Oon pätkä

Oonko lyhyt kun meen just seiskalle ja oon vaan 150cm pitkä??
7800
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ja samanpituinen kuin sinä, joten älä huoli...

Äänestä

En tiedä kumpaa sukupuolta edustat,mutta kirjoittelinkin juuri tuohon alemmas näistä pituusasioista.

Jos olet poika niin kasvupyrähdyksesi saattaa tulla ihan yhtäkkiä.Muistan kun itse olin yläasteella niin luokallani oli muutama poika jotka olivat kanssani samanpituisia (reilu 150)

Eipä mennyt kun hujaus niin he olivatkin 2 päätä pidempiä ;)
tietenkin myös perintötekijät vaikuttavat,osa jää lyhyiksi.

Jos olet tyttö,niin 150 on hyvä pituus.Itse olen ollut 12-vuotiaasta asti vain hieman muutaman sentin pidempi.Koroilla saa lisää pituutta.

Nämä pituusasiat ovat jossain iässä vaikeita juttuja.Muistan kun itse olin aina luokkani lyhyimpiä ja nykyään kaveriporukan lyhyin ja saan kyllä aina välillä vieläkin kuulla siitä ;)

Tsemppiä kaikille näiden asioiden kanssa painiville! Pituus ei ole se tärkein juttu,muistakaa se...

Äänestä

11w ja 145cm. mä oon lyhyt!

Äänestä
  • 11v ja 145 cm ei kyllä ole lyhyt pituus tuon ikäiselle, vaan ihan normaali. Muistan kun itse olin menossa seiskalle olin ittekin n.150 cm pitkä pätkä, ja minua harmitti pituuteni kovasti. Nyt olen menossa ysille, ja kahdessa vuodessa on tullut yhdeksän senttiä, eli olen 159 cm pitkä nyt, ja edelleenkin pojaksi lyhyt. Minua ei tosin enään harmita tuo pituus juttu, sillä alkava murrosikä on jo tuonut esiin joitakin pieniä merkkejä, ja uskon että saatan piankin hujahtaa ysin aikana 170 senttiseksi. Vielä mulla ei kuitenkaan ole äänenmurrosta. Sama juttu sulle, nauti vielä koostasi kun voit, jos siis olet poika, sillä tulet ehkä jo piankin kasvamaan nopeammin.Seuraava kesäsi VOI olla viimeine kesäsi tuollaisena. Jos olet tyttö on tuo jo ihan sopiva koko. Isosiskonikin on vain 151 cm ja ei välitä yhtään vaikka olenkin jo häntä pidempi.

    Äänestä

  • Nimimerkki kirjoitti:

    11v ja 145 cm ei kyllä ole lyhyt pituus tuon ikäiselle, vaan ihan normaali. Muistan kun itse olin menossa seiskalle olin ittekin n.150 cm pitkä pätkä, ja minua harmitti pituuteni kovasti. Nyt olen menossa ysille, ja kahdessa vuodessa on tullut yhdeksän senttiä, eli olen 159 cm pitkä nyt, ja edelleenkin pojaksi lyhyt. Minua ei tosin enään harmita tuo pituus juttu, sillä alkava murrosikä on jo tuonut esiin joitakin pieniä merkkejä, ja uskon että saatan piankin hujahtaa ysin aikana 170 senttiseksi. Vielä mulla ei kuitenkaan ole äänenmurrosta. Sama juttu sulle, nauti vielä koostasi kun voit, jos siis olet poika, sillä tulet ehkä jo piankin kasvamaan nopeammin.Seuraava kesäsi VOI olla viimeine kesäsi tuollaisena. Jos olet tyttö on tuo jo ihan sopiva koko. Isosiskonikin on vain 151 cm ja ei välitä yhtään vaikka olenkin jo häntä pidempi.

    11w tyttö ja 158-159cm ja painan n.39-40kg

    Äänestä

13.5v poika ja 163cm pitkä

Äänestä

Mä oon 12-v ja 144 cm ja 35 kg ja meen 6l.k kaikki meijen luokkalaiset on ainaki 155 cm pitkiä... ja painaa yli 40 kg..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pätkäää kirjoitti:

Oonko lyhyt kun meen just seiskalle ja oon vaan 150cm pitkä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu