Luin englanninkielisestä matkaoppaasta, että uudessa seelannissa olisi myös voimassa meilläkin tunnetut jokamiehenoikeudet ainakin telttailun osalta. Onko kukaan kokeillut telttailua jollain mukavalla, rauhallisella rannalla? Liekkö kuinka turvallista? Olisihan se mukavaa herätä aamulla valtameren kohinaan ja karistaa unen rippeet silmistä pulahtamalla viileään valtamereen :). Aiomme näet ottaa teltan mukaan matkalle uuteem seelantiin ja jos sopiva paikka löytyy niin viettää ainakin yksi yö romanttisesti teltassa jollain kauniilla, rauhaisalla rannalla Tyynen valtameren äärellä.
"Jokamiehenoikeus"
6
1383
Vastaukset
- laukunpakkaaja
Kiva, että näitä "erilaisia" ideoita tulee vielä muillakin mieleen.
Eiköhän Uusi-Seelanti ole melko turvallinen paikka telttailla. Naapurimaa Australiaan tapaan melko turvallinen ja rauhallinen saarimaa.
Varmasti mukava herätä aaltojen kohinaan ja pulahtaa turkosin väriseen 30 asteiseen mereen aamuhelteellä :)- Kiwi
Laukunpakkaaja missä päin Uudessa Seelannissa voit pulahtaa 30 asteiseen meriveteen ???
Tuskin löytyy edes läheltä noin lämmintä luonnonvaraista vettä paitsi Rotoruan kuumilta lähteiltä - puhut
Kiwi kirjoitti:
Laukunpakkaaja missä päin Uudessa Seelannissa voit pulahtaa 30 asteiseen meriveteen ???
Tuskin löytyy edes läheltä noin lämmintä luonnonvaraista vettä paitsi Rotoruan kuumilta lähteiltäTuota samaa minäkin tässä mietin hetki aikaisemmin.. Ja jokamiehen oikeuksista, niitä tuskin tunnetaan Uudessa-Seelannissa, ainakaan samanlaisina kuin Pohjoismaissa. Tosin rannalla varmaan saa telttailla jos siltä tuntuu. Itse vietin kerran yön Meksikossa rannalla teltassa, oli ihan kiva kokemus. Tosin siellä sai aamukahdeksalta pulahtaa 30 asteiseen meriveteen!
- Minulito
Reissasin Uudessa-Seelannissa pari vuotta sitten vähän yli kuukauden ja useampi yö tuli teltassa nukuttua. Mahtava reissu oli ja maa on todella turvallinen, siitä ei ainakaan tarvitse huolia.
Itse olin siellä huhtikuussa ja alkoi olla jo aika kylmä telttailulle, joten jos olette pian lähdössä niin kannattaa varata paksu makuupussi.
Mutta vinkkinä voin sanoa, että etelä saarelta Motuekan läheltä löytyy Abel Tasman luonnonpuisto missä voi käydä retkeilemässä. Itse kävin siellä kolme päivää ja kaksi yötä vaeltamassa ja sitten vesitaksilla pääsin takasin lähtöpisteeseen. Sieltä löytyy vesiputouksi ja vihreää metsää. Kaunista. Molemmat yöt olin teltassa, ensimmäisen rannalla ja toisen telttailupaikalla mistä löytyi myös nuotiopaikka ja pikku majoja jos halusi sängyn alleen.
http://www.abeltasman.co.nz/
tuossa netti osoite joiltain matkanjärjestäjiltä. Matkan voi tietysti itsekin helposti järjestää: reppuselkään ja jalat alle. Niin helppoa se on :)
No mutta, hyvää matkaa teille!
Jos haluatte lisää vinkkejä niin autan kyllä mielelläni niin hyvin kuin pystyn, kysykää vaan :)- murupussi
Kiitos sulle aivan mielettömästi tosta ja linkistä ja ton paikan kertomisesta! :D
- Kiwifinn
Aika hyvin taalla voi leiriytya kunhan ei ole kovin nakosalla leirintaalueen vieressa. Etelasaarella on helpompaa kun on vahemman populaatiota ja paljon valtion metsia ja kansallispuistoja. Katso http://www.doc.govt.nz/explore/001~national-parks/index.asp
Pyoraily on hyva tapa reissata Etelasaarella, Pohjoissaarella on hiukan vaarallista jos tulee kapealla tiella toisesta suunnasta rekka ja toisesta suunnasta bussi. Mun piti ajaa ojan puolelle kyseisessa tilaanteessa vuosia sitten Aucklandista pohjoiseen. Lonely planet opaskirjoista loytyy pyoraily ja patikointioppaat tietysti Englannniksi. Kia Ora Tervetuloa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2754699Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442877Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k342871Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771816Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061664Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151190