Käytiin eilen katsomassa vuonna 1992 rakennettu puutaloa talo oli todella siisti sisältä ja ulkoa.Mutta kellarista löyty pieni uimaallas sitten omistaja sano että vesi nousee jonkun metrin verran eikä hänellä ollut tietoa mistä vesi sinne tullee, siellä oli sitten sellainen pumppu millä pumpataan kellari aina tyhjäksi kun sinne ilmestyy vettä sieltä vesi menee putkea pitkin pellon reunaan tätä leikkiä on harrastettu vuodesta 1992 lähtien.Kellarissa ei ollu mitään tuuletusta mutta ei siellä haisut kyllä mikään outo.Talo sijaitesee loivassa rinteessä eikä talossa ole salaojitusta.Kellariisa oli harkotiilet seinissä imetyykö vesi miten niihin ja kellarin ja talon lattia välissä ei ollu mitään koskeus eristettä?Voisiko olla mahdollista että vedet ovat jotain pohja vesiä kun vettä tulee läpi vuoden kellariin??Onko kokemuksia kennelkään vastaavasta?Kannataako puuttua?Minkälaisia asioita kannattaisi tutkia viellä jos menisi tutkimaan kellaria paremmin?
Kellarissa vettä!
Timppa
59009
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei siinä ole asukkaalla järki päätä pakottanut. Vesi pukkaa kellariin siksi, että kellaria ei ole ulkopuolelta vesieristetty, salaojitus puuttuu ja syystä x. Jos ongelma korjautuu sillä, että talon ympärystä salaojitetaan ja seinä vesieristetään, ei kyseessä ole vaikea ongelma. Mutta mahdollista on, että vesi tulee suoraan talon alta kapillaarisesti. Siinä tapauksessa lattia pitäisi kaivaa auki.
Oma arvaukseni on, että salaojitus vesieristys poistaisi ongelman. Mitään järkeä ei kuitenkaan ole siinä, että annetaan kellarin jatkuvasti täytyy, kun parin tonnin urakalla ongelman saa poistettua.
En ostaisi uima-altaalla varustettua taloa, tai tässä tapauksessa omalla kellarijärvellä varustettua. Ainakin talo pitäisi ensin rempata kuntoon, eli kaivaa talon ympärys ja kellarin lattiat auki ja salaojittaa ja täytöt sepelillä tai erittäin karkealla soralla. Myyjän tulisi tietysti tehdä remontti, ennen myyntiä. Tietysti kaikki tarvittavat eristykset olisi tehtävä samalla. Sen jälkeen kun rakenteet kuivuvat ja saavat ilmaa, saattaa ne hajuongelmat putkahtaa esiin..Tällainen remontti maksaa varmasti monta tuhatta euroa, kalliiksi tulee.
Ei se niin dramaattiata ole jos kellari pitää pitää kuivana pumpuilla. Minulla on salaojat kunnossa ja sokkeli vesieristetty ulkopuolelta, mutta kellariin tulee vettä lattian alta kallion läpi. Talo on kiinni kalliossa. Kellarissa ei ollut lattiaa kun ostin talon, joten tein syvimpään kalliokuoppaan kaivon ja salaojat ulkoseiniä vastaan myös sisäpuolelle. Nyt kellariin tuleva vesi valuu kaivoon, josta pumppaan sen pois. Kellarin lattia on toista metriä pohjaveden pinnan alapuolella. Kerran on vesi noussut lattialle, kun pumppu hajosi.
Vanhan kotitaloni alla on monttu, johon tulee puolisen metriä vettä keväisin ja usein syksyisinkin. Vesi se häipyy itsestään ja rakenteet ovat täysin terveet.
Talothan rakennettiin etälärinteeseen, joten ilmiö on normaali.
Jos olet ostamassa kyseistä kiinteistöä niin teetä myyjän kanssa yhdessä KUNTOTARKASTUS niin saat paljon lisä tietoa että kannattaako ostaa talo jossa on oma uima-allas kellarissa jossa kuuluisi olla vihanneksia EIKÄ VETTÄ.