minicrossi

ajattelin kysästä

onko kenelläkään kokemusta sellasesta minicrossi pyörästä, jota esim. honkkari myy 199€?
millanen on ollu ja kannattaako hommata?

24

19648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sellainen

      Tarkoitat varmaan sellaista 50cc minicrossia,mulla olisi sellainen uusi peli 170euroon koottuna ja säädettynä swkä paremmalla ilmanputsarilla varustettuna

      • Nimetön

        on niin paska ku olla ja voi. Jos on yli 40kg painonen nii jätä väliin. Se on ihan hyvä n.5w aloittelijalle. osta joku oikea minicrossi..


      • :)

        mä haluun nähä


    • kokemusta

      Muutaman tankillisen on tollasella poitsu ajanut. Keskipakokytkin tuotti ongelmia aluksi, koska se ei tunnu reagoivan pieneen kaasuun mitenkään, mutta keulii, jos vääntää kaasun pohjaan. Kuskin pitää olla kevyt ennen kuin meno on tasapainoista, meidän kuski on noin 30 kg.

      Tehoa löytyy ainakin minusta jopa liikaa. Mopoa ei ole mitenkään kuristettu, vaan se antaa täydet pihalle ja kun mopo on 20 kg ja kuski 30 kg, niin meno on aika villiä välillä. Pehmeällä soralla krossi on huono ajettava, pienet ja kapeat renkaat liiraavat. Hiekkatiellä tuolla ajelee mukavasti, mutta soramontulla se on aika vikuri.

      Kestävyydestä en osaa sanoa vielä muuta kuin, että toistaiseksi kaikki hyvin. Muovipaloja kyllä irtoaa joka kaatumisen yhteydessä, mutta mopo on pysynyt toimintakuntoisena.

      • jihaa

      • motomies

        Meidän pikkuihmisellä on tuommoinen vehje alla ja hyvin on kestänyt.Ikää on kokonaiset 7v. Itse tilasin sen täältä www.hyvankaupanpaikka.fi.


      • kestävyydestä

        että ainakin koko tämän ajokauden tuo honkkarin crossi kesti poitsumme kourissa. Nyt on crossi vajassa ja odottaa uutta ajokautta. Ehjäksi ja ajokuntoiseksi se jäi tämän kesän jäljiltä, eikä isompia teknisiä ongelmia havaittu (ainakaan vielä..)

        Todetaan sen verran, että crossi ei ollut varsinaisessa monttuajossa, koska arvelin sen olevan liian kovaa leikkiä alle 200 euron vehkeelle. Montulla ajettiin kyllä, mutta pelkästään siellä olevia hiekkateitä pitkin, joita montulla käyvät hiekka-autotkin käyttävät.


    • Nimetön

      Tästä hyvä meno peli pojalle tai tytölle 3-14 vuotiaalle. Mopossa on vahvistettu runko joten kestää isompiakin kuin 50kg. mopo on hyvässä kunnossa ollut 12 vuotiaalla pojalla. Mopossa on veto käynnistys niinkuin (moottorisaha). Mopo lähtee kesäisin ruupyn kanssa käyntiin kuin unelma. Talvella joutuu nykimään vähän enenmän kuin kesällä että moottori lämpiää. kulkee noin 50km/h

      • paljonko

        paljonko haluaisit siitä ja voitko lähettää sen vai pitääks noutaa?


    • Entinen crossi/enduro harra...

      Hei
      Kävimme myös tyttöni kanssa katsomassa samaa tarjousta. Plussia olivat pyörän paino 19 kg ja
      Jalat ylettyivät maahan. Hintakin oli kohdallaan.
      Miinuksina pidin liian kapeita renkaita (uppoaa pehmeään hiekkaan), myyjällä ei ollut tietoa varaosista, vauhtia ei saanut kuristettua kaasarista, jarrujen hallinta käsillä (jos harrastus jatkuu opettelu jalalla jarruttamiseen aloitetaan seuraavassa kokoluokassa) jälleenmyyntiarvo/vaihtaminen isompaan kyseenalainen(jää nurkkiin).
      Itse päädyin etsimään vaihtopyörää tunnetuimmilta valmistajilta laittamalla kyselyn oman moottorikerhon nettisivuille ja kyselemällä vanhoilta tutuilta toisista kerhoista. Tiedustelin samalla ajohaalareita. Hanskat, kypärän ja saappaat ostan uudet.
      Toivotan hyviä yhteisiä harrastushetkiä.

    • hhhh

      Mites sitte ku kuski alkaa painaa 50-60kg? Onko jollain isommalla kuskilla tollasta ollut? Antautuuko toi sillon jo pienissä montuissa tai hypyissä?

      • --nikojee--

        riippuu mäestä


      • Minäpä minä

        Minäpä minä painan 57kg ja oma minigrossi kulkee iha ok


    • Pöö zero

      juu, mulla on sellanen ei honkkarin minicrossi mutta vastaavan lainen painan n.60kg ja hyvin pelaa siin on vaan vähän ollu ongelmii ei aluks oikein meinannu keulii mut aikansa jauho nii nyt menee jo jotenki. kulkee jotain 70-80km/h ja ne honkkarin 40km/h.

    • --nikojee--

      no semmonen on kai ihan hyvä jossei nyt kauheesti pillurallii nykyään se maksaa honkkarissa 129 e

      • joujou

        kai ne pelaa ihan hyvin heh,kannattaa ostaa thump starin 125cc kulkee ku tykki jättää 50cc viri mopot jälkee kiihdytykses,eikä haittaa vaikka kulkee vaa 70 koska on nii etevä peli kokemusta o :D


      • Niko#6

        paljon kulkee tämmöset thumpstarin 125cc tai 140cc ja kestääkö isoiki hyppyi semmosella kuskin painol ko 40-50 kg ja kannattaako ostaa ennemmin hyvä mini rossi vai joku 85 iso rossi??


      • Mazas
        Niko#6 kirjoitti:

        paljon kulkee tämmöset thumpstarin 125cc tai 140cc ja kestääkö isoiki hyppyi semmosella kuskin painol ko 40-50 kg ja kannattaako ostaa ennemmin hyvä mini rossi vai joku 85 iso rossi??

        Veikkaisin että thumpstarit kulkee noin 60-80, eli aivan tarpeeksi lujaa montulle ja kikkailuun. thumpstarit myös kestää todella hyvin isojakin hyppyi "LAATU PELI".

        Itsellä olisi myynnissö Sendai kempo 125, 12 hepoa, vääntöä riittävästi. kiinalainen mutta parempi kuin samurai 110, 125, 150 :D uutena hintaa 700- 900e. nyt lähtee halvalla.. TARJOA!

        http://huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=76193076


      • mopoboy

        miten se "Honkkari" kirjotetaan oikeesti vastakkaa nopeeta en saakeli jaksa oottaa kun saan kohta ite crossin!!!!!!!


      • make
        mopoboy kirjoitti:

        miten se "Honkkari" kirjotetaan oikeesti vastakkaa nopeeta en saakeli jaksa oottaa kun saan kohta ite crossin!!!!!!!

        miksette hanki kunnon crossia?
        esim Pitpro Pro Lite -09 1695€
        kestää 100kg ukon alla todella hyvin ei mitään kiina pas..
        150cc mylly ja 12-14hepoa takarenkaalla riippuu miten virittää


      • crossin omistaja
        make kirjoitti:

        miksette hanki kunnon crossia?
        esim Pitpro Pro Lite -09 1695€
        kestää 100kg ukon alla todella hyvin ei mitään kiina pas..
        150cc mylly ja 12-14hepoa takarenkaalla riippuu miten virittää

        Oma minicross maksoi 2500 :O


      • ei mitää kiinalaista
        make kirjoitti:

        miksette hanki kunnon crossia?
        esim Pitpro Pro Lite -09 1695€
        kestää 100kg ukon alla todella hyvin ei mitään kiina pas..
        150cc mylly ja 12-14hepoa takarenkaalla riippuu miten virittää

        pitpro laatua ihan oikeassa...


    • ....................
    • ållu-121

      mulla meni ruko rikki jousen kohdalta ja voiman siirron ketjun kiristäjät meni rikki ja nyt ei enään lähde käyntiin ! tietääkö kukaan mikä siinä vois olla antaa kipinää purutuksia on jonkin verran mutta ei vaan lähde käyntiin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1748
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1164
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      58
      1026
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      916
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      836
    6. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      790
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      78
      789
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      786
    9. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      757
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      43
      756
    Aihe