Kaksi ekonomia kävelivät kuumana kesäpäivänä Esplanaadilla. Yhtäkkiä iso saksanpaimenkoira edessä kyyristyi ja kevensi elämäntaakkansa.
"Saat kymmentuhatta ekua jos syöt tuon" ehdotti toinen ekonomeista toiselle. "Mitä hittoa, ei siihen kuole, ja tuosta saisi rahaa autonvaihtoon" ajatteli toinen ja rupesi poppsimaan. Toinen ekononaama pitkänä hänelle rahat.
Ne jatkoivat kevelyä, mutta rahan saannut ekonoomi alkoi vähän kaduttaa. Hän tiesi kaverilla olevan taloudellisia vaikeuksia asuntolainan kanssa ja olihan kyse hänen parhaasta kaverista. Joten kun Rotweileri edessä laski samanlaisen kuorman kuin Saksanpaimenkoira aikaisemmin, hän ehdotti:
"Saat rahasi takaisin jos syöt tuon!". Toinen joka vasta nyt oli tajunnut millaiseen taloudelliseen pinteeseen hän oli itseensä asettanut, alkoi innolla syömään höyryävää kasaa.
Kun he jatkoivat matkaa, ne rupesivat analysoimaan tapahtumaketjua: Kumpikaan ei ollut senttiäkään rikkaampi ja molemmat olivat syönneet ison kasan koiranpaskaa.
Sitten toinen niistä kirkastui ja hymyili: "Aikamoinen liikevaihto yhdelle päivälle!"
Koiran
jätökset
0
867
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",94043Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1423577Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/922243Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421883- 1321866
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee371789Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1141472- 1381415
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551216Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641155