Tietääkö joku onko Sipoon ruotsinkielisille kylille olemassa suomenkielisiä nimiä? Olen joskus kuullut ehdotuksesta, jossa Söderkullaa olisi kutsuttu Eteläkummuksi tai johonkin siihen suuntaan. Myös muille kylille on ollut olemassa jokin ehdotus suomenkieliseksi nimeksi.
Sipoon kylien nimet?
9
1426
Vastaukset
- aika ohi
En tiedä onko suomenkielisiä nimiä, mutta nythän niihin olisi jo syytä, koska silmänkääntötemppujen aika on ohi ja Sipoon virallinenkin enemmistökieli on suomi.
- wanha parempi
Mielestäni on typerää ruveta muuttamaan vanhoja tuttuja nimiä oudoiksi suomenkielisiksi väännöksiksi. Itse asiassa tällaisesta hölmöydestä on jo osittain alettu luopuakin. Esimerkiksi Espoossa Gumböle väännettiin moniksi vuosiksi typerääkin typerämpään muotoon Kumpyöli, mutta nyt se on taas pelkästään Gumböle. Vanhojen suomenkielisten sipoolaisten suussa monet ruotsinkieliset paikannimet ovat joka tapauksessa suomettuneet (esim. Gesterby=Kesterinkylä), mutta ei niitä tarvitse sentään virallistaa.
- Nimimerkki
Hyve wanha parempi,
Kiitokset asiallisesta vastauksestasi - käännä nyt sitten Gumbo suomeksi Qumpyöveliksi...
Olen täsmälleen samaa mieltä ja näistä vastaväittelijäistä voisi väittää, että ovat fennomaaneja EU-aikaan...??? Snellman eli sentään 18xx.
Olkaa ilosia siitä että meillä vielä on kunnon alkuperäisväestöä (aboriginales) keskuudessamme ja nimistö on osaa tätä.
Ha´ en skön dag vid havet!
- Södisläinen
Nyt kun Söderkullan postinumero on 01150, niin olisiko se sama Eteläkummulle? Eiköhän säästö syistä pidetä nimet vanhoina. Mulle olis nuo tie-
kyltitkin käynneet vanhan järjestyksen mukaan. Olisi säästynyt nekin rahat hyödyllisempään, eli
vanhusten hoitoon vaikka.- järkeä vaihdella
paikkojen nimiä,turhanpäiväistä ja kallista Halos-leikkiä,vaikka en sipoolainen olekkaan,joudun siellä joskus työn puolesta käymään,vittu jos vielä nimet muutettais olisin ihan pihalla.
- kielestä
Kyllä se sama postinumero kelpaa sekä ruotsin- että suomenkielisen nimen yhteydessä, asiaa voi varmistella vaikkapa tuolta ->
http://www.verkkoposti.com/e3/postinumeroluettelo - samat on
Vain perusjuntti voi ihmetellä tuollaista asiaa. Jos postinumero on 04130 (Sipoo), se on sama myös osoitteella Sibbo.
- Isolla joukolla tyhmyys tii...
järkeä vaihdella kirjoitti:
paikkojen nimiä,turhanpäiväistä ja kallista Halos-leikkiä,vaikka en sipoolainen olekkaan,joudun siellä joskus työn puolesta käymään,vittu jos vielä nimet muutettais olisin ihan pihalla.
Sipoossa olisi ihan sama kummalla kielellä tiekyltit on.
Meidän verorahoja käytetään todella tyhmästi....kylttijen vaihtamiseen..ihan kuin ei olisi parempaa käyttöä niillekkin rahoille.
Olisivat voineet antaa olla kyltit vaikka ruotsin kielisinä...sillä ei ole mitään väliä...rahaa olisi säästynyt paljon.
Olen sipoolainen enkä itse osaa pätkääkään ruotsia.. - Porvoosta
Isolla joukolla tyhmyys tii... kirjoitti:
Sipoossa olisi ihan sama kummalla kielellä tiekyltit on.
Meidän verorahoja käytetään todella tyhmästi....kylttijen vaihtamiseen..ihan kuin ei olisi parempaa käyttöä niillekkin rahoille.
Olisivat voineet antaa olla kyltit vaikka ruotsin kielisinä...sillä ei ole mitään väliä...rahaa olisi säästynyt paljon.
Olen sipoolainen enkä itse osaa pätkääkään ruotsia..Jos yhtään lohduttaa niin Porvoossa tehtiin tuo kilpien vaihto-operaatio noin 30 vuotta sitten ja Sipoossakin se olisi tehty jo 90-luvulla ilman RKP:n metkuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201797
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991608Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy491154Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441020Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29939Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50866Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47856Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37800Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56788Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37770