Eli kun lapussa lukee rekisterit ja siinä luke patja
joka on ruksattu sitten kynällä lukee ok pr
sitten lukee krp sekin on ruksattu mitä nää kaks oikein meinaa?
joka on ruksattu sitten kynällä lukee ok pr
sitten lukee krp sekin on ruksattu mitä nää kaks oikein meinaa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
http://www.poliisi.fi/intermin/biblio.nsf/78392398BCDEE9A7C2256F93003E170B/$file/2-2005.pdf
Siis tuon linkin lopusta löytyy noita poliisien käyttämien rekistereiden lyhenteitä.
Eli ainakin tuo Patja on poliisiasiain tietojärjetelmä. Voisiko tuo krp jotenkin liittyä keskusrikospoliisin rekisteriin. Pr= passirekisteri? Ehkä tuolla poliisiosiolla osataan tulkita nuo peremmin.
Tietysti osataan, mutta kun poliisilla on julkisia ja ei-julkisia rekisteritä, joista ei tietoja anneta.
..tietää ainakin sen, missä rekisterissä hänestä on tietoja. Joo joo, tiedetään, sinun mielestäsi poliisi ei saa olla hölmö, ja kertoa yhtään mitään vapaaehtoisesti toiminnastaan kansalaisille, kun rosvot kuitenkin käyttävät niitä tietoja hyväkseen.
Tosin nyt oli kyse ihan vain lyhenteistä, joten niissä tuskin on salaista tietoa. Lisäksi jokaisesta rekisteristä on olemassa rekisteriselosta, joten tuskin rekisterin olemassaolo nyt niin salaista tietoa edes ole.
C.E. on tietysti hajuilla asioista. Eikö silloin, kun Soneran vai oliko se Telian kanssa Sisäasiainministeriöllä meni napit vastakkain käynyt selväksi, että rosvot tekevät 100.000 yritystä viikossa, murtautuakseen poliisin rekistereihin.
"että rosvot tekevät 100.000 yritystä viikossa, murtautuakseen poliisin rekistereihin."
Eihän tuo määrä edes ole kovin korkea, itse jouduin kerran hyökkäyksen kohteeksi, jolloin vajaan 6 tunnin aikana tuli yli 12 000 ilmoitusta puolesta tusinasta eri osoitteesta. Tällöinkin ilmaispalomuurilla pärjäsi helposti, joten tuskin tuosta pitäisi tulla ongelmia ministeriö-tason tietoturvalle, siellähän on alan spesialisteja ja erikoisohjelmia käytössä.
Eiköhän nämä hyökkääjät ole suurimmaltai osin kuitenkin näitä finninaamaisia hakkereita, joille itse murtauminen on haaste. Näitä pahoissa aikeissa toimivia ammattilaiskrakkereita on vain pieni osa noista. Tietenkin nämä valtion virastojen järjestelmät kiinnostavat osittain haasteena, ja osittain sen vuoksi että näiden osoitteet löytyvät helposti netistä monista paikoin, kun niitä käytetään paljon.
Kuitenkin suurin osa noista rekisteröidyistä hyökkäyksistä on troijalaisten, virusten ja matojen tekemiä satunnaishyökkäyksiä, kun jostain on löydetty jokin osoite, niin nämä kokeilevat sokkona, löutyykö vastapäästä heikosti suojattua konetta, jolloin madot pääsisivät helposti leviämään. Kun näitä saastuneita koneita ja erilaisia haittaohjelmia on runsaasti niin tietenkin hyökkäyksiäkin tulee määrällisesti paljon, ja tahtovat kohdistua julkisen palveluiden osoitteisiin.
Eli eiköhän tuossakin ollut pitkälti poliisihallinnon nykyisin harjoittamasta "julkisuuden hallinnasta", jossa vain yritettiin luoda omalle toiminnalle positiivista ja vastapuolelle kielteistä julkisuutta.
Ihmisille luodaan uutisoinnin avulla näkemyksiä, joita ei voi suodattaa muut kuin ne, jotka tietävät asiasta. Tietenkin Supon ei-julkiset rekisterit voivat kiinnostaa joitakin tahoja/äärijärjestöjä.
haeskellut lupaa kaasuun? Ne on vaan merkintöjä kun rekistereistä on lyhyesti tarkasteltu oletko niiden perusteella sopiva esim. kaasua hallussa pitämään.