Uudet venttiiliohjurit ?

Noin 200 tkm mittarissa ja pieni pölläys käynnistettäessä. Kone 1.8 ohc.

Minkähän hintainen remontti tiedossa ?
7776
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

muuta ole... onko öljynkulutusta? Ainakin eskoorttis pärjasi monta vuotta noiden tiivisteiden vaihdolla.
Osat maksoivat alle 20 ekua,työn tein itte ,aika helppo.Öljyn haukkaaminen loppui siihen .

Äänestä
  • Voisi tietysti kanssa riittää. Muistan vaan joskus kuulleeni, että lyijytön bensa ei riittäisi voitelemaan ohjureita ja tästä johtuen juuri ohjurit kulahtaisivat?

    Bensan seassa on käytetty nesteen lisäainetta.

    Öljyä vie sen verran, että 5 l kannu ei ihan riitä kympin vaihtovälillä, siis vaihtoon ja lisäyksiin.

    Äänestä

  • Sierraan kirjoitti:

    Voisi tietysti kanssa riittää. Muistan vaan joskus kuulleeni, että lyijytön bensa ei riittäisi voitelemaan ohjureita ja tästä johtuen juuri ohjurit kulahtaisivat?

    Bensan seassa on käytetty nesteen lisäainetta.

    Öljyä vie sen verran, että 5 l kannu ei ihan riitä kympin vaihtovälillä, siis vaihtoon ja lisäyksiin.

    lakkaavat puristamasta venttiiliä vasten. Vaihda/vaihdata kumit.

    Äänestä

Vaihdatin aikoinaan Ford huollossa samalla kertaa kuin nokkaremmen. Siinä yhteydessä ei paljon maksanut. Vaihtavat nopeammin kuin ehdit kissaa sanomaan ja öljyn kulutus (n. 1L/1000km) loppuu siihen. Tuo pöllähdys käynnistäessä on varma merkki ohjurinkumeista.
Muuten venttiilivälykset pitää säätää ennenkuin keinuvivut otetaan pois. Eli jos säädät välykset itse ennenkuin viet esim. Ford huoltoon ohjurinkumien vaihtoon niin säästät jonkinverran euroja.

Äänestä
  • Veis korjaamolle ja säädättäs venttiilit, vaihtas nuo kumit ja samalla nokkahihnan. Edellisestä vaihdosta ei kilometrejä ole kuin noin 50 tkm, mutta aikaa jo 5 vuotta. Lisäksi pienikin öljyvuoto taitaa lyhentää remmin käyttöikää huomattavasti. Mulla lähti joskus CVH escortista hihnasta hampaat mutta moukantuurilla ainoa kustannus oli hihnan vaihto.

    Äänestä

  • Sierraan kirjoitti:

    Veis korjaamolle ja säädättäs venttiilit, vaihtas nuo kumit ja samalla nokkahihnan. Edellisestä vaihdosta ei kilometrejä ole kuin noin 50 tkm, mutta aikaa jo 5 vuotta. Lisäksi pienikin öljyvuoto taitaa lyhentää remmin käyttöikää huomattavasti. Mulla lähti joskus CVH escortista hihnasta hampaat mutta moukantuurilla ainoa kustannus oli hihnan vaihto.

    Meikäläisen sierrallakin remppa edessä ja nyt vähän harmittaa, kun tuossa pari kuukautta sitten laitatin nokka-akselista lähtien osaa tuohon rieskaan ja nyt pitäisi ilmeisesti puolet autosta taas purkaa, että sais noi kumit laiteltua :/

    Öljyähän toi munkin riesa on aina vähän vienyt, mutta käynnistäessä alkanut nykyään pölläyttelemään.. -87 2.0i

    Äänestä

  • fjord kirjoitti:

    Meikäläisen sierrallakin remppa edessä ja nyt vähän harmittaa, kun tuossa pari kuukautta sitten laitatin nokka-akselista lähtien osaa tuohon rieskaan ja nyt pitäisi ilmeisesti puolet autosta taas purkaa, että sais noi kumit laiteltua :/

    Öljyähän toi munkin riesa on aina vähän vienyt, mutta käynnistäessä alkanut nykyään pölläyttelemään.. -87 2.0i

    Eli remontti on helppo. Ruiskukoneesta imusarja pois, venttiilikoppa, keinuvivut, tulpanreikäadapterillä painetta sylinteriin ettei venttiilit putoa, paina venajousi kasaan ja poista kiilapalat/jousi, tiiviste esillä. Palikat kasaan ja liuskamitalla venttiilinvälykset kohdilleen, olikohan imu 0.20/pako 0.25mm, kunkin pytyn ollessa yläkuolokohdassaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sierraan kirjoitti:

Noin 200 tkm mittarissa ja pieni pölläys käynnistettäessä. Kone 1.8 ohc.

Minkähän hintainen remontti tiedossa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu