Uskomatonta yleistystä ja saivartelua perheväkivallasta löytyi tuosta alempaa. Tutustukaapa tutkimukseen usko, toivo, hakkaus, taitaa olla ensimmäinen todellinen tutkimus aiheesta. 90% hakatuista on naisia, ja tähän vaikuttaa pitkälti juuri allamainittu väkivallan hyväksyminen. En siis itse pidä KENEKÄÄN harjoittamaa väkivaltaa hyvänä, mainittakoon tässä vaiheessa. Hyvä tekosyy väkivaltaan patriarkaalisten (miesten) mielestä on partnerin harjoittama provosointi, sekin kuuluu ilmiön luonteeseen. Minulla on elämässäni ollut yksi väkivaltainen mies, eivät häntä aikaisemmat eikä nykyinen mieheni ole joutunut juuri ääntään korottamaan, saati lyömään. Oletteko, naisten syyttelijät, tutustuneet yhteenkään todelliseen väkivaltaiseen suhteeseen? Minun exälleni riitti hakkaamisen syyksi se, että vitutti baarista tullessa: raahasi minut sängystä ja pahoinpiteli. Ja miksi en lähtenyt ensimmäisin lyönnin jälkeen? Samasta syystä kuin muutkaan uhrit: Ensin väkivaltaa ei tahdo uskoa todeksi ja uskoo toisen selittelyt siitä ettei asia toistu; väkivallan silti jatkuessa itsetunto murenee ja nainen alkaa itsekin uskoa syyllisyyteensä. En väheksy henkistä vaäkivaltaa enkä puolusta miehiään terrorisoivia naisia, mutta on järkyttävää lukea tuollaista yksisilmäistä syyttelyä. Olen itse työni puitteissa tavannut niitä ihmisraunioita, joiden psyyke on väkivallalla tuhottu. Arvostelijoiden taitaisi olla paras nähdä, kuulla ja LUKEA faktoista niin olisi mistä puhua.
Faktoja väkivallasta suhteissa
Nea
18984
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
minä ottaisin selkään jatkuvasti kuin kestäisin päivästä toiseen tapahtuvaa henkistä väkivaltaa.
...Tuhota illuusiosi, parisuhdeväkivalta ei ole vain fyysistä vaikka partnerilta turpaan saisikin. Väkivaltainen puoliso tekee kaikkensa alistaakseen, ja tähän kuuluu erottamattomasti myös psyykkinen väkivalta. Sen lisäksi "pelkkä" fyysinen väkivalta aiheuttaa pelkotiloja ja vakaviakin psyykeongelmia, jopa itsemurhan harkitsemista. Oliko lisää toiveita?
Kyllähän se tosiaan niin on, että väkivalta kuin väkivalta aiheuttaa vain negatiivisia seurauksia. Tuskin sen "kivempaa" on henkinen kuin fyysinenkään pahoinpitely. Ja samaa mieltä olen, että parisuhteessa varsinkin, ne kyllä valitettavasti kulkee yleensä "käsikädessä". Tuskin kukaan, jota "säännöllisesti" läheinen ihminen pahoinpitelee tms, voi väittää, etteikö se vaurioittaisi myös henkistä minää tai päinvastoinkin.
Olen iloinen niinden puolesta, jotka ovat saaneet kerättyä voimansa ja rohkeutensa, ymmärtäneet tosiaan, että hyvällä omallatunnolla saa ja pystyy jättämään sellaisen elämän taakseen, takuulla löytää parempaa. Ja varmasti jatkaa eteenpäin entistä vahvempana. Jokainen kun on kuitenkin oman itsensä herra.
Ja tsemppiä kaikille, jotka eivät vielä ole siihen kyenneet, mutta haluaisivat! Jos ei vielä koe olevansa siihen valmis, ei haittaa. Hyvä jo, että ymmärtää, ja haluaa sen loppuvan. Kannattaa miettiä tosissaan, miksi antaa itsensä sietää sellaista? Mitä itse elämältään haluaa.. Tuskin sisin "uhrin osaa" on ikinä halunnut... Elämässä täytyy osata olla terveesti itsekäskin...
Koittakaa kerätä voimianne ja itseluottamustanne. Kannattaa ehkä etsiä muualta niitä ilon aiheita. Varmasti niitä löytyy, ja ne auttaa jaksamaan.
Ettehän anna toisen sisäisen pahan olon pilata täysin omaa iloanne ja elämän positiivisuuttanne.
Sen arvoinen ei kai kukaan ihminen ole..? Ja koskaan ei ole liian myöhäistä!!! ; )
Ei muuta kuin pirteää marraskuun jatkoa kaikille!!! : ) Ja tsemppiä!
täytyy sanoa että välkky mikä välkky, et ole tainnut ikinä saada turpiisi...joten hanki ensin kokemuksia, kerro sitten yleisemmin ajatuksia...kiitos
naiset on henkisen väkivallan spesialisteja
se on paljon pahempaa kuin lyöminen
naiset osaavat henkisen väkivallan
mies on hermoraunio alta aikayksikön
sit se joko lähtee tai tappaa itsensä
jos alkaa lyömään, on nainen saavuttanut
voiton
naisen kateellisuus on hirveää
se näkyy myös mustasukkaisuutena
se saa kieroja piirteitä
kun käyn veljen luona kahvikupin
juomassa, kiljuu vaimo siitä viikon
kun käyn naapurin isännän luona
turisemassa, olen homo niinkuin
naapurikin
pitää vain keksiä ilonaiheita
elämästä
ei sitä naisen henkistä väkivaltaa
muuten kestä
sinun ex miehet on tehneet hyvän ratkaisun
eivät kestäneet sinua ja lähtkvät lätkimään
miehiä kuolee 90% naisten henkisen väkivallan
uhrina, miehillä ei ola valittavana kuin kapakkaan lähtö tai avioero, kun nainen alkaa
keljuksi, minä kärsin monta kuukautta vaimon
yhtämittaisesta mäkätyksestä, hankin korvatulpatkin, se kävi käsiksi, mutta en alkanut lyömään, tiesin, että sitä se halusi, sit olis ollut helppo kutsua poliisit ja hoidella homma
nätisti
vaimolla oli kuukauden nalkutussessio
se vaati turnauskestävyyttä
mutta sitten tulivat hyvät voimat apuun
se tuli sänkyyn, jossa olin tyyny
korvilla ja yritti lyödä, mutta löi
sängyn laitaan ja koko käsi meni mustaksi
rannetta myöten
Minkä tasoista tekstiä. Nähtävästi kukaan kirjoitukseni tajunnut ei ole kommentoinut, joten nämä vastakkaisen sukupuolen vihaajat ovat päässeet esittämään; kuinka kunnon friikki kirjoittaa. EI henkinen väkivalta ole ystävät armaat keneltäkään hyväksyttävää minun silmissäni, vaikka niin on joku luullutkin. Jos kirjoitetun ymmärtäminen tuottaa noin kovia ponnistuksia, lienee parasta jättää tuo säälittävä raapustelu.
puhuit aivan asiaa Nea, joten älä välitä tuon noista ylemmistä komenteista. vaikuttvat tulleen yhden miehen koneelta. paineiden purkua ilmeisimminkin. jos olisin hän, laittaisin tilan myyntiin ja muuttaisin vaikka Aurinkorannikolle mahdollisimman kauaksi "nalkuttajasta". kenenkään ei tarvitse kestää minkäänlaista henkistä/fyysistä piinaa. joten voimia kaikille väkivaltaisesta perisuhteesta pois yrittäville ja siinä onnistuneille!
naiset yrittää alistaa miehen
joka alkaa pärjätä ja menestyä
juuri kun saat ylennyksen, vetää
vaimo maton jalkojesi alta ja
naiskentelee putkimiehen kanssa
tai jättää eroanomuksen
naiset on yleensä sellasia, että menevät sen mukaan, jolla onnistuu, ja alkavat sitten alistaa
sitä, yleensä ottaen kaikki naiset on huoria, jos tilanne sallii, nainen on julma peto
paha sai palkkansa
nainen teki itselleen fyysistä väkivaltaa
"90% hakatuista on naisia".
Aivan niin, ainakin tilastojen mukaan. On kuitenkin tunnettu tosiasia, että miehet ovat hävenneet tunnustaa joutuvansa suhteessaan naisen fyysisen väkivallan kohteeksi. Tosin tähänkin on tulossa todennäköisesti muutos, kun muutamat miehet ovat uskaltaneet näyttää esimerkkiä avautumalla asiasta julkisuudessa.
Myös internetin keskustelupalstoilla on paljon miehiä, jotka anonyyminä valittavat samasta asiasta. Ja niille, jotka väheksyvät hentoja läpsäyksiä, raapimisia ja puremisia haluaisin todeta, ettei pahinta ole se läpsiminen, raapiminen tai pureminen, vaan ahdistava tunne, joka syntyy itselle rakkaan ihmisen mahdollisesta päällekäymisestä jatkossakin. Jatkuva "varpaillaan olo" ei ole kivaa varmaan kenestäkään.
Itse elin aikaisemmin suhteessa, jossa sain aika ajoin eriasteisesti turpiini. Jännää oli huomata asiasta eron jälkeen avauduttuani, kuinka kolmella ystävälläni oli aivan sama tilanne. Tosin hekin uskalsivat avautua vain humalassa ja kaksi kolmesta vannotti kertomasta kenellekään. Eikä kukaan meistä neljästä ole tietääkseni mukana perheväkivalta-tilastoissa.
Kertoivatpa tilastot mitä tahansa, en puolustele miesten lyömisiä, koska lyöminen on aina väärin. Kaikenlaisen provosoinnin voisi siitä huolimatta jättää vähemmälle, sukupuolesta riippumatta.
Enkä vihaa naisia, vaan hyvin paljon päinvastoin. Sen sijaan halusin ottaa kantaa provosoivaan kirjoitukseesi, joten sait varmaan mitä kaipasit.
Ovathan ne epäluotettavia, sillä varmasti kaikki uhrit eivät tule esiin; sukupuolesta riippumatta. Tarkoitukseni ei ollut provosoida, aihe ei ole enää edes niin kipeä että kokisin sillä jotain voittavani että netissä panettelisin. Väkivaltaa esiintyy, se on varmaankin fakta josta olemme yhtä mieltä. Juuri mainitsemasi epävarmuus toisen teoista on se, joka uhrin mieltä nakertaa;en ole missään vaiheessa väittänyt ettei miesuhreille kävisi aivan samalla tavalla kuin naisille. Siinäpä olisi haastetta kerrakseen, että väkivallasta kärsivät miehet saataisiin avun piiriin; ei naissukupuolelle pitäsi sallia mitään etuoikeutta pahoinpidellä ja nöyryyttää. Ihan oikeasti, olen kaikkea pahoinpitelyä vastaan enkä tarkoittanut vähätellä miesten kokemuksia asiasta.
henkista väkivaltaa myös kun pitää pelätä saavansa turpaan uhkauksia että kohta lässähtää vaikken turpaani öle saanut. entinen kyllä pieksi pari kertaa ensiapuun, ja taas sorruin samantapaiseen...
itelläni ei ole väkivallasta kokemusta...pienenä mue ei oo piesty joskus nyt tukkapöllyä sain,henkistä väkivaltaahan on melkein kaikkialla...osa pottuilusta saatta mennä jo väkivallankin puolelle.Olen myös aika läheltä seurannut miten alkoholisti aina saa anteeksi ja palaa kotinsa uutena miehenä kunne taas ratkeaa....ei sitäkään tajuuu et miksi sitä aina uskovat ku toinen kusettaa et ei juo enää..