AMK ins. tulot?

Olen elänyt perheessä, jossa vanhemmat olivat ns. "duunari ammateissa", ja rahaa tuli sen verran että elämään pystyi, ei juuri ylimääräistä. Koulutuksella aioin köyhyysloukusta taistella ulos että voisin edes joskus ostaa jotain kivaa tai matkustaa jonnekin.
Kysynkin, tienaako amk-koulutustasolla niin että käteen jää muksujen ruokkimisen jälkeen omaakin rahaa, vaikka ulkomaan matkaan pari kertaa vuodessa tai harrasteautoon? Entä yliopisto, kun näitä foorumeja lukeneena olen saanut kuvan että ylioppilas saisi kesätyöstäkin 50€/tunti, joka on enemmän kuin oma päiväpalkkani nyt kesätöissä

tekninen ala kyllä kiinnostaisi, mutta onko AMK:n kautta mahdollista nousta köyhyyden kurimuksesta Suomen Sosialistisessa Neuvostotasavallassa?

Eihän se raha onnea tuo, mutta helpottaa elämää kummasti.
132376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Tekniseltä (amk) alalta valmistuu ja on valmistunut tosi paljon inssejä. On ollut puhetta paljon viime aikoina, että alotuspaikkoja karsitaan -ja tätä viestiä on ollut ajamassa eteenpäin nimenomaan amk:t. Kaikille insseille ei kertakaikkiaan ole tarvetta(?).

Tietotekniikan inssit tienaavat insseistä yleisesti ottaen parhaiten. Niitä valmistuukin eniten. Lähtöpalkat insseillä vaihtelee, mutta saattaa aivan aluksi olla jopa 1700-1800 €/kk paikkoilla. Mutta suositukset meille on siinä alk. 2300€:ssa. Mutta KAIKKI tuntuu olevan kiinni työkokemuksesta (suoraan koulunpenkiltä ilman harjoittelua tai alan kesätöitä on tosi vaivalloista ponnistaa -muista tämä!!!). Palkat tuntuvat määräytyvän vähän työn vaativuuden mukaan...Pitää kyllä näin juuri valmistuvana sanoa, että työmaailmassa on valtavasti yrityksiä, jotka eivät arvosta juuri valmistuneita siinä mielessä, että maksaisivat heti suoraan palkkasuosituksen mukaista palkkaa -toisaalta (ja toisaalta) mahdoton työnantajalta sellaista vaatiakin.

Yliopistosta valmistuvat DI:t tienaavat paremmin,onhan se selvää. Mutta seuraappa työpaikkailmaoituksia esim. hesarista, niin hyvin usein työhön voi hakea DI ja amk-inssi kummatkin(!)...

Riippuu paljon asuinkustannuksistasi ja elämäntavastasi, kuinka paljon käteen jää kuukaudessa. Mutta kyllä sitä pystyy ihan toimeentulemaan, kun tekee rehellistä työtä ja hyvin. Pomo sanoi juuri että "hyvälle työntekijälle löytyy aina töitä".

Good luck valitsemallasi tiellä. -Jos juku asia kiinnostaa, ei sitä kannata työntää sivuun!(?)

-juuri valmistuva inssi

Äänestä
  • Kuukausipalkka 2500€. Päälle tulee vuosibonus 7500€/v.

    -Tuotannon esimies-

    Äänestä

Hienoa, kerrankin järkevä ja kiinnostava kysymys!

Insinööri tienaa töihin päästessään alkuvaiheessa tuommoiset 2000 - 2300 euroa kuukaudessa, kokemuksen karttuessa siihen sitten mahdollisesti hieman lisää päälle. Inssit on tänäpäivänä mielestäni juuri niitä "keskituloisia", keskimäärin keskiverto palkkaa ansaitsevia.

Kyllä keskituloinen suomessa ihan mukavasti pärjää, jos odotukset on noinkin realistisia kuin sinulla. Asunnon saa varmasti jonkilaisen hankittua, autonkin ja ruokaa pöytään. Säästäväisesti kun elelee niin eiköhän ulkomaillekin ole tuon pari kertaa varaa vuodessa lähteä.

Mutta mikään erityinen rahasampo ei insinöörin ammatti ole, ihan perusduunia peruspalkalla. Eikä yliopisto tuo sen enempää onnea ja autuutta, no toki joillain aloilla, esim. lääkäreillä on bruttopalkat varsin koviakin, mutta kyllä ero verojen jälkeen on kuitenkin melko vähäinen. No, tokihan viidestä tonnista verojen jälkeenkin jää absoluuttisesti aika mukavasti enemmän, kuin kahden tonnin brutosta. Mutta kokonaisuutena, Suomessa tuloerot ovat kaiken kaikkiaan todella vähäiset.

Minä olen koulutukseltani ekonomi, suhteellisen tuore sellainen, ja saan palkkaa melko tarkalleen suomalaisen keskipalkan verran. Tyytyväinen en ole, mutta toimeentulon näkökulmasta: kyllähän tällä ihan ok pärjää

Äänestä

Olen itse elänyt perheessä, jossa äidillä on yliopistotutkinto ja isä media-alan ammattilainen. Rahaa oli sen verran että elämään pystyi, ei mitään ylimääräistä. Autokin oli aina jokin perusauto - Mazda, Talbot jne. Ulkomaan matkoja ei juurikaan ollut, pari kertaa käytiin sosialistisissa tasavalloissa lomilla ja tietenkin Ruotsissa.

Jos sinne amk:uun menet, tee se puhtaasta mielenkiinnosta, älä rahanhimossa. Tänä päivänä asiansa osaava ammattimies esimerkiksi sähkö-, putki- tai rakennusmies tienaa paljon enemmän kuin perusinsinööri. Toisaalta jos ajattelee asiaa pitemmällä aikavälillä, koulutetumpi pärjää työmarkkinoilla usein paremmin silloinkin kun taloudella yleisesti menee huonommin.

Omalla kohdallani suurimpana motivaatiotekijänä oli ammattikoulun jälkeen syventää oman alani osaamista sekä jättää vuorotyöläisen elämä taakseni. Vuorotyö johti uniongelmiin ja lääkärikin suositteli vuorotyöstä jättäytymistä. Näissä tavoitteissa olen onnistunut: minulla on säännöllinen päiväsaikaan tapahtuva työ sekä koulutustani vastaava työtehtävä. Palkkaan sen sijaan en ole ihan tyytyväinen. Mutta sekin todennäköisesti nousee kunhan kokemusta kertyy lisää ja saan tutkinnon valmiiksi.

Onnea elämääsi, mitä sitten ikinä päätätkin tehdä.

Äänestä

AMK-inssien palkat eivät korkeita ole mutta suhteuttamalla menot tuloihin onnistuu hyvin.

Äänestä

Tässähän on tullut hyvin asiallisia vastauksia. Mainittakoon vielä muutama asia:
AMK-inssin lähtöpalkka on tosiaan perustasoa tai vähän alle, mutta yleisesti ottaen tällä koulutuksella on mahdollisuus päästä uraputkeen ja vuosien saatossa parempiin töihin paremmille palkoille. Tähän tietenkin tarvitaan paljon muutakin kuin koulutusta. Pelkkä koulutus ei takaa että pääsisit ylenemään perusduunarihommista yhtään mihinkään.

Toinen asia mikä kannattaa muistaa, on koulutusaika. AMK-inssiksi luetaan keskimäärin 4 vuodessa. Diplomi-inssillä on yleisesti ottaen parempi palkka (ja isompi vero), mutta heidän opiskeluaikansa on keskimäärin 6 vuotta. Sitäkin kannattaa miettiä, että paljonko siinä kahdessa vuodessa kerkeää tienaamaan, kun diplomi-insseiksi lukevat kituuttelevat opintotuilla.
Toisaalta taas, ammattiopistoista valmistuneet ovat voineet olla töissä 4 vuotta ennen amk-inssiä. Heillä taas on huonommat mahdollisuudet (koulutuksensa puolesta) edetä urallaan korkealle.

Ja omasta kokemuksesta vielä sen verran, että olen ensimmäisen vuoden AMK-opiskelija tekniikan puolella, ja pääsin kesätöihin oman alani hommiin (työkokemuksen, koulutuksen ja suhteiden avulla). Tuntipalkka on yli 13 euroa, eli paljon enemmän mitä osasin edes toivoa. Viime vuoden kesätöistäkin on rahaa jäljellä vielä vaikka kuinka. Jotkut varmaan nauravat että onpa pieni palkka, mutta näillä rahoilla elän kyllä juuri niinkuin haluan. Minua ei bemarit taikka ulkomaanmatkat kiinnosta, omat harrastukseni ja mielenkiinnon kohteet ovat hieman halvempia.

Äänestä
  • olen ammatiltani levyseppähitsaaja ja tienaan useita miljoonia vuodessa ja asun Monacossa. t.häkkinen

    Äänestä

  • Voisitko vielä hieman kertoa tulevasta työstäsi lisää. Itse olen muutaman vuoden ollut valmistumisen jälkeen töissä teollisuudessa. Työt ovat olleet ihan ok ja "kädet vapaat" Tuntipalkkani on kuitenkin noin +10% sinun palkkaasi nähden. Ei sillä, ettetkö olisi tuon arvoinen. Olen vain utelias, että millaisista hommista saat jo noin hyvin? Olethan vasta "ekan" vuoden opiskelija(ei korreloi osaamiseen).

    Äänestä

  • ylempään keskiluokkaan olisi tarkoitus kavuta, koska olen huomannut että perheen varallisuus tilanne tuntuu periytyvän jos kukaan ei pistä kierrettä poikki siirtymällä joko ylös tai alaspäin. Mitään maybachia en edes odota, mutta olisihan se kiva ajaa alle kymmenen vuotta vanhalla autolla ilman että pitää tuskailla laskujen kanssa ja ostaa vaatteet kirpputorilta, eli kykenisi nauttimaan elämästä.

    Siihen asti kuuntelen Popedan 20 centtiä -biisiä.

    nykyinen kesätyöliksa on kympin pintaan, mikä on ihan hyvä kun muistaakseni 2002 se oli vielä 7€/h.

    Äänestä

  • utelias kirjoitti:

    Voisitko vielä hieman kertoa tulevasta työstäsi lisää. Itse olen muutaman vuoden ollut valmistumisen jälkeen töissä teollisuudessa. Työt ovat olleet ihan ok ja "kädet vapaat" Tuntipalkkani on kuitenkin noin +10% sinun palkkaasi nähden. Ei sillä, ettetkö olisi tuon arvoinen. Olen vain utelias, että millaisista hommista saat jo noin hyvin? Olethan vasta "ekan" vuoden opiskelija(ei korreloi osaamiseen).

    No sanotaan että työt ovat paperitehtaalla "perusduunari" hommia.

    Tuskin näitä töitä tulen tekemään kun valmistun, mutta on kuitenkin omaan alaani liittyvää ja saa hyvää työkokemusta sekä tietoa siitä että mikä se työ on ruohonjuuritasolla... jos vaikka tulevaisuudessa pääsisin johonkin alemman/keskitason johtajahommiin. Sellainen olisi ainakin haaveena.

    Äänestä

Mutta huomio myös se, että vaikka DI:ksi opiskelu kestää sen vuoden/kaksi pitempään on Dippa-inssien työtilanne monilla aloilla huomattavasti parempi, kuten tutalla tai ympillä.
DI-puolella koulutusmäärät ovat vielä jossain määrin siedettävät.

Äänestä
  • Pystyn puhumaan tietenkin vain TTY:n asioista, mutta tietojesi pätevyys on vähintään kyseenalainen. Tuotantotaloutta opiskelevien työllistyminen on jonkin verran keskitasoa parempaa, kun taas ympäristöteekkareiden työllistyminen on selkeästi keskiarvoa heikompaa.

    Siitä en sitten osaa sanoa, että miten tiedot tulisi suhteuttaa AMK-opiskelijoiden vastaaviin lukuihin.

    Äänestä

  • flkajsdsföaje kirjoitti:

    Pystyn puhumaan tietenkin vain TTY:n asioista, mutta tietojesi pätevyys on vähintään kyseenalainen. Tuotantotaloutta opiskelevien työllistyminen on jonkin verran keskitasoa parempaa, kun taas ympäristöteekkareiden työllistyminen on selkeästi keskiarvoa heikompaa.

    Siitä en sitten osaa sanoa, että miten tiedot tulisi suhteuttaa AMK-opiskelijoiden vastaaviin lukuihin.

    AMK:n ymppi-insseillä on liki toivoton työllistymistilanne ja melko huono myös ymppi-DI:llä ja TUTA:lla DI:t työllistyy selkeästi paremmin.
    Konetekniikassa eroa ei työllistymisessä kuulemani mukaan juurikaan ole..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyisin vaan kirjoitti:

Olen elänyt perheessä, jossa vanhemmat olivat ns. "duunari ammateissa", ja rahaa tuli sen verran että elämään pystyi, ei juuri ylimääräistä. Koulutuksella aioin köyhyysloukusta taistella ulos että voisin edes joskus ostaa jotain kivaa tai matkustaa jonnekin.
Kysynkin, tienaako amk-koulutustasolla niin että käteen jää muksujen ruokkimisen jälkeen omaakin rahaa, vaikka ulkomaan matkaan pari kertaa vuodessa tai harrasteautoon? Entä yliopisto, kun näitä foorumeja lukeneena olen saanut kuvan että ylioppilas saisi kesätyöstäkin 50€/tunti, joka on enemmän kuin oma päiväpalkkani nyt kesätöissä

tekninen ala kyllä kiinnostaisi, mutta onko AMK:n kautta mahdollista nousta köyhyyden kurimuksesta Suomen Sosialistisessa Neuvostotasavallassa?

Eihän se raha onnea tuo, mutta helpottaa elämää kummasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu