mitä tehdä jos ei mieheni halua tansseihin koskaan ei hän osaa edes eikä halua opetella pitääkö minun olla tanssimatta kun hän on?antakaa järkinen vastaus pliiiis.olen jo ollut viisi vuotta poissa tansseista;(
TANSSIT
jäykistyn kohta
241423
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
miehes ei tanssi,menen hyvä ihminen ite ei siin mitää pahaa oo
vaikea ulkopuolisena olla neuvoja antamassa
koska kaikkihan riippuu teidän vuorovaikutustaidoistanne ja sopimuksista ja kompromisseista
tehkää kompromissi
Sinä saat tanssia ja miehesi jotain muuta, mitä Sinä et harrasta ????
kävisikö
tai laaditte jonkinlaisen "ehtosopimuksen" millaisin ehdoin Sinä saat käydä tanssimassa
ehtoja siihen tarvitsee ladella! Rouva menee tanssimaan, jos rouvaa huvittaa. Meneväthän miehetkin kalaan, vaikka rouvia ei se yleensä huvita, eivätkä varmasti kysele mitään lupia siihen!
juttuja. Mitenkähän se, joka ei halua, sanelee aina myös sen toisen asiat, joka haluaa. Miten yleensä passiivinen henkilö saa aktiivisen henkilön purkkiin?
Luultavasti paikkakunnallanne järjestetään tanssikursseja, voisi yrittää saada mukaan. Mikä sen hienompaa liikuntaa kuin tanssi. Jollei halua, menisin rohkeasti yksin, jos tahtoo, tulkoon mukaan.
Tv:sta ohjelman Tansii tähtien kanssa, (tai jotain sinne päin).Tanssijat eivät olleet aviopareja,mutta tanssivat hyvin yhdessä ilman taka-ajatuksia,(näin
ymmärsin).Tanssia voi,ja mielestäni pitääkin,(jos oma siippa ei tanssi eikä halua opetella)harrastaa jos oma mieli tekee.
jos menen yksin saan kuulla että miehiä vain "kyttään"kotona aina pitää olla ei mitää iloa ole mieheni kanssa
minua aivan suututtaa tuollainen "avuttomuus"
mistähän johtuneekin ; / ?
eikö Sinua suututa, sen vertaa, että vähän pistäisit "töppöstä toisen eteen"
suututa miehesi jostain jota hän joutuu pyytelemään anteeksi
ja sitten lupaat antaa anteeksi , ) jos saat ilman mutinoita käydä vähän tanssimassa
miten olisi tuollainen???
Itse kaipaisin aivan kamalasti saada opetella kunnon tanssikuvioita, mutta luulisin, että kurssit haluavat pareja. Rakastan tanssimista, mutta tanssiparia ei löydy. Se on pirullista. Mielestäni tanssi on parasta ja hauskinta kunnon ylläpitämistä mitä voin kuvitella ja tekisin sitä ilomielin vanhuuteen saakka!
Noh...;o(
Ainakin ilmoittaudun syksyllä työväenopiston salsa- ja sambic-kursseille!
is dansing with me"...
...voi taltuttaa myös erilaisilla bailatiino-, sambic- ja salsakursseilla. Ja meille keski-ikäisille olisi terveellistä tanssia flamencoa koska se on hyvä osteoporoosinestäjä (iskut lattiaan käy "tärinäjumpasta"). Myös kotona voi tanssia hyvän levyn soidessa. Eikun lantio heilumaan ja tanssimaan - ei siihen paria tarvita!
on olemassa ja
luulen, että aloittaja pelkää myös sellaista
ja kyllä sellaista katsotaan pitkään, jos yksin koputtelee kantojaa lattiaan
varma merkki henkisestä jäykkyydestä
ja kotona ...kyllä kissat katsovat kummissaan
kun ....jos...toisinaan..joku....
miksi alkaisit myötäilemään puolisosi toiveita?
ja oletko miettinyt
mitä puoliso on mieltä kotona pyörähtelemisestä?
( kesken jääkiekkomatsin )
...niin eikun levy päälle ja lantio heilumaan! Antaa kotiväen ja kissojen kummastella! Pieni hulluttelu virkistää kaikkia osapuolia! Ja vanhakin nuortuu!
voi seurata uusi ongelma
jos
siis tekee yhtälön
alkuperäisen ongelman ja isännän ongelman
kanssa
Siis....mitä????
kun vaimo vetäisee( olohuoneessa) pienet lannevibrat, miehen
velttoilu loppuu ( = luulisin)
ja siitähän on pääteltävissä yhtälön tulos ,D
ilman tanssia, älä ole, minulta meni hukkaan 20v. Olin aikoinani haluttu tanssitettava ja tottakai rakastuin mieheni tanssi askeliin?? No hän sai mitä halusi, minut. Siitä alkoi yhteinen letkajenkka, mies ei ilman Alkoa tanssi ja minä onneton tyhmä pesin meikit pois ja vietin koti-iltoja örisevän kaljamahan kanssa. Tuli täyteen maaginen 50v. Siitä lähtien on elämäni ollut lähes pelkkää tanssia, vapaa-ajat suunnitelen seuraavia pippaloita, eipä ainakaan vielä ole ukko v,tutukseen kuollut, mutta meikämimmi senkun tanssii vaan..
Olin tanssimatta 25 vuotta. Viime talvella kokeilin kerran, ah mitä intoa se on ollut sen jälkeen. Rouva katselee nenänvartta, mutta ei mokota. Joskus lähtee mukaan, mutta ei jaksa paljon tanssia. Oli ihanaa löytää vanha intohimo, varmasti nuorruin vuosikymmeniä.
seurusteluvaiheessa tullut huomanneeksi tuota tanssimattomuutta ja mihin se johtaa?
Mitä muuta siellä tanssiplaattialla tehdään kuin etsitään parittelukumppania? En minä ainakaan tiedä eikä muutkaan!
Jos minun pso menisi tanssimaan, saisi jäädäkin sille tielleen. Kun ei oma ukko riitä, niin menköön ruoja!
Jonkun ne oli työt tehtävä silloin kun muut vain tanssahteli, siksi jäi aikanaan oppimatta. Enää ei voisi vähempää kiinnostaa.
sisareni mies.. "Tanssi on esileikkiä ja aivan verrattavissa yhdyntään". Olen nauranut monet naurut, kuules kyllä se on liikuntaa parhaasta päästä ja vielä musiikillista sielunhoitoa kaiken päälle.
päteä sellainen määre, kuin ALTTIUS
ensin on tanssitaidottoman (myös Alkon kanssa tanssivat)kateus, hän ei tietenkään osaa ajatella muuta lähellä oloa kuin...SIINÄ tarkoituksessa, MUTTA kun on olemassa myös nauttiminen musiikista ilman seksiä. Kaksi vartaloa musiikin mukaan taipuen. Jos tämä alttius tekee tehtävänsä on vikaa jo liitossa muutenkin.
pinnoilla....
jää tansseista pois! Menet heti seuraaviin tansseihin mitä paikkakunnaltasi löytyy. Se että miehesi ei osaa tanssia, ei estä sinua sitä tekemästä. Sama juttu jos sinä et osaa laulaa, estääkö se miestäsi laulamasta, tai viheltämästä? Ei estä. No niin, alahan etsimään tanssikenkiäsi, paremminkin menet ja ostat uudet! Hauskoja tanssintaikahetkiä sinulle. :)
Mä luin tänään Aamulehdestä Seurahuoneen mainoksen että naistentanssit joka päivä! Voisko olla totta! Olis tooosi hienoa. Ennen on ollut vain maanantaisin.
Sitten kyllä alkais lyyti kirjoitamaan ja tämä plikka alkaisi ihan tosissaan pistämään jalalla koreasti. Sehän olis luksusta jos viikonloppunakin sais valita itse tanssikumppaninsa. Miehillehän se on ollut aina etuoikeutena. Varmempaa on lähteä itse valkkaamaan niin että näkee mitä hakee, kuin jotkin sokkotreffit, joista ei tiedä mikä hämäräperäinen läjä sieltä kulma takaa ilmestyisi:(