Mikä on mailman pisin lause

huhuhuhuhuhu

Mikä on maailman pisin lause?


vastailkaa!!

47

19266

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä

      epäjärjestelmällistyttämättömyydelläänsäkäänköhän.on pisin suomen sanan :D

      • taitaa olla

        lentokonesuihkuturbiinimoottoriapumekaanikkoaliupseerioppilas.


      • Se on...
        taitaa olla kirjoitti:

        lentokonesuihkuturbiinimoottoriapumekaanikkoaliupseerioppilas.

        Korvavaikunkaivinkoneenpuhdisdistajalaitteenkatkaisijanalinenkohan


      • tää sitten?
        taitaa olla kirjoitti:

        lentokonesuihkuturbiinimoottoriapumekaanikkoaliupseerioppilas.

        pienlentokonesuihkuturbiinimoottoriapumekaanikkoaliupseerioppilas.


      • Anonyymi
        tää sitten? kirjoitti:

        pienlentokonesuihkuturbiinimoottoriapumekaanikkoaliupseerioppilas.

        Moi


    • oikeansiipimoottorinasentajaoppilas


      • jyy

      • mikgdtys

    • mary poppins

      supercalifragilisticexigalidogus

    • laskdf

      yliesierikoisapulaisvaravauriovuorovarausratkaisupäällikkö

    • lausuja

      on tietenkin maailman pisin lause

    • jonne

      se on : miks?

      • wildchild852

        pisin on kyl lentokonesuihkuturbiinimoottoriapumekaanikkoaliupseerioppilas


    • hha

      no muut se oli LAUSE eikä sana ja sehän voi olla niin pitkä kun keksii vaikku luettelee näin : minä pidän; karkista, koirista, hevosista, kaneista nii silleen siitä tulee vaikka miten pitkä..

      • j83kfkljhy90

        Kyyhkyslakkahillotaatelipalmusunnuntaikä…
        koristehedelmäkaramellimassatuotevalvo…
        testauslaboratoriokäyttökertatulitikku…
        kaasulasersädehoitokotikaljakimblemest…
        ristikkokilpajuoksuhiekka-aavikkoluont…
        vaalikokousedustusmeno-paluuruuhkabuss…
        sakkolihakoukkuselkänahkavyöruusukasvi…
        rasvaimunestepinta-alahuulipunakampela…
        harjoituskrapula-aamukampapellavaöljyk…
        lomarusketusrajatietoteollisuuskiintei…
        diplomi-insinööriopiskelijaperinnemais…
        kilta-aktiivihiiliteräsbetonivalurauta…
        pizzamaustevoipaperiroskapostimerkkisa…
        marssivapautusliikevaihtoväliarvojoukk…
        koirakantakorttitaikatalvisotakunniajä…
        rehuvilja-aittakorpisuomaastohiihtoput…
        rintataskuvaraslähtöliukumiinakenttäke…
        ryhmätyömyyrävuosikurssikirjapainopist…
        kauppaopistoupseerikerhohuonepalveluam…
        tyttöenergiatalousaluelaajennustarvehi…
        suunnittelupäätöspäivävientisulkuportt…
        urheiluruutuässäpariluistelutyylituoma…
        voimisteluvideokulmakarvakuonokoppalak…
        tilataksimittarimatopurkkikeittoastiak…
        yhdistelmälukkoseppähenkilötunnussanal…
        eläinkoeponnistuslautakuntalakitekstis…
        telttakangaspuujalkasienipiirakkaresep…
        muovikuularuiskumaalaustarvikevarastoh…
        naulakkovartiopäällikkötasogeometriavi…
        pillihousupukupellehyppylankakeräkaali…
        vaatekappalemyyntitykkilavatanssiaskel…
        koppisiemenperunapalstajakoviivaintegr…
        algebraoppilaitoskompleksilukusuora…
        asevarikkopilttuu.


    • tämäkö

      Pisin virke minkä olen lukenut/tiedän taitaa olla ihmisoikeuksien yleismaailmallisen julistuksen johdanto.

      "Kun ihmiskunnan kaikkien jäsenten luonnollisen arvon ja heidän yhtäläisten ja luovuttamattomien oikeuksiensa tunnustaminen on vapauden, oikeudenmukaisuuden ja rauhan perustana maailmassa,
      kun ihmisoikeuksia on väheksytty tai ne on jätetty huomiota vaille, on tapahtunut raakalaistekoja, jotka ovat järkyttäneet ihmiskunnan omaatuntoa, ja kun kansojen korkeimmaksi päämääräksi on julistettu sellaisen maailman luominen, missä ihmiset voivat vapaasti nauttia sanan ja uskon vapautta sekä elää vapaina pelosta ja puutteesta,
      kun on välttämätöntä, että ihmisoikeudet turvataan oikeusjärjestyksellä, jotta ihmisten ei olisi pakko viimeisenä keinona nousta kapinaan pakkovaltaa ja sortoa vastaan, kun on tähdellistä edistää ystävällisten suhteiden kehittymistä kansojen välille,
      kun Yhdistyneiden Kansakuntien kansat ovat peruskirjassa vahvistaneet uskonsa ihmisten perusoikeuksiin, ihmisyksilön arvoon ja merkitykseen sekä miesten ja naisten yhtäläisiin oikeuksiin ja kun ne ovat ilmaisseet vakaan tahtonsa edistää sosiaalista kehitystä ja parempien elämisen ehtojen aikaansaamista vapaammissa oloissa,
      kun jäsenvaltiot ovat sitoutuneet edistämään, yhteistoiminnassa Yhdistyneet Kansakunnat-järjestön kanssa, ihmisoikeuksien ja perusvapauksien yleistä kunnioittamista ja noudattamista, ja,
      kun yhteinen käsitys näiden oikeuksien ja vapauksien sisällöstä on mitä tärkein tämän sitoumuksen täydelliselle toteuttamiselle,niin sen vuoksi YLEISKOKOUS antaa TÄMÄN IHMISOIKEUKSIEN YLEISMAAILMALLISEN JULISTUKSEN kaikkien kansojen ja kaikkien kansakuntien tavoiteltavaksi yhteiseksi ohjeeksi, jotta kukin yksilö ja kukin yhteiskuntaelin pyrkisi, pitäen alati mielessään tämän julistuksen, valistamalla ja opettamalla edistämään näiden oikeuksien ja vapauksien kunnioittamista sekä turvaamaan jatkuvin kansallisin ja kansainvälisin toimenpitein niiden yleisen ja tehokkaan tunnustamisen ja noudattamisen sekä itse jäsenvaltioiden kansojen että niiden oikeuspiirissä olevien alueiden kansojen keskuudessa."

      • Toivoton tosikko

        Muistaakseni Guinnessin Suuren Ennätyskirjan (vai miten se nyt kirjoitetaan, ei kai se vain ole Ennätys Kirja?) jokin painos esittää jonkin ihan oikeasta kirjallisuudesta poimitun esimerkin - ellei se ollut jokin englanninkielinen laitos. Yhtä kaikki voisitte vähän kerrata kielioppia ja palauttaa mieliin mitä ovat sana, lause ja virke!!!

        Tuo edellinen esimerkki on aika hyvä.


      • 4564564564
        Toivoton tosikko kirjoitti:

        Muistaakseni Guinnessin Suuren Ennätyskirjan (vai miten se nyt kirjoitetaan, ei kai se vain ole Ennätys Kirja?) jokin painos esittää jonkin ihan oikeasta kirjallisuudesta poimitun esimerkin - ellei se ollut jokin englanninkielinen laitos. Yhtä kaikki voisitte vähän kerrata kielioppia ja palauttaa mieliin mitä ovat sana, lause ja virke!!!

        Tuo edellinen esimerkki on aika hyvä.

        suuria sanoja henkilöltä joka ei ollut varma onko ennätyskirja yhdyssana :D


      • Anonyymi

        joo o


    • Olisko se tuossa subjekti?

    • HALLOO!

      TÄSSÄ EI NYT HAETA SUOMEN PISINTÄ LAUSETTA VAAN MAAILMAN PISINTÄLAUSETTA!!!!!! SOKEITAKO OOTTE?

      • 1234543

        NII HEMMETTI!!!


      • Anonyymi

        Sanoit että :ei haeta maailman pisintä LAUSETTA vaan maailman pisintä LAUSETTA😂 Itse taidat olla soke kun tässä juuri haettiin maailman pisintä LAUSETTA!


    • tää se on

      tää se on pohjois korealainen lause.

      erkino miksi ettr pådsc masådef FST kset han ibtis kwof erty kai,sffeew,terd,werwe,itswd,rege,ergerg,,sddfsd

    • Välimerkkikopulaattori

      Maailman pisimmästä lauseesta en osaa sanoa mitään (esim. tuo ihmisoikeuksien julistuksesta otettu esimerkki ei ole lause, vaan useita lauseita sisältävä virke), mutta maailman pisin virke saattaa löytyä Gabiel Garcia Marquezin kirjasta Patriarkan syksy. Sen pituus taisi olla toistakymmentä sivua, siis sen virkkeen, ei kirjan.

    • Maailman pisin lause.

    • Palmuorava

      Maailman pisin lause on kumarreksituteskenteleentuvaisehkollaismaisekkuudellisenneskenteluttelemattomammuuksissansakaankopahan

    • NAKKIBUSSI

      Sana ei, jossa kiteytyy paljon hikeä ja työtä , jokatapauksessa, kun sana ei merkitsee jollekin jotakin syvällisempää henkisesti, teknisesti sana on lyhyimpiä, mutta syvyysaspektissa sana ei voi olla pitkä sana.

    • Palmuorava

      AtomiydinenergiareaktorigeneraattorilauhduttajaTurbiiniratasvaihde

    • kommunismiäkommunismiä

      kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommnismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,komumunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunismiä,kommunis

      • Kommunismia

        Se kirjoitetaan kommunismia


      • Anonyymi
        Kommunismia kirjoitti:

        Se kirjoitetaan kommunismia

        repesin,
        sitä ennen olin saaha migreenin tuosta kommunismistä ,,,
        tuota tekstimäärää hajakatseella katsoessa ja sivua ylös-alas vierittämällä se alkaa näyttää matolta jossa on viistoon kulkevia ruutukuvioita, pilkkujen kohalla


      • Anonyymi

        ok?


    • HAHAHAHAHAHAHAH

      kumarreksituteskenteleentuvaisehkollaismaisekkuudellisenneskenteluttelemattomammuuksissansakaankopahan (102 kirjainta).

    • Anonyymi

      "Kaikki luvut ovat 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, - - ja ∞."

    • Anonyymi

      Lause vai sana?
      Tietääkö aloittaja, mitä lause tarkoittaa?

    • Anonyymi

      dinosauruksellenkohanonsavuahtavanyotiokestääkauanonkuumatöölläkestäökauanollalämmittäääkehoakohan

    • Anonyymi

      Käsipyyherullajärjetelmä

    • Anonyymi

      Pisin lause on varmaan tää.
      Olipa kerran paperi jossa luki olipakerran paperi jossa luki olipakerran paperi jossa luki olipakerran paperi jossa...........

    • Anonyymi

      Pinppa.

    • Anonyymi

      Se on auhkomoottori

    • Anonyymi

      Ite mietin iha samaa

    • Anonyymi

      Mikä on maailman pisin lause

    • Anonyymi

      M9i

    • Anonyymi

      pisin sana

    • Anonyymi

      mikä ei ole maailman pisin sana!

      kirjoittaja Juha Pohjola

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      528
      2000
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      383
      1633
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1452
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1378
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      118
      1047
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      56
      1032
    7. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1006
    8. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      803
    9. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      801
    10. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      11
      784
    Aihe