Eli miten on asianlaita, jos rakennusoikeus on kaikki käytetty..(rivitalosta kyse)ja lisätilaa haluttaisiin tähän, ettei tarttis enää muuttaa...Siis on olemassa kauhean iso wc, jossa jopa pieni ikkuna ja on ruvennut mietityttämään, että jos sen yhdistäis viereiseen aulatilaan ja rakentais aulaan seinän niin siinähän olisi huone! (Pytynkin voisi siirtää seinän toiselle puolelle kun siellä on kylpyhuone, jonne se mahtuisi ihan hyvin..)Siis lisähuoneelle olisi kova tarve. Siihen voisi vielä yhdistää ns. matalaa tilaa lappeen alta eli alle 160 cm korkeata ja sitten alkais olla tilalla kokoa jo vaikka kuinka.
Mutta mitä lupia tähän tarvitaan vai onko suunnitelma ihan mahdoton? Voiko vessan muuttaa huoneeksi ja lasketaanko vessaa lainkaan mihinkään rakennusoikeuden pinta-alaan?
Pitääkö kiltisti vaan yrittää hakea jotain poikkeuslupaa?
Osaako kukaan neuvoa? Vai olisko viisainta vaan laittaa ilmoitus lehteen että myydään ja toinen, että ostetaan...?
Mutta mitä lupia tähän tarvitaan vai onko suunnitelma ihan mahdoton? Voiko vessan muuttaa huoneeksi ja lasketaanko vessaa lainkaan mihinkään rakennusoikeuden pinta-alaan?
Pitääkö kiltisti vaan yrittää hakea jotain poikkeuslupaa?
Osaako kukaan neuvoa? Vai olisko viisainta vaan laittaa ilmoitus lehteen että myydään ja toinen, että ostetaan...?
Vastaukset 9
Vanhimmat
jos teet vessassa töitä.
Kiitos nopeasta reaktiosta! Minä ryhdyn heti toimiin, kun lupaa en tarvitse..kivaa, kaadetaankin huomenna seinät ja pistetään oikein iso työpöytä sinne ja sitten vaan todetaan, että ei tähän mitään lupaa tarvita! Ja mitä sitä pönttöä poistamaan siitähän saan oivan työtuolin sillä minähän teen työkseni muutenkin vaan ns. paskahommia. Ei paskempi juttu siis!
Mutta toisaalta, jos haluankin sinne laittaa sängyn niin mitäs sitten...no jaa, kai vessaan voi laittaa sängynkin.Ja hommat sujuu siinäkin.
Edullisin ratkaisu on ottaa sylimikro aamupaskalle mukaan. Siinä oppii tekemään vain oleelliset työt, ennenkuin materiaali ehtii ikävästi kuivahtaa kankkujen väliin. Paperihommat hankaloituisivat tässä tapauksessa jonkin verran, joten ei pöntölle kannata jäädä liiaksi nautiskelemaan.
Käyttötarkoituksen muutos tuo on, mutta helppoon suuntaan eli vedellisestä tilasta kuivaksi. Vessasi on jo laskettu rakennusoikeuteen, joten sillä osastolla ei ongelmia ole. Ikkunapinta-alan pitäisi olla vähintään 10% tulevan työhuoneen lattiapinta-alasta (yli 160 cm korkea tila), jotta työhuone olisi virallinen huone.
Ainoa isompi ongelma, mitä tulee mieleen, on se, ettei vaan jotain mahdollisesti purettavaksi tulevista seinistä ole käytetty kattorakenteiden osana.
Selvillä vesillä olet, kun kysäiset rakennusvalvonnasta. Ne neuvot olet jo maksanut verorahoillasi.
lähinnä siis vaan mietittiin sitä justiin, että rakennusoikeutta ei ylitellä jos hulppeat wc-tilat otetaan muuhun kuin yo. viesteissä viitattuun käyttöön. Purettavat seinät eivät käsittääkseni kannattele kattoa, että siinäkin mielessä voidaan toteuttaa. Lisäksi siinä aulassa on iso ikkuna, niin että kyllä tuosta huone taitaa vielä tulla.
Kiitos vastauksesta, otan yhteyttä rakennusvalvontaan.
asuintalooon. Eli pitää keksiä joku muu nimi.
Ja varaudu heti noin 10000 euron kustannuksiin.
tilan nimi olla makuuhuone? Miksi pitäisi maksaa 10 000? Putkimiehelle?
Siis jatketaanpa ajatusta: Jos vaikka haluankin vessan sinne, missä nyt on makuuhuone niin voiko kaava kieltää sen? Että rakennan makuuhuoneeseen väliseinän ja vedätän putket sinne? Voidaanko kaavassa sanoa, että saa rakentaa n neliötä huoneita ja n neliötä saniteettitiloja ja n neliötä pitää olla varastoa. Olen tässä, kuten näkyy aika pihalla, ja rakennusvalvoja varmaan osaa auttaa, mutta ehkä joku täälläkin.
Ja raha on rahaa, minä en vaan halua muuttaa enää minnekään. Maksakoot sitten mitä vaan. (Okei, 50 000 euroa on jo liikaa....)
vessojen siirroista, lattiat pitäis piikata auki viemäreiden takia ja yhtiön hankkia rakennuslupa ja sitä ennen suunnitelmat: arkkitehti, rakenne, lvi, sähkö.
Sunnitelmat maksaa noin 5000 euroa ja työ toisen 5000 euroa. Siis jos hankkeeseen ryhdytään, mihin en tosiaan usko. Eihän siinä lisäneliöitä tule lisää jos seiniä siirrellään.
Miksi yhtiön pitäisi innostua?
Koko homma menee niin, että yhtiön puolesta tarvitaan pari hallituksen päätöstä
ja nimi valtakirjaan. Muutoin koko homman hoitaa hakija.
Suunnittelukustannukset 5000, heh!
Meinaatko suunnitella koko rivarin uusiksi?