OSITUKSESTA!!

Milloin ositus on viimeistään tehtävä avioerosta lukien? Jos toimittaa kaikki tarvittavat paperin, niin voidaanko ositus tehdä vielä esim. 4-5 vuoden kuluttua erosta?
Tarttis saada faktatietoa..ei mitään MUTU-juttuja.
1206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Määräaikaa osituksen suorittamiselle ei ole.

Pitää kuitenkin muistaa, että mikäli toinen osapuolista kuolee, säilyy erosta riippumatta entinen puoliso kuolinpesän osakkaana, mikäli ositusta ei ole tehty.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kertokaa kirjoitti:

Milloin ositus on viimeistään tehtävä avioerosta lukien? Jos toimittaa kaikki tarvittavat paperin, niin voidaanko ositus tehdä vielä esim. 4-5 vuoden kuluttua erosta?
Tarttis saada faktatietoa..ei mitään MUTU-juttuja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu