Vyöhykepisteet koliikin kotihoitoon

harjoittelija

Osaisiko joku neuvoa,mtkä olisivat koliikin hoitoon vyöhykepisteet?Hoitaisin vauvaani iltaisin,ja olenkin pieniä jalanpohjia käsitellyt,mutta oikeat paikat olisi hyvä tietää.

2

2306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kolmen lapsen äityli

      Olen käyttänyt omaa pikkuistani ilmavaivojen takia vyöhyketerapiassa hyvin tuloksin ja hieroin kotona alla olevien ohjeiden mukaan:Hiero ensin varpaat, niiden välit ja siitä alaspäin ihan kantapäähän asti. Varpaiden alla olevalla alueella on suolisto-heijaste, joten sitä kannattaa hieroa erityisesti. Muista myös hieroa jalkapohjien sivut.
      Hierontaa helpottaa kun käytät apuna öljyä, ja hierontaote hellä mutta napakka=)Ajallisesti hieron korkeintaan 10min per jalka, lopuksi voit hellästi hieroa korvat ja niiden lehdet. Korvissa myös heijasteet.Mukavia hetkiä vauvasi parissa!T.Kolmen lapsen äityli

    • soikku86

      omalla siskontyttärellä oli tosi paha koliikki, siihen autto jalkapohjien hieronta mut myös se, et masua hierottiin pyörivin liikkein ja välillä pumpattiin jalkoja ylös ja alas ja sit taas hierottiin.. toivottavasti on apua, olin yhden kaks kuukautta siskonlikan hoitajana ja tiedän jotenkuten mitä se on kun toista sattuu ihan hirveesti eikä tiedä miten päin olla kun itkua ei saa lakkaamaan..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      324
      2728
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2475
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2215
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1903
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1692
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1482
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1338
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      89
      1172
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1134
    Aihe