoilla

        olimme Wienissä pääsiäistä edeltävällä viikolla - pääsiäistoreja ole useampia ja tunnelma oli mahtava. Kaupunki hurmasi meidätkin, vaikka aurinko vain pilkahti ja välillä tuuli oli hyytävän kylmä.
        Ota huomioon matkallasi, että keskusta on KIINNI sunnuntaina; museoihin toki pääsee, mutta toisin kuin monessa muussa kaupungissa, turisti ei shoppailemalla pääse rahoistaan sunnuntaisin.


      • kaikkine historioineen
        tienoilla kirjoitti:

        olimme Wienissä pääsiäistä edeltävällä viikolla - pääsiäistoreja ole useampia ja tunnelma oli mahtava. Kaupunki hurmasi meidätkin, vaikka aurinko vain pilkahti ja välillä tuuli oli hyytävän kylmä.
        Ota huomioon matkallasi, että keskusta on KIINNI sunnuntaina; museoihin toki pääsee, mutta toisin kuin monessa muussa kaupungissa, turisti ei shoppailemalla pääse rahoistaan sunnuntaisin.

        kiehtoo kesät talvet. http://www.wien.gv.at/english/
        http://info.wien.at/article.asp?IDArticle=9010
        http://www.wien-event.at/home.cmi
        http://www.wienmuseum.at/frameset.asp
        http://www.wien-vienna.at/shopping.php?ID=770
        http://www.wien-vienna.at/shopping.php?ID=6
        ja sale http://www2.scs.at/index.php
        http://www2.scs.at/?n=1254


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      388
      1579
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      84
      1061
    3. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      94
      942
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      63
      859
    5. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      49
      768
    6. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      43
      765
    7. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      730
    8. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      121
      725
    9. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      10
      678
    10. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      38
      661
    11. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      57
      636
    12. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      616
    13. Pelasta mut tältä tuskalta

      Jo!!!
      Ikävä
      45
      567
    14. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      562
    15. 33
      555
    16. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      33
      548
    17. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      535
    18. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      85
      508
    19. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      49
      493
    20. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      81
      491
    Aihe