halpaakaan asuntoa?kun on ryssinyt luottotiedot?jotku sanoo että vuokraa?jotku sanoo ei vuokraa?
työpaikka kyllä on.
miten jos asuntoa hakee kaksi ja toisella luottotiedot ei kunnossa?
mutta täytyykö päähakijana olla se jolla ne on kunnossa?
työpaikka kyllä on.
miten jos asuntoa hakee kaksi ja toisella luottotiedot ei kunnossa?
mutta täytyykö päähakijana olla se jolla ne on kunnossa?
Vastaukset 9
Vanhimmat
oikeaa tiedoa.
suomi24 ei ole mikään tietopankki ja tämmöiset asiat kannattaa itse soittaa niin saa selvän vastauksen asialle.
Kyllä se vuokraa, jos on todellinen asunnontarve.
Tottakai päähakijaksi kannattaa laittaa varmuuden vuoksi se, jolla tiedot on kunnossa.
Sitten kun olet soittanut ja varmistanut asian,niin jos viitsit,niin infoa tänne,minäkin haluan tietää miten asia on !!!!
että teitä maksukyvyttömiä ja luottomerkinnän omaavia tänne Vvolle ei oteta,pysykää siellä kaupunkin asunnoissa ja antakaa kunnon ihmisten asua muualla!
luottomerkintä ei tarkoita maksukyvyttömyyttä.ja hym!eihän tuo sen hienompi erikoisempi vuokraasunto ole vvolt kuin kaupunginkaan!ihan vuokralaisia kaikki/jos siis asut vvon asunnossa niin ei tee sinusta parempaa kuin naapurin kaupungintalossa asuva!
isokin ero koska harvemmin Vvo-olle tai vaikka Satolle ihan mielenterveyspotilaita tulee,kaupungin asunnoissa niitä on aika reilusti koska sinne viime tipassa kaikki häädön saaneet tai laitoksesta vapautuneet laitetaan,näin se vaan on.
-kyllä vvon asuntoja vuokrataan mm:varas/päihteiden käyttäjälle!
-leikki yh äidille siis joka nostaa tukia(leikkii yh äitiä ynm.
samaten vvon taloissa asuu ainakin tyyppi joka myy pillereitä tms nuorille jne.
(itse asumme kaupungin paritaloissa)
naapureina perheitä plus vanhuksia!
häiriötä ei ole ollut!
paitsi viereisen ason kämpillä kun ryypiskellään niin suhteellisen usein jotain riitoja ja poliisit vierailee.
-mitä taas kommenttia mielenterveys?niin mielenterveys sairaita/häiriöisiä on hyvinkin erilaisia.ja se ei katso millään lailla asumiskelvottomaksi ihmistä(sairaudet siis.tiedän kyllä esim että kaupungin muutamia kerrostaloja on espoossa aika slummeja.mutta näidenkin vieressä on vvon kerrostalo ja sama meininki siellä.eli tämä alue joka on levotonta on niin kaupungin/vvon.kerrostaloilla.
mutta olen sitä mieltä että sekä että!
laidasta laitaan asuu ihmisiä eri asumismuodoissa.asuit vvon tai kaupungin tai minkä asunnossa niin se ei tee ihmisestä hienompaa/parempaa!eiköhän ne ole kuitenkin muut tekijät!
on kinata,kuka nyt oman asuintalon huonoksi haukkuisi? toki niitä hulluja ja häirikköjä mahtuu ihan kalleisiin omistusasuntoihin asti mutta siitä lyön kyllä vetoa että jos olisi tilastoja käytettävissä niin kyllä kaupungin asunnot jäävät varmasti häntäpäähän ja esimerkiksi vvo-n ja saton asunnoissa vaikuttaa paljon hintataso,kalliit tulorajattomat yhtiöt ovat huomattavasti rauhallisempiä kuin halvat vanhat asunnot mutta siellähän on hyvä asua missä itse viihtyy ja mielestäni ainoa rauhallinen paikka siihen olisi omakotitalo.