Formula ykkösten tylsät vuodet taitavat vaan jatkua. Vuosia meillä oli "ilo" katsoa kun ruudussa ajeli se yksi ja sama punainen auto. Onneksi ruudusta tulee NASCARia ja CHAMPpia, ja aiemmin tuli INDYä ja CARTtia.
Formulasta olen viime vuosina katsonut vain lähdön. Pääsyy on ollut Schumacherin ylivoimasuus mutta surkeat ohjaajat ja kuvaajat ja selostajat ovat lähes yhtä syyllisiä.
Formulasta olen viime vuosina katsonut vain lähdön. Pääsyy on ollut Schumacherin ylivoimasuus mutta surkeat ohjaajat ja kuvaajat ja selostajat ovat lähes yhtä syyllisiä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
lukea romaaneista ku lopun. Siirryin jo parikymppisenä aforismeihin, ei turhia jaaritteluja. No joo, joskus voi jonkun hyvän rompsun lukeakin, mut niitä on melko vähän. Mieluummin luen InStylea, siinäpä teille korkeakultturia kerrakseen. :)
Kilpailun tylsyys riippuu useimmiten radasta...
Tällä kaudella on nähty 2 hyvää kisaa, ja ne olivat Bahrain (paljon ohituspaikkoja) ja Australia (paljon romutuspaikkoja)
Nyt on putkeen ajettu Imolassa, Nurburgringillä ja Barcelonassa, eli tällaisilla naurettavilla radoilla joissa ei ikinä tapahdu mitään.
Onneksi seuraava kisa ajetaan luojan kiitos Monacossa. Siellä ei ole käytännössä lainkaan ohituspaikkoja, mutta siellä sentään syntyy ainakin vähän romua. Tähän Espanjan kisaan verrattuna Monaco EI VOI olla huonompi. Ulkomaalaisilla foorumeilla tämä Barcelonan GP on jo haukuttu maan rakoon, Alonsonkin kannattajien mielestä tämä kisa oli tapahtumien osalta melekoosen köyhä. ;)
Onneksi on Monaco. Saisi mielellään sataa kaatamalla vettä siellä. Puolet keskeyttää jo 10 kierroksen jälkeen. Aika-ajoonkin rankkasadetta ja vaihtelevaa niin, että kärkikymmenikössä olisi Toro rossoja, agureita ja midlantteja. Rellut ja kumppanit viimeisinä. Kuitenkin kisa perutaan jos tulee vettä kun kuskien turvallisuutta täytyy varjella. Noilla palkoilla on turvallisempaa romuttuneessa autossa kuin vihaisten katsojien käsissä.