Menin sitte ostamaan Ooppelin vaikka siitä varoiteltiin. Öljyä vei ihan sikana ja käytin huollossa jossa vaihdettin venttiilinvarrenkumit (makso ihan vitusti). Öljyn lotraus tuntui loppuvan...(ja vitut...)ja niinpä sainpa surukseni todeta että huollon jälkeen ajettuani n.7000tkm öljytikku oli vajentunu alle puoleen!!! Mikään vanhoista corolloista, carinoista, mazdoista ei syöny tommosia määriä öljyä!! OOPPELI ON PASKA NYT SE ON TODETTU HENK.KOHT!!!!
Astra G -98
ei perkele
112503
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tuskinpa kirjoittelisit moista, jos oikeesti omistasit ko. auton. Itelläni ei vie ainakaan yhtään enempää öljyä, kuin edelliset autoni: 626 (2 kpl), Carina e, Corolla, Pösö, Volkkari, Sitikka ym. Päinvastoin. On viattomin auto, mikä mulla on tähän asti ollut.
et tutkinut/tutkituttanut ostamasi auton kuntoa ?
Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis :-D
PS. oma Astra G vm. '00. Ostin uutena. Ei mitään vikaa kokoa aikana. Vain määräaikasihuollot tehty. Auto edelleen kuin uusi. Yltä, sisältä, alustasta, myös tekniikka.
Pakokaasutestin tulokset kuin uudessa. Viime viikolla tämä(kin) todettu katsatuksessa.
Joo opeli on tosi huono. Ei ne turhaan immeiset siitä varottele. Öljyy ja pensaa kuluu ihan kauhiasti.
Ei voi kun nauraa näille vuodatuksille, heh.
Ei Opeleissa oo mitään vikaa!
Ensinnäkin oli automerkki mikä tahansa niin joskus on sattunut varmasti pääsemään "maanantai"-kappaleita maailmalle joka on ihan ymmärrettävää kaikkien automerkkien kohdalla. Voihan olla myös sekin että entinen/entiset autosi omistajat ovat laiminlyöneet autosi huoltovälejä tai muuten vaan kohdellut autoasi huonosti.
Mulla oli n. pari vuotta sitten just tollanen vuoden -98 G opel astra, mallia 1.6 16v HB ja ajoin sillä 89000-136000tkm:iin ennen kuin myin. Oli kuule luotettava auto, eikä syönyt öljyä ja bensaa vei ihan normaalisti mitä se nyt normaalisti kuluttaa eikä yhtään enempää. Itse myin autoni taloudellisista syistä kun muutin omilleni ja silloin luulin ettei olisi ollut varaa pitää niin uutta autoa mutta olisihan tuota ollut varaa. Nyt mulla on vuoden -95 honda civic 1.4 16v liftback...siihenkin oon "ihan" tyytyväinen, mutta silti astra oli parempi auto, mielestäni.
Olen ollut tyytyväinen Opeliin.
Mielestäni on tyhmää ja lapsellista haukkua autoja ja ylistää jotain merkkiä yli muiden...
Moni on varmaan samaa mieltä kanssani...
vuonna -98 saattoi olla vielä alimittaiset männät, josta johtui "liika" öljyn kulutus.
Luin jostain sallittuja öljyn kulutuslukemia. Olikohan Corollassa 1 l. 1000 km. ja monessa muusakin merkissä samaa luokkaa. Astrassa oli muistaakseni jotain 0,3 l. 1000 km.
on käyttäjänmanuaalissa max 0.075l/100km = 0.75l/1000km.
Siis tuo aluksi mainittu n. 0.5-0.6l/7000km = alle 0.1l/1000km eli todella vähäinen öljynkulutus (tikun ylä ja alarajanväli on 1l).
Ihmettelen tuota kirjoituksen aloittajan reaktiota ????????
..minä ainakin sen ymmärsin viestin aloittajasta että Opel syö öljyä enemmän kuin japsi-autot. Todella outoa öljyn kulutusta...
on se kumma mul on g astra 1.6 16v -2001 aj.170000 viime öljyn vaihto väli lipsahti 300000km eikä syönnyt yhtään öljyä. vaimolla on f astra 1.6 16v se söi öljyä mut kun viimeksi suoritin öljynvaihdon niin ajattelin kokeilla opelin omia öljyjä ja kannatti ei syö enään öljyjä (vaimolla oli ennen carina ja se kulki öljyllä)
kyl mäkin yhdyn tohon civikin ajajan mottoon et eikö se oo sama kuka milläkin ajaa jos on kerta tyytyväinen ostokseensa opel,toju.ww. ym. ym
Opelin omia ÖLJYJÄ?? Tehäänkö niihin rouskuihin ihan omat öljyt nykyään?? :D
Eipä minun Astrassani mitään moisia vikoja ole ollut. Ei vaan kannata mennä ostamaan paskaa....