Onko Istanbul tosiaan niin sateinen kaupunki kuin Yahoo väittää? Onko ensi viikonloppuna meneillään mitään erikoisen kivaa (Ataturkin päivä 19.5.)?
Keskiviikkona Istanbuliin
May
5469
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kokemukseni Istanbulin sateista ovat varsin moninaiset ja niihin perustuen uskallan väittää, ettei siellä sada ensi viikolla edes yhtä kokonaista päivää ja/tai se mahdollinen sade ei yllä samaan aikaan koko kaupungin ylle. Joskus talvella vois olla toisin, mutta toukokuu on jo sellasta aikaa, että enemmän aurinkoa kuin vettä. Toivottavasti koet samoin;)
Ja toisekseen siinä kaupugissa löytyy aina jotain kivaa ja useimmiten erityisen kivaa tekemistä...jos osaa etsiä oikeasta paikasta. Tää ei tosiaankaan nyt ole vinoilua, en vain tiedä mitä esimerkiksi kertoisin. Hyvää aurinkoista matkaa!
olen ollut viikon kaupunkilomalla istanbulissa 90-luvulla ja se oli marraskuuta, silloin ei ainakaan satanut. sen voin sanoa että istanbul on tosi saasteinen kaupunki, hirveä pakokaasun käryinen kaupunki.en tiedä menisinkö sinne enää lomailemaan.mutta, mielipiteensä kullakin.
marraskuu on varmasti kaikista pahinta aikaa lomailla istanbulissa.
sama kun tulisi suomeen marraskuussa ja luulisi loytavansa ah ne kauniin valkoiset kinokset, jotka onkin pelkkaa hiekkamutakuralumisotkua.
huhti- ja toukokuu seka syyskuun loppu on istanbulissa parasta aikaa -- vaikka kaupunki onkin saasteinen ja ahdas vuodenajasta huolimatta. siihen pitaa tottua!
siis ei kyllä ole kiehtovampaa paikkaa, iso ku mikä ja nähtävää riittää.
Olen kolmesti käynyt ja syksyllä uudestaan.
Ja käy ihmeessä syömässä niissä pikkuravintoloissa, ei gurmee paikoissa, toiki niissäkin on hyvät ruat mutta makuelämykset löytyy niissä pikkupaikoissa ja eikä ole hinalla pilattu ja palvelu on tietysti ykkösluokaa.
olen 60 ja rakastan istanbullia meen kansa sykssyllä 8.9 -06. on vaan ikävä että joudun aina menemään yksin jos saisi joku hyvä kaveri mukaan on kyllä ollut yli 10 kertaa ja menee 2 vuotta niin on ihan kipeä ,että tautti se on. on asunut eri paikkossa mutta huomaan että nytten on vihtynyt teh president hottellissa , vanhalla puolella. olis kivaa jos saisin hyvä vinkiä ja seuraa .