Saanko parvekkeeltani valokuvata pihalla olevia ihmisiä ilman heidän lupaansa? Jos kuvaisin rikollista toimintaa, kelpaisivatko kuvat todisteeksi? Vai syyllistynkö itse "tuntemattomia" ihmisiä kuvatessani jonkinlaiseen rikokseen?
Saanko kuvata
Kyllästynyt
71847
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
et siis syyllisty salakatseluun. Oikeudeton tunkeutuminen toisen kotirauhan piiriin ei luo tunkeutujalle kotirauhan suojaa, vaan häntä voi kuvata ja materiaali kelpaa todisteeksi.
Kaikkea ja kaikkia saa kuvata jos joku ei halua tulla kuvatuksi niin voi itse väistää kameran, kuvien julkaiseminen on vain kielletty ilman asianomaisten lupaa, että näin.
julkaista muussa kuin ansiotarkoituksessa ilman kuvattavan nimenomaista lupaa edellyttäen, ettei kuva esitä kuvattavaa loukkaavassa, halventavassa tms. tilassa/tilanteessa ja tietenkin, että se on kuvattu julkisella paikalla ja kuvattava ei erikseen kiellä julkaisemista.
Mahdatko olla se nainen, joka kävi viikonloppuna kuvaamassa lapsia "mukamas pahojaan tekemässä" ja käski lasten sanoa nimensä videokameraan... Jos olet niin häpeä. Miltä tuntuisi jos sinun lapsiasi kuvattaisiin salaa sinun tietämättäsi? Ja tässä vielä lakia: Perättömien juorujen tai häpäisevien kuvien tai muiden sellaisten julkaiseminen loukkaa aina toisen henkilön kunniaa ja on siten lailla kiellettyä.
Kun häirikkö, rosvo jne. on aina niin viaton, niin viaton, jos häntä epäillään, niin kuvaus kertoo totuuden.
Sen, kun esittää todisteena, niin paha on häirikön tai rosvon sitä kiistää.
Se on silti lainvastaista kuvata toista, on omakohtaisia kokemuksia siitä että kuvattu ja käräjäoikeuden päätöksellä minä voitin jutun.
En ole lapsia videoinut, pois se minusta! Tässä on kyse "aikuisista" ihmisistä jotka jatkuvasti mm. sotkevat ja hajottavat paikkoja, rikkovat kaljapulloja lasten leikkipaikalle ja aiheuttavat koko taloyhtiölle pelkoa, pahaa mieltä ja rahanmenoa. Ajattelin lähinnä valokuvaamalla viestittää näille sioille että kannattaa miettiä miten käyttäytyy. Julkaisua en ole kaavaillut, toivoisin kameran toimivan pelotteena. Ei ole kiva joka päivä siivota hiekkalaatikosta lasinsiruja ja röökinstumppeja, ja silti sydän kurkussa vahdata koko ajan ettei lapsi sittenkin onnistu kaivamaan jostain lisää.. Puhumattakaan talon muista lapsista jotka ovat jo sen ikäisiä että vanhemmat eivät ole heitä vahtimassa, mitähän vielä käy?