Kouluun pääsy...

Onko aivan mahdotonta päästä johonkin kouluun, jos ei sinne edes yhteishaussa ole hakenut..? ja siis tarkoitan nyt jos saisi sellaisen paikan jota ei ole täytetty, kun koulu on alkamassa.
3548
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mä esim satuin pääsemään lukion jälkeen yo-merkonomilinjalle, ku paikkoja oli täyttämättä. Yhteishaussa en ollut lainkaan hakenut sinne. Hain silloin ed. keväänä vain Jkl:n ammattikorkeeseen.

Äänestä

juups on mahdollista päästä tuolla tavalla opisklemaan. sillon kun saat tiedon ettet päässyt mihinkään opiskelemaan tms niin soitat vaan sinne oppilaitokseen ja kysyt onko kyseisellä linjalla/lukiolla peruutuspaikkoja tai muuten vaan tilaa. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jeps kirjoitti:

Onko aivan mahdotonta päästä johonkin kouluun, jos ei sinne edes yhteishaussa ole hakenut..? ja siis tarkoitan nyt jos saisi sellaisen paikan jota ei ole täytetty, kun koulu on alkamassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu