Onpa tylsää

Yksinäinen

Tosiaankin....onhan se tietysti kivaa kun huomenna on äitienpäivä, mut sen takia täytyy juuri olla tänään kotona, vaik vapaa viikonloppu lapsista...Onko muilla jotain tällaista ongelmaa???

9

690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koska

      Olen itsekkin yksinäinen.

      • minä ja tietokone

        Miksi? Onko sama syy....


      • Tuli
        minä ja tietokone kirjoitti:

        Miksi? Onko sama syy....

        Joitakin aikoja sitten seurustelusta loppu.
        Eikä ole muuta tekemistä juuri nyt.


    • ei saa selvää...

      Oletko mies? Lapset ovat äidillään mutta sun täytyy olla himassa jostain syytsä, oletko menossa omaa äitiäs tapaamaan?

      Oletko yh-äiti, jolla on vapaa lauantai mutta exäs palauttaaki lapset jo huomenna koska on äitienpäivä ihan niinku sulla ei olis kaikki vuoden päivät äitienpäiviä?!

      No, ite oon tyytyväinen kun pääsin viikon reissulta ajoissa kotiin (perjantaina) ja SAAN olla kotona lasten kanssa koska maanantaina joudun taas lähtemään työreissuun ja palaan vasta 25.5.
      Nyt skidit nukkuu ja ite käyn läpi näitäki viestejä, samoin kaikkia keskustelupalstoja ja meilejäni. Nautin viinilasillistani ja menen kohta nukkumaan. Rentoutuneena, kotioloista nautien :)

      • totta, mutta

        missä vaimo on?


      • Vappu

        Hyvää äitienpäivää vaan ja nauttikaa lapsista.itse olen äiti ja omaki on olemassa ssamoin isoäiti. Itse olen usein töissä äitienpäivänä ja usein on haikee olo, kyllä se mies jotenki yrittää muistaa ja lapsetkin.


    • samassa tilanteessa oleva

      Ymmärsin viestisi, vaikka joillakin tuntui olevan vaikeuksia tajuta.. Olen ihan samassa tilanteessa. Nää perinteiset juhlapyhät on kaikkein pahimpia. Jos sattuu itsellä oleen vapaa viikonloppu, ei välttämättä edes viitsi lähteä mihinkään, kun joka paikka vilisee pareja. Nää on kait näitä yksinäisten vitsauksia.
      Sekin vaatii joskus rohkeutta, että tohtii astua ovesta ulos ihmisten ilmoille, varsinkin yksin. En mielellään lähde edes baariin ilman kaveria. Niitä baari-iltoja tuleekin sitten tosi harvoin, kun kaikki ystäväni tekevät vuorotyötä.
      Mutta kesä tekee tuloaan ja toivon mukaan jossain vastaan kävelee ihminen, joka vie jalat altani... Toivossa on hyvä elää!!!
      Hyvää äitienpäivää kaikille äideille!!!

    • umpi-impilampi

      On tosi tylsää... meil yks lapsi joka vie kaiken huomion. Virikettä on virikkeen päällekin, mutta ei tunnu riittävän. Ollaan molemmat vuorotyössä ja aika usein väsyneitä. vapaapäivät eri aikaan ja mummot tai kummit ei hoida, paitsi yks kummi n. kerran kuussa päivällä. Siis omaa tai aikuista yhdessäoloaikaa ei juurikaan ole. Koen itseni huonoksi äidiksi kun en jaksa olla onnea ja auvoa, vaan turhaudun villin lapsen kanssa joka tosi ripustautuva huomiosta. Jos kaksi aikuista jutskaa, hän häiriköi kuin apina, mustasukkainen. Kiellot jne. menee kuuroille korville. Sit koita siinä hoitaa kotityöt ja muut ihmissuhteet kun ei oo hetken rauhaa. Työ sosiaalista, oltava pirteä ja iloinen, tuntuu et sais olla itse ikiliikkuja mutta voimavarat koetuksella. Jos haluat ajatella omaa sisintä hetken, otettava se aika yöllä. ja sepä vasta voimaannuttavaa. Mut ei mahda mitään, näin se vaan toisilla menee.

    • Tiernapatsaalla.tavataan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      13
      5015
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      143
      3665
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      91
      2266
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1937
    5. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      142
      1903
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      44
      1827
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1566
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1435
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1236
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1175
    Aihe