Tervakosken loppu

häämöttää

Olisitte nyt tajunneet, ei kestä kovinkaan kauan kun paperitehdas siirtyy pois Suomesta ja Tervakoski loppuu. Nyt se on myöhäistä, tollo Ahosen narussa talutettavat!

13

2136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mennä.

      loppuu se joskus kumminkin.

    • parempaan käyttöön

      Juu eikä ikävä tule, saadaan kunnolliset urheilu ja kulttuuritilat niistä tyhjistä tehdasrahkennuksista ja mahtuu sinne varmasti muutamia yrityksiäkin!
      Maailma muuttuu Eskoseni...
      Mutta ei niistä tiloista kannata maksaa, tuskin ne rakennukset itävaltaan lähtee, ;)

      • 44555668888888888888

        Kyllä niistä tiloista aina joku joutuu maksamaan. Ei niitä voi ilmaiseksi pitää kovinkaan kauan sillä ne alkavat muuttua niin rumaksi että maisemia haittaa, ja jo paljon tätä tilaa ennenkin ne kaipaavat huoltoa ollakseen käyttökelöpoisessa kunnossa.
        Jos vielä käyttökelpoisia asuntoja ja tiloja aletaan antaa ilmaiseksi käyttöön niin ne vetävät sellaista sakkia joka vaan paskaa ja hajoittaa kaiken ja josta ei paikkakunnalle ole muuta kuin kuluja ja harmia. Tosin ei edes sellainen joka omasta asunnostaan haluaa ja pystyy huolta pitämään lähde huolehtimaan ilmaiseksi käyttöönsä saamistaan tiloista


    • pablo83

      että tervakosken paperitehtaan toiminta loppuu...tässä prootestoidaan upm kymmenen toimille koska potkivat ulos 2500 ihmistä,EI JOHTAJIA KIINNOSTA KUIN TULOS IHMISILLÄ EI OO MITÄÄN VÄLIÄ KUHAN HERRA ISO HERRA JOHTAJA SAAN AJELLA HIENOLLA JA VITUN KALLIILLA MERSULLA YMPÄRI SUOMEA..JA SAA KESÄMÖKILLLEEN VITUN ISON TERASSIN SAATANAN JOHTAJAT ETTE TE TEE NIITÄ TUOTTEITA YRITYKSISSÄ VAAN TYÖNTEKIJÄT SAATANA!!!

      • en oikein ymmärrä

        Voisitko ystävällisesti vielä vähän selventää eli oletko Ahosen vaiko työnantajan kannattaja. Äläkä niin rumasti moiti työntekijöitä saatanaksi ja suotta kehu johtajan mersua. Otetaan yhtessä selvää ja vasta sitten rootestoitaan. Kiitos.


      • pablo83
        en oikein ymmärrä kirjoitti:

        Voisitko ystävällisesti vielä vähän selventää eli oletko Ahosen vaiko työnantajan kannattaja. Äläkä niin rumasti moiti työntekijöitä saatanaksi ja suotta kehu johtajan mersua. Otetaan yhtessä selvää ja vasta sitten rootestoitaan. Kiitos.

        että olen työntekijöiden puolella...johtajat ajattelee vaan tulosta..eikä välitä työntekijöistä yhtään..


      • no niin
        pablo83 kirjoitti:

        että olen työntekijöiden puolella...johtajat ajattelee vaan tulosta..eikä välitä työntekijöistä yhtään..

        nyt jo kirjoitatkin paljon kauniimmin, mutta valitettavasti olet narun väärässä päässä Ahosen talutettavana. Käytä rohkeasti omia aivojasi, et sinä mikään niin tyhmä silti ehkä ole.


      • No..Monesti unohtuu vain se ketkä monesti todellisuudessa omistavat yrityksiä ja hehän määräävät pitkälle mitä tehdään ja mitä ei.

        Omistajat hyvin monesti erilaisia rahanahneita amerikkalaisia eläkepaskoja säätiöineen, jotka vain mankuvat rahaa ja rahaa.

        Johtaja monesti vain muodollinen, vaikka isoa palkkaa ja optioita nauttiikin.


      • Enzo007

        Mikä suo oikein riepoo ja mitä sä niitä johtajia kadehdit? Kyllähän paperimiehetkin saa potkulaudal ajelusta ihan kovan korvauksen verrattuna muihin duunareihin.

        Ja jos ootte niin kovia jätkiä tekeen sitä paperia, niin siitä vaan puku päälle ja rahotusta hakeen Euroopan / Aasian isoilta sijottajilta ja ostakaa koko roska pois. Tosin voi olla että ehkä muutama johtajakin tarvitaan myyntiä auttamaan ja taloutta pitämään...

        Tai mee kouluun ja hankkioudu johtohommiin, mutta älä oo niin katkera.


      • pablo83
        Enzo007 kirjoitti:

        Mikä suo oikein riepoo ja mitä sä niitä johtajia kadehdit? Kyllähän paperimiehetkin saa potkulaudal ajelusta ihan kovan korvauksen verrattuna muihin duunareihin.

        Ja jos ootte niin kovia jätkiä tekeen sitä paperia, niin siitä vaan puku päälle ja rahotusta hakeen Euroopan / Aasian isoilta sijottajilta ja ostakaa koko roska pois. Tosin voi olla että ehkä muutama johtajakin tarvitaan myyntiä auttamaan ja taloutta pitämään...

        Tai mee kouluun ja hankkioudu johtohommiin, mutta älä oo niin katkera.

        tervakosken paperitehtaalla..mutta kun en oo ihan tervakoskelaisena kirjottelen...kerran oon kyl ollu kesätöissä paperitehtaalla(tervakosken)


      • 77888999999999999999

        Ei ne työntekijät mitään aikaan saa ilman niitä olemassa olevia koneita, tehtaita ja myyntirakenteita( ja raakainevarojakin paperitehtaan kyseessä ollen). Nämä ovat olleet olemassa ja ne on kehitetty paljolti jo aikaisempien sukupolvien aikoina.


    • Dumle66

      Vois tehtaan(paperi) siirtää vaikka vähikkälään(janakkalan keskukseen).

    • ParempiKansalainen

      Toivottavasti loppuukin! Se on hyvä että Janakkalan persettä ummettaa! Tervalaiset on ihan urpoa ja rapajuoppoa sakkia!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      127
      7148
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      123
      4944
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      66
      4286
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      15
      3473
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2281
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      288
      1733
    7. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      22
      1476
    8. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      67
      1475
    9. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1438
    10. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      58
      1394
    Aihe